HUDBA

Zemřel Neil Peart, bubeník legendární kapely Rush

Tuhle kapelu jsem měl rád. A mám stále.

Dokonce tak, že ji řadím mezi ty absolutní top ve své diskotéce. Moc dobře si pamatuji, kdy a kde jsem ji uslyšel poprvé. Vím, že to byla skladba „Spirit Of Radio“, které otevírá album “Permanent Waves” z roku 1980. A okamžitě jsem si ji zamiloval, a vzápětí celé album. V bytě tehdejšího kámoše. Z LP desky se hrnula hudba, které mě uhranula. A to doslova. Tehdy jsem ještě nevěděl, že se jí říká progress rock. Zato jsem znal členy kapely. A tenhle jediný poslech mě záhy přivedl k celé jejich tvorbě, kterou mám rád dodnes!

Neil Peart

Neodmyslitelný člen. Bubeník par excellence. Jeden z nejlepších, kterého jsem měl šanci vidět naživo. Hudba kapely Rush je kompaktní, nicméně pokud se posluchač začne soustředit na bicí part, který obstarával právě Neil Peart, nevycházel z údivu, co že ten chlap vyvádí. Viz video na konci.

Poznávací znamení

Naprosto jasná. Absolutní soustředění na hru, kamenná tvář, „nehnutí brvou“ ani při těch nejdramatičtějších sólech, na která se mu při každém koncertě dostávalo asi osm minut prostoru. A také nezbytná proprieta na hlavě. Čepička. To byl Neil Peart.

A také rozložitá ba monstrózní bicí sestava, kterou ovšem bubeník neměl jen pro parádu! Dokázal ji celou využít, včetně různých zvonečků a štěrchátek. To, co na ní předváděl, bylo až neuvěřitelné! Perfektní instrumentální výkon, virtuózní, a neskutečně energická hra, bohatá na nápadité brejky a přechody. Jeho sóla nebyla nudná, stále něčím překvapoval. Zkrátka lahůdka ho poslouchat. A lituji všechny mladé bubeníky, jimž je Neil Peart vzorem a chtějí bubnovat jako on.

Jeden z mále snímků zachycující Neila Pearta s úsměvem na tváři!

V roce 2013 byla celá kapela Rush uvedena do Rock and Roll Hall Of Fame. V lednu 2018 kapela oznámila konec činnosti v souvislosti s Peartovou artritidou, která mu znemožňovala odvádět za bicími takový výkon, jaký by si přál.

 7. ledna 2020 Neil Peart ovšem prohrál svůj boj s daleko těžším soupeřem: podlehl agresivní formě mozkového nádoru. 

Zemřel Neil Peart, bubeník legendární kapely Rush

Měl jsem jedinou šanci, vidět jeho grandiózní hru naživo. A to při jediném koncertě v Praze v roce 2004. Nyní pověsil svoje paličky na nebeský věšák.

Čest jeho památce.

Asi 8 minut trvající video

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

error: Obsah blokovaný! Content blocked!