HISTORIE,  UPDATE

Kostel sv. Barbory Všekary

Pradávno tomu

Píše se rok 1717. Už několik desítek let dolují v potu tváře horníci olovo, stříbro a cín v hlubokých lesích panství horšovskotýnského. Mají svoji vesničku o pár domech, nedaleko dnešní s názvem Všekary. Nebo to byla přímo tahle vesnice? To se dnes stále neví – a asi už nikdy vědět nebude.

Majitel panství, hrabě Trauttmannsdorf, věděl, jaká je hornictví těžká robota i nechal pro své poddané v letech 1717-1724 vystavět právě tento hornický kostelík. Milosrdenství? Těžko. Spíše tehdy hluboko zakořeněná víra v Boha a jeho dobrodiní, které pán potřeboval „přenést“ na těžce robotující horníky.

 

dám jim tu jejich svatou Barboru, kostelík se zvonicí nechám postavit pro slávu Boží a dobrý skutek tak vykonám…

 

Historie už ne tak vzdálená

Jak to tak u těchto nebohých staveb v naší zemi obvykle bývá, minulost kostela sv. Barbory se od jisté doby jeví jako nikterak radostná a svým způsobem nezvykle „bohatá na události“. A pro naši zem naprosto charakteristická.

Kostel stojí kousek od vesnice Všekary v západočeském kraji. Poté, co byly drahé rudy vytěženy, obec zřejmě zmizela v prachu dějin, nicméně kostel tu zůstal. A od 18. století fungoval jako poutní místo.

Za Josefa II byl kostel sv. Barbory Všekary zrušený, ovšem lid pořádal poutě nadále, bez ohledu na nařízení panstva.

První, a zřejmě ještě ne zcela radikální změna nastala v roce 1938 po odtržení Sudet, kdy se kostel a okolí stal součástí Velkoněmecké říše. Na konci války byl kostel sv. Barbory Všekary využíván k bohoslužbám příslušníků polské vojenské brigády.

A ještě dlouho po válce se zdálo, že bývalý hornický kostel bude žít. Konaly se tu poutě i příležitostné mše.

Rok 1954

Bolševik začal úřadovat. Na kostely obecně padla kletba. Tento měl navíc tu smůlu, že v okolních lesích začaly padat vojenské povely neb tu cvičila Československá lidová armáda.

Rok 1968

A dílo zkázy dokonali vojáci Rudé armády za okupace v roce 1968, kteří si ve věži kostela zřídili pozorovatelnu.

Po jejich odchodu zůstal kostel ve zdevastovaném stavu a stal se cílem vandalů a zlodějů. Poškozenou střechou začalo zatékat do interiéru a byly tak nenávratně poškozeny stropní kresby a fresky, vytvořené v roce 1767. Zařízení bylo rozkradeno nebo zničeno a kostel zůstal trvale otevřený.

Co zmizelo?

Hlavní atrakcí býval akantový hlavní oltář plus nějaké sošky světců a další vybavení. Podle dobových fotek by snad měly být na kůru malé varhany…?!

 

 

Jak to vypadá dnes?

Dříve byl kostel sv. Barbory Všekary označen za zříceninu a v roce 1990 byl na něj dokonce vystaven demoliční výměr. Nicméně rozhodnutí se podařilo zvrátit, byla opravena střecha a stavba byla prohlášena za národní kulturní památku! Najednou…

Dnes pozemek s kostelem patří občanskému sdružení „Syndicus Hereditas“, který se snaží najít peníze na jeho obnovu. Má to být údajně cca 15 mega! 

9. 3. 2020 opraveno. Podle údajů v emailu, který jsem 20. 1. 2020 obdržel od od Martina Weise, místostarosty obce Všekary, byl kostel od občanského sdružení Syndicus Hereditas získán zpět do majetku obce, a v současné době probíhají jednání o jeho rekonstrukci.

Tak nezbývá než doufat, že se tato krásná sakrální stavba opět “vrátí do života” a třeba se tu jednou vzkřísí i ta dávná sláva. Držím palce!

 

 

Kostel Všekary
Takto vypadá interiér kostelíka dnes. Prý je potřeba 15 milionů na opravu…

 

Co říct závěrem?

Historie nebyla k této stavbě ani trochu vstřícná. V podstatě od konce II. světové války většinu času trpěla.

Filiální kostel sv. Barbory Všekary je i přes svůj zchátralý stav krásná sakrální stavba. Dovedu si představit i její využití celospolečenské, kulturní. Třeba se to někdy povede.

Jako příklad by mohl sloužit nehezký osud a následné vzkříšení kostela Nanebevzetí Panny Marie v Neratově v Orlických horách.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

error: Obsah blokovaný! Content blocked!