ÚVAHY & GLOSY,  ZAJÍMAVOSTI

Vytlačí streamery CD disky?

 

 

Se zájmem jsem si přečetl tento článek. Odkaz na něj naleznete také na konci článku.

Je z něj zřejmé, že se na poli prodeje hudebních „nosičů“ začíná něco měnit. Loni, poprvé, za sebou streamovací služby typu Spotify, Tidal, Nepster, Deezer atd. nechaly prodej CD nosičů a stahování (legálního a tedy placeného)! A co se týká výdělku, tak se celkové příjmy hudebního průmyslu zvedly o 8% a to právě díky streamování!

Tahle skutečnost mě za 1/ nepřekvapila a za 2/ přivedla k myšlence, zda jednoho dne vytlačí streamování klasické přehrávání CD disků. Pochopitelně za předpokladu použití kvalitního reprodukčního řetězce.

 

V dřívějších článcích zde uvedených jsem tenhle stav předpovídal. Když se zaměříme na současné ceny streamovacích služeb typu SPOTIFY nebo kvalitnějším signálem disponující TIDAL, vytáhneme z kešeně cca 300 korun měsíčně (TIDAL ve verzi Hi-Fi) a cca 150Kč (SPOTIFY ve verzi Premium).

Jaká je kvalita? Nemá cenu otevírat vrata technickým datům: zkrátka u služby TIDAL HI-FI je k systému přenosu využíván stejný datový tok jako „leze“ z vašeho CD přehrávače. A to ve formátu FLAC nebo ALAC.

Služby jako SPOTIFY, APPLE MUSIC a YOUTUBE MUSIC nabízí ztrátové kompresní bloky, a to buď 256 kbps nebo 320 kbps ve formátech AAC, MP3 nebo OGG VORBIS.

Na tomto místě je ale nutné zdůraznit, že hlavně k připojení služby TIDAL HI-FI potřebujete opravdu kvalitní a stabilní signál internetového/wi-fi připojení. Jinak budete zaznamenávat velice nepříjemné výpadky! V domácí WI-FI síti by to neměl být problém, horší je to ovšem v exteriéru, kde jste odkázáni na kvalitní připojení k svému mobilnímu operátorovi. A za to se platí. Z vlastní zkušenosti: připojení ve velkých městských aglomeracích není problém, jinde to už taková hitparáda není. Vraťme se ovšem ke své domácí HI-FI sestavě.

Za kvalitní domácí internetové/wifi připojení platím, v mém případě, poskytovateli cca 300 Kč měsíčně. Tedy cca 600 Kč dohromady za WIFI a TIDAL Hi-Fi.  Na této ceně zhruba začínají ceny nových vinylů. Jednoho vinylu!

Jenže já mám za tuto cenu miliony nahrávek uložených v databázích streamovacích poskytovatelů, ve kterých se mohu naprosto volně pohybovat a bez jakéhokoliv omezení poslouchat. Mohu říct, že se mi zatím nestalo, že bych něco nenašel! A to leckdy šátrám hodně hluboko. Jen pro zajímavost: TIDAL se nyní chlubí databází s neuvěřitelnými 56 milióny nahrávek!

 

 

Co se týká příjmové techniky, tak se například v současné době nabízí v recenzích velmi dobře hodnocený a cenově přívětivý domácí streamer od výrobce Advance Acoustic s označením WTX-Streamer Pro za cenu kolem 8000 Kč. Pokud si tuto mašinku propojíme se svoji hi-fi sestavou (a nabídneme jí kvalitní internet/wifi signál), získáme takřka bezedný zdroj hudby všemožných žánrů s výslednou reprodukcí v kvalitě CD! Na trhu jsou pochopitelně i dražší streamovací produkty, třeba v kombinaci s CD přehrávačem.

 

 

Takže: pokud oželíme plastové krabičky s fyzickým nosičem CD, papírový booklet s pár údaji a potlačíme jakýsi pocit nutné a trvalé archivace někde v šuplíku – naskýtá se opravdu otázka, zda vynakládat stovky korun za stříbrný nosič s naším miláčkem schovaným v nulách a jedničkách, když ho můžeme poslouchat on-line z nějaké vzdálené databáze, ve které lze ovšem třeba nalézt jeho kompletní produkci včetně singlových nahrávek, kompilačních alb nebo hostování na albech jiných umělců.  Seženete tohle v kamenném obchodě? Ani náhodou nebo za hodně peněz! A to nemluvím o okrajových hudebních žánrech nebo o hodně starých nebo vzácných nahrávkách.

Tohle se ovšem netýká vinylů, to je zcela jiná dimenze. I když ani na nich nelze zdaleka najít všechno, jde spíš o kvalitu poslechu.

A to nemluvím o další „vymoženosti“ streamu a tou je mobilní připojení a přístup ke „svým nahrávkám“ kdekoliv, kde je přítomen kvalitní wifi signál. A jelikož jsou desktopové i mobilní aplikace propojené, tam, kde jste večer skončili s poslechem „svého“ streamu na svém hifi zařízení nebo v počítači, ráno, cestou do práce, můžete pokračovat za využití aplikace v mobilním telefonu. Zde se ovšem, dle mého názoru, nevyplatí využívat top službu TIDAL HI-FI, protože ve sluchátkách a na palubě hrkající tramvaje nepoznáte rozdíl od “nižší” kvality poskytované třeba službou SPOTIFY. Drobným záporem může být také možnost výpadků internetové připojení a tím pádem i nemožnost streamování. Servisní zásahy ze strany mobilních operátorů a poskytovatelů internetového připojení existují a budou i v budoucnu.

 

 

Takže otázka z úvodu. Vytlačí streamery CD disky? Odpovím si sám – a možná dám i predikci následujícího vývoje.

Streamery a funkce streamování není v našich končinách ještě zcela objevený a doceněný produkt. Chvíli bude trvat, než se lidé zorientují a zjistí, oč se vlastně jedná. On je totiž bytostně spojený s jiným „produktem“ a tím je dostupnost kvalitního internetového/wifi připojení – za rozumné peníze.

A až se prolomí ledy, cena za datové připojení spadne dolů, kvalitní a stabilní signál se stane široce dostupným a streamery se objeví v reklamách vypichujících jejich přednosti, spadne prodej CD o hodně procent dolů a obchod se stane okrajovou záležitostí. Bude tak víceméně kopírovat historický vývoj zaznamenaný u produkce vinylů.

A že mnoho lidí nemá hi-fi sestavu? To si nemyslím. Když si někdo kupuje CD tak předpokládám, že má doma minimálně CD přehrávač propojený se zesilovačem. A ten je, ve spojení ze streamovací mašinkou, vstupem do digitálních archivů netušených hudebních hlubin.

Vytlačí streamery CD disky? Nebude to hned. Velkou, a zatím se zdá, že i nehnutelnou překážkou jsou ceny poskytovatelů internetového připojení, nemluvě o dlouhodobě nechutně a trestuhodně předražených datových připojení našich nenažraných mobilních operátorů. Až se jednoho den stane zázrak a někdo tyhle šmejdy konečně klepne přes prsty, nastane obrat. CD nezmizí v propadlišti dějin, stane se ovšem okrajovou záležitostí.

Článek, ze kterého jsem vycházel při tvorbě této úvahy.

https://www.irozhlas.cz/kultura/hudba/streamovani-hudba-spotify-poslech_1810052034_lac

One Comment

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Zákaz kopírování - prohibiting copying