TECHNIKA

Yamaha WXAD -10

Jinak řečeno kouzelná krabička až po víčko plná samých hudebních dobrot. Streamování je pojem budoucnosti, tím jsem si jistý. Už jsem o tom napsal tento článek. A tak si jen dovolím v krátkosti ujasnit, o co jde.

Nejdříve trochu počítání. Váš oblíbený muzikant XY vydal 10 alb. CD formát v ceně 300 Kč za kus, formát LP vinyl za 600 Kč. Za celou diskografii tedy utratíte 3 tisíce v případě CD nebo 6 tisíc v případě nákupu LP.

XY ale vydal ještě 3 kompilace, jeden živý záznam a hostoval na pěti albech jiných umělců. Jako správný fanoušek musíte všechno mít. Jenže zatímco kompilace seženete, hostování ne. Nebo hodně draze na některém ze známých serverů typu Amazon atd. A navíc leckdy ani netušíte, kde všude se váš oblíbenec XY objevil – to je třeba častý případ přelétavých jazzových muzikantů.

A teď tu máme streamer Yamaha WXAD -10. Za měsíční paušál cca 150 Kč se dostanete k obrovské databázi SPOTIFY se všemi výhodami! A svého XY umělce tam najdete s kompletní diskografií! Ano, nemáte fyzické CD s krabičkou a bookletem! Otázka: musíte je mít?

Prvním krokem je přihlášení ke streamovacím službám. To jsou v podstatě plně legální mega obrovské databáze hudebních souborů. Nejznámější je například SPOTIFY nebo luxusnější TIDAL. Každá tato streamovací služba má ve svých databázích více než 55 milionů (!) skladeb! Má tam i „vašeho“ umělce XY, včetně kompilací a hostování! Vše přehledně seřazené. Stačí vyhledat, klik… a už to hraje!

Další streamovací služby jsou například DEEZER, GOOGLE PLAY, NEPSTER atd. Každá má svoje pozitiva i negativa, podle mne jsou SPOTIFY a TIDAL ty nejlepší. Nejnověji se na trhu objevil nový streamer zvaný PRIMEPHONIC určený pouze pro vážnou hudbu

Streamer zapojíte do svého zesilovače – nemusím zdůrazňovat, že pomocí kvalitních signálových kabelů – spárujete přes bluetooth s mobilem a buď přes wi-fi nebo LAN kabelem projíte se svým internetovým poskytovatelem. Do mobilu nainstalujete nevelkou aplikaci, v tomto případě zvanou „MusicCast“ a skrz ni se dostanete přímo do nitra kouzelné krabičky.

Teď vás asi napadne otázka, jakou cestou se všechny ty písničky do databází streamovacích služeb dostanou. Nevím přesně, ale myslím si, že jednotlivá vydavatelství ve světě mají s těmito službami smlouvy a ve chvíli, kdy vydají fyzikou CD nebo LP desku, okamžitě ji poskytnou i v elektronické podobě těmto službám. A věřte mi, že i třeba z dávných československých muzikálních luhů a hájů lze v těchto databázích najít opravdové perly. Je zřejmé, že naše hudební vydavatelství prostě převedla svoje kompletní archivy do elektronické podoby a těmto streamovacím společnostem je poskytla/prodala.

Pochopitelně, že služby nejsou zdarma a tímto se dostávám zpět, k výše popsanému počítání. Za všechna alba plus živý koncert a kompilace vašeho umělce jste zaplatili dejme tomu 5 tisíc, to v případě formátu CD. Alba s hostováním jste na krámu nenašli. Třeba proto, že už prostě nejsou, kdysi dávné vydání je rozprodané a v reedici už nic nevyjde. V databázi poskytovatele streamu to všechno máte k dispozici – za 150 Kč v případě SPOTIFY a 300 Kč v případě streamu TIDAL, který ovšem disponuje kvalitnějším formátem FLAC.

 

Jeden měsíc po prvním přihlášení vám dávají provozovatelé streamu k dispozici zdarma na vyzkoušení. Pak máte dvě možnosti: buď neplatit nic ale počítat s různým omezením (nižší kvalita nahrávek, vložené reklamy a jingly) nebo si platit měsíční paušál a mít kvalitnější nahrávky, možnost třídění, ukládání oblíbených písniček do svých playlistů atd. O všem jsem psal nedávno na tomto místě.

 

Zpět ke streamu Yamaha WXAD -10.

Technická data se dají dohledat na netu třeba zde a vyčerpávající recenzi naleznete na stránce “hifivoice.cz”

Tady následuje moje poslechové hodnocení. Streamer jsem testoval ve spojení s daty získávanými od poskytovatele TIDAL ve formátu FLAC na několika mých oblíbených skladbách.

Grace Jones v hodně zvláštní krátké skladbě „Don´t Cry – It´s Only The Rhythm“.  Je bohatá na všemožné zvuky, krásně to v ní cinká, zvoní, zvuk levituje z levého do pravého kanálu a zpět. Čitelnost stále se měnící sterobáze mě mile překvapuje.

