HUDBA,  NOVINKA,  UMĚNÍ & KULTURA

Velká Dobrá Woodstock 2019

Známe ho všichni – celý svět. Je to 50 let!

Na dosud neznámé louce kdesi na americkém venkově se uskutečnilo něco, co se stalo doslova klíčovým okamžikem v historii populární hudby. První ročník festivalu Woodstock byl zařazený mezi 50 momentů, které změnily historii rock ‘n’ rollu!

Tady je potřeba upřesnění: v lokalitě Woodstock se festival měl konat, ale po protestech místních byl přesunut na pozemek jistého farmáře poblíž vesnice Bethel. Název Woodstock zůstal…

Je potřeba slavné výročí oslavit!

A jak jinak než rockovým koncertem! Ten se také odehrával na relativně neznámé louce. Jen s tím rozdílem, že jsme ve středních Čechách kousek od Prahy a Kladna. A takřka na den přesně po 50 letech! Neboť ten první a mega slavný koncert se konal ve dnech 15. – 18. srpna 1969.

A tak tu máme Velká Dobrá Woodstock 2019

Předně, koncert se konal na místním letišti, které ke svým vzdušným aktivitám využívá Aeroklubu Kladno. 17. srpna tu ovšem nebyly letové podmínky, neb nad hangáry vládl rock. A také povětšinu hodně zamračené nebe. Bude pršet, nebude?

Kdo tu vystupoval?

Vesměs šlo o revivalové kapely. Ale nebylo to vůbec špatné, protože tihle amatérští muzikanti do svého muzicírování dávají všechno. A to nemluvím o pódiové prezentaci. Takže můžu napsat, že to bylo i leckdy překvapující, až šokující. Protože v některých případech přizpůsobení image svým vzorům a vytváření jakési hudební iluze bylo dotažené takřka k dokonalosti! Božský Fredie Mercury by asi čuměl ale to předbíhám.

Hudební set

Odbilo poledne a jako první nastoupila sestava Groovey, (Adam Kubát a Pavel Křivák), jinak revival slavné americké folk-rockové dvojice Simon & Garfunkel.

Pánové Adam a Pavel pojali vystoupení solidně! Jejich dvojhlas ladil, kytary také, a tak v pohodě odehráli všechny hity slavné dvojice. Tohle byl velmi příjemný rozjezd! Jen publikum bylo ještě velmi prořídlé, neb se teprve scházelo – sjíždělo. Později jsem pochopil, že se kumulovalo kvůli jiným borcům…

A v průběhu jejich milého setu byl i čas v myšlenkách se vrátit do doby dávno minulé. Kdy se na jiné louce a na jiném pódiu prezentovali takové hvězdy jako Janis Joplin, Santana, Jimi Hendrix a spousty dalších. Jiná doba, jiný svět, padesát let…

The Basketles

Jinak, vážení, Beatles! Bydlí za humny! Přibyli z Kladna! Solidní vystoupení, krásně ladící trojhlasy a v hodinovém setu + přídavky bylo odehráno spousta známých hitů Beatles. I když: jaké písně od „brouků“ nejsou hity, že? The Basketles  hráli jako o život, dav pod pódiem trsal, jásal, hada vytvořil, zkrátka: lidi padli do pohody a bavili se.

The Queeneie

Tahle Queen tribute smečka nejsou žádná ořezávátka a reprezentují top špičku ve svém oboru! Stačí se podívat na jejich web. Zakládají si na autentickém pojetí písní Queen a dosud uskutečnili na tisíc koncertů v různých koutech světa! Svoje show definují jako koncertní divadlo. Toť info z netu.

A také že to divadlo bylo! Pod pódium se nahrnul dav lidí a dával tušit, že se bude dít něco mimořádného! A dělo! Šok!

