CESTOVÁNÍ,  HISTORIE,  SLIDE

Vzdušný hrad Pravda

hrad PravdaKde se nachází?

Najdete ho v oblasti přírodního parku zvaného Džbán nad obcí Domoušice v okrese Louny. Nyní, zjara, jsou jeho opukové stěny celkem viditelné z dálky, ovšem jak se lesní porost zazelená, stává se toto místo poměrně utajené. A proč zrovna vzdušný hrad Pravda?

Byl jsem tu poprvé a ihned mě překvapil volný a doslova „vzdušný“ prostor uvnitř hradeb. Znáte to. Jiné hrady jsou třeba těsně přilepené ke skále, na malých nádvořích se člověk sotva otočí, nad vším se tyčí zbytky válcové věže…

Tady je to jinak. Dominantu věže tu nenajdete. Uvnitř opukových hradeb je jen volný prostor s částečně dochovanými zdmi hradního paláce. Víc oko laického návštěvníka neodhalí. Zato je odsud celkem pěkný výhled. Platí ovšem, co jsem napsal výš. Jakmile obrostou stromy, koukání do dáli jest omezené.

K čemu tedy vzdušný hrad Pravda sloužil?

Nejdříve jako opěrný bod v neklidných dobách. V této souvislosti je hrad představován, jako příklad tzv. fortifikačního, tedy z vojenského pohledu, obranného umění. Zde byla například hlavní část obrany hradu přesunuta na mohutné zemní valy vně hradeb.

Později se stal hrad administrativním centrem panství jistého významného českého šlechtice Děpolta z Lobkovitz. Od roku 1533 byl Pravda využíván jako lovecký hrad. Jenže v té době se již měnily nároky šlechty. Hrady tohoto typu byly stále častěji shledávány nepohodlnými, přestalo se do nich investovat a pustly. Tenhle byl navíc ne moc vhodně umístěný – mimo hlavní obchodní cesty.

V roce 1802 přešel do rukou rodu Schwarzenbergů, později se stal dokonce jedním z poutních míst českého národního obrození a konaly se tu tábory lidu, leckdy za tisícihlavé účasti. Hrad Pravda táhl lid bojující za pravdu a práva svého stavu.

Ještě něco malinko z historie

Zajímavostí je, že existence tohoto hradu netrvala ani 70 let! A tak si říkám, zda vůbec mělo smysl takový rozlehlý objekt stavět a investovat do něj nemalé prachy. Ovšem tehdejší panstvo to asi vidělo jinak…

Jen pro zajímavost: v roce 1523 byl hrad prodán za 6790 grošů českých. Za 1000 kovaných hřebíků se platilo asi grošů 10 a za den práce nádenické byl plat asi 8 grošů.

 

První zmínka o Pravdě pochází z roku 1523, ale už od roku 1593 je v písemnostech uváděný jako pustý. To si ho moc neužili…

A co dnes?

Vzdušný hrad Pravda dál pustne, byť se nějaká společnost pokouší o jeho stavební stabilizaci. Konají se tu setkání turistů a údajně i nějaké koncerty. Je mu, možná, víc než 500 let.

 

Odkazy ze kterých jsem čerpal informace.

Wikipedia https://cs.wikipedia.org/wiki/Pravda_(hrad)

Hrady.cz https://www.hrady.cz/?OID=251

E-region https://www.e-region.cz/destinace/hrad-pravda

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Zákaz kopírování - prohibiting copying