ZAJÍMAVOST

Vojenská střední škola v Moravské Třebové – Slib

 

Ten se konal den 27. 9.2019 na místním náměstí T. G. Masaryka. Byl to pro ně první důležitý krok v jejich armádní kariéře. Vše se odehrálo za přítomnosti generality a politických harcovníků na krajské a místní úrovni.

Gripeny nebyly vidět

Jejich průlet měl „zahájit“ celou slávu nicméně pro nízkou oblačnost bylo slyšet pouze zaburácení motorů kdesi nad hlavami přítomných vojáků, jejich rodinných příslušníků a místních diváků.

Zato bojový vrtulník Mi-24 tu profičel přímo nad střechami, takže nebyl skrytý v mracích.

Proslovy

Velkohubé, rok co rok se určitě opakující. Jak jinak. Ty nesmí chybět. Téma: hrdost, odkaz na minulost, vize budoucnosti. Velká slova pro 96 nových žáků.

Velké hm na konec

Ano, při pohledu na ty skoro stále ještě děti se mi v hlavě rodily otázky, a jisté pochyby. Mám za to, že celá dnešní armáda je tak trochu komedie a hlavně – loutkové divadlo. Někdo jiný tahá za nitky a naše „hrdá“ armáda se účastní bojů kdesi daleko za našimi hranicemi. V čím zájmu? V čí prospěch? Dobýváme nějaké území? Získáváme zdroje či nový prostor pro bytí?

 Nebo naopak: se vší chrabrostí, zděděnou po našich předcích, chráníme náš lid, naše hmotné statky, naše životy, historii a kulturu?

Ani jedno, ani druhé. Naše armáda levituje ve službách cizích mocností a až nějak podezřele moc podobna novodobým žoldákům.

Takže se naskýtá otázka? Pro koho budou tito mladí lidé za pár let nastavovat svoje krky? Není tak trochu smutný kabaret?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

error: Obsah blokovaný! Content blocked!