 

 

Po druhé skladbě jsem si řekl, že Bůh, pakliže existuje, když už dovolil „uklidit“ na věčnost tělo Mercuryho, musel… zkrátka musel zachovat jeho fenomenální hlasový fond a někomu ho vložit do vínku! A tím někým je jistý Michael Kluch. To, co předváděl, uvádělo lidi v nefalšovaný úžas! Že vypadá jako Fredy? Ok, takových imitátorů je spousta. Ale že disponuje jeho téměř totožným hlasovým rozsahem!? Pochopitelně, odborníci by rozdíly poznali ale komu by to vadilo, že? Na webových stránkách Queenie, v sekci nazvané Interpretace Queen, se ostatně všechno okolo techniky zpěvu jak Fredyho, tak Michalea Klucha dozvíte.

Celé vystoupení se neslo ve znamení naprosté profesionality. Zazněly slavné pecky, však jak jinak. A publikum se radovalo, výskalo, halekalo… a mnozí zkrátka nechápali, co se na tomto malém pódiu děje.

Co mě ale na vystoupení této smečky potěšilo nejvíce? To, že nesklouzlo do trapného napodobování. Což se týká hlavně zpěváka Klucha. Vše se odehrávalo v míře úměrné, profesionální. 

A špičkově to borci vymysleli ve střední části super známé skladby Bohemian Rhapsody, kde se „v operní podobě“ přelévají hlasy. Živě těžko proveditelné, a tak Queenie prostě „ztuhli“ v pohybu s hlavami skloněnými. A tato část odezněla z playbecku. Celé to vyznělo tak, jako by tímto okamžikem vzdávali hold svým velkým vzorům. A lidi to pochopili…

Tohle byl TOP zásek festu Velká Dobrá Woodstock 2019!

Rolling Stones Revival

Tihle borci z Brna to měli po předchozí super kapele hodně těžké. Velká banda fandů se po skončení setu Qeenie rozprchla ke stánkům a asi do páté skladby to bylo ze strany prořídlého publika poněkud vlažné. Pak profesionalitou hudebníků RSR a drajvem vystoupení byli lidi přece jen strženi a závěr, s přispěním saxofonu, byl špičkový. Zpěvák Adam Vrbas není sice „držka“ ala Jagger, ale zpívat umí, a i pohybové kreace mistra měl nastudované, byť, stejně jako Kluch v Queenie, nepřeháněl a nenechal tak průchod trapnosti. A koneckonců, i tou držtičkou umí házet dobré škleby… ZDE je odkaz na jejich stránky.

 

 

Creedence Clearwater Revival

Neboli revival revivalu. Je to další projekt lidiček z revivalové kapely The Baskteles. Kdo CCR zná, určitě byl potěšený. A lidi pod pódiem se opět namnožili. Tvorba CCR je mix country a rocku a přesně v takovéto režii byl odehrán i poslední koncert festu Velká Dobrá Woodstock 2019! Bylo vidět, že tenhle styl hudby se lidem u nás líbí.

Festival se podařil, i počasí vydrželo, byť se chvílemi docela dost kabonilo a v jednu chvíli i pár kapek spadlo.

Festu Velká Dobrá Woodstock 2019 jednoznačně vévodili The Queenie. A jak kdosi vedle mne poznamenal: „ty vole, Mercury vstal z mrtvých…

 

 

2 komentáře

  • OHNOTHIMAGEN

    Queenie bych viděl úplně jinak. Všechny ostatní kapely prostě radostně muzicírovaly, užívaly si to, že hrajou písničky svých oblíbenců. Queenie byli vysoce profesionální, technicky na obrovské úrovni, ale přesto to bylo vystoupení pozérské. A nejhorší je, že Kluch si evidentně myslí, že opravdu je Mercury. Není. Ovšem jeho ego létalo hodně vysoko.
    Queenie nebyli top zásek, ale jediný dramaturgický přehmat celé akce.

    • Zdeněk Slezák

      Zdravím vás, na vystoupení Queenie je třeba dívat s nadhledem, sami se prezentují jako koncertní divadlo… a o čem je divadlo? O emocích. A že si Kluch myslí… mám za to, že by jinak nemohl dělat to, co dělá na takové úrovni. Ano, Mercury byl jen jeden, byl to pozér No1, ale Kluch má dvě možnosti. Buď hrát divadlo se vším všudy, tedy i s jakýmsi náznakem pozérství, anebo se spokojit s trapným napodobováním. S tím by ovšem ve světě neuspěl (i)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Zákaz kopírování - prohibiting copying