 

Mark Isham – „In A Sentimental Mood” (album Blue Sun). Jelikož jsem měl krátce vypůjčené CD, mohl jsem přímo v reálném čase nahrávky porovnávat. Zvuk klavíru je stejně dynamický, objemný, možná trošku rozdíl poznávám u zvuku štětiček, kterými hráč na bicí (Kurt Wortman) šmejdí po činelech, zvuk z CD je o chlup přesnější. Nicméně zvuk ze streameru mi přišel jaksi měkčí a pro moje uši příjemnější, ne tak ostrý jako z CD. Asi bych to srovnal s poslechem z vinylu. Nahrávka nepostrádá energii, a kdybych nevěděl, z jakého zdroje poslouchám, asi bych rozdíl nepoznal. Určitě je to výsledek kvalitní práce D/A převodníku Burr-Brown. A je celkem logické, že čím lepší nahrávku do mašinky pustíte, tím lepší bude reprodukce.

Vladimír Mišík – „Bazarem proměn“. Naše klasika největší. Opět přímé srovnání, tentokrát s remasterovanou LP nahrávkou. Rocková pecka, dynamika totožná, krásně vykreslená basa Vládi Padrůňka. Plný zvuk. Snad jen lehké prsknutí jehly v drážce vinylu dá rozeznat zdroj.

 

Dave´s True Story – „Marisa“. Po dravém Mišíkovi trochu zjemníme. Křehká skladba s krásně barevným hlasem zpěvačky Kelly Flint. Perfektní výslovnost a opět velmi čistě čitelná basová linka Jeffa Eyricha.

 

Katie Melua – „River“. Podobné, jako předchozí nahrávka. Neskutečně křehká skladbička, krásný, až lehce erotický hlas zpěvačky, je slyšet každý její nádech a slova by se takřka dala odečítat z modulace rtů. Kytara a sbor, který tiše pulsuje z pozadí. Dikce Katie je vůbec něco takřka nadpozemského. Krása.  Ano, tohle YAMAHA umí přehrát bravurně.

 

Drobné upozornění

K použití WIFI i LAN připojení jedno upozornění: pakliže máte streamer zalogovaný na router přes který provozujete i počítačové připojení, určitě se vám stane, že při současné práci na počítači a poslechu dojde k občasným výpadkům ve streamovaném zvuku! Což není nic příjemného!

I když máte kvalitní internetové připojení, datový tok dělený mezi počítač a streamer může tyto „seky“ způsobovat. Hlavně tehdy, kdy „taháte“ objemnější FLAC soubory, to v případě streamu TIDAL. A děje se to tak i v případě „uspaného“ počítače, pokud v něm necháte na pozadí běžet nějaké online internetové aplikace: zpravodajství, počasí, rozehrané hry atd. Řešení je jednoduché: comp vypnout.

Pochvala

Jedna velká! Nenápadná šedá krabička je malá a vejde se do kapsy zimní bundy. Váží necelé čtvrt kilo a umí plnit snad všechna hudební přání. Zatím se mi nestalo, že bych něco nenašel. Ano, jsou některé opravdu hodně okrajové žánry, kde asi budete hledat marně. Ale když jsem našel jednu prakticky neznámou slovenskou jazzovou trojici hned třetí den po vydání alba u malého slovenského vydavatelství Hevhetia, byl jsem mile překvapený.

Říkají vám něco jména dávných československých zpěvaček jako Jana Robbová, Helena Blehárová nebo Valérie Čižmárová? Ano, i tyhle dámy najdete v databázích streamovacích služeb. Jen vědět, co chceme hledat a poslouchat. Je to taková hra: najdu – nenajdu?

 

Resumé dávám shodné s recenzí na hifi-voice.cz. Za tyhle prachy (+-3900 Kč) streamer Yamaha WXAD -10 hraje excelentně! Podařilo se mi asi hodinové přímé srovnání s poněkud dražším a luxusněji vybavenějším streamerem Pioneer N30 AE (cca 10 000Kč). Ano, má barevný 3.5″ LCD displej, dálkové ovládání, pěkně vypadá, disponuje širší  konektivitou… NICMÉNĚ při poslechovém testu jsem mezi oběma mašinkami NEPOZNAL ROZDÍL! Dokonce bych řekl, že Yamaha detailněji kreslí prostor.

Souhlasím i se závěrem na hifi-voice. Je to super, že si také někdo všiml a pochopil, že vše nemůže být high-end za těžké až nekřesťanské prachy. Že někomu bohatě stačí hifi standart a že za mimořádně slušný peníz se dá vyrobit hodně vymazlená mašinka, které do celosvětové streamovací sítě doširoka otevírá velká vrata. Yamaha WXAD -10 do nich odhodlaně a bez rozpaků vstupuje. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Zákaz kopírování - prohibiting copying