KNIHY,  UMĚNÍ & KULTURA

Tyrel Hamilton a Daniel Coyle – Tajný závod

 

Podtitul: Tour de France: utajené skandály, doping a vítězství za každou cenu.

Silniční cyklistika, zvláště pak na top profesionální úrovni, je jedna z nejtěžších sportovních disciplín. O tom není pochyby. Ač se o tom moc nemluví, na této úrovni se točí mega obrovské peníze. Závodníci pod tvrdými profi smlouvami jsou tlačeni do co nejlepších výkonů, protože jedině tak přitáhnou majitelům stájí tolik potřebné a žádané sponzory, pozornost médií atd. Jen pro zajímavost: autor knihy Hamilton podepsal na sezónu 2004-2005 smlouvu se stájí Phonak za plat 900 000 dolarů + bonusy…

Teď se ovšem blíží konec století a v profesionálním pelotonu to vře a bublá. Ke slovu se začínají dostávat bezcharakterní doktoři a všehoschopní týmoví manažeři. Proč? Tenhle sport je nezměrná dřina. Taková, kterou nelze najít v žádném jiném odvětví. A když doktor závodníkovi nabídne něco, co mu „odlehčí“, „bez rizika“ vypomůže k dobrým výsledkům… a k vítězství, ten po tom sáhne. Někdo dobrovolně, někdo z donucení, pod pohrůžkou ukončení smlouvy, jiný jen proto, že dopují ostatní… a tak v tom pojedu i já.

Američan Tyler Hamilton, jeden z tehdejších top profi cyklistů, v této knize popisuje svůj vzestup až mezi špičku tohoto drsného sportu. A následný, nevyhnutelný pád. Jezdil po boku Lance Armstronga a byl u jeho mega úspěchů – které jsou ovšem už definitivně vymazány z historie. Proč?

V polovině 90. let vstoupil do hry krevní doping s názvem EPO, který na dlouhou dobu totálně pozměnil svět cyklistiky, která se v této době nevyhnutelně stala sportem krajně nedůvěryhodným. Jezdci dopovali, na jedné straně sice dosahovali až nadpřirozených výsledků (mezi novináři se říkalo mimozemských) ale také zároveň propadali do všemožných zdravotních problémů počínaje těžkostmi v životosprávě a konče totálním vyhořením a depresemi, které měly často fatální konec. EPO, transfuze, testosterony, kortizony, růstové hormony, to byl ten „správný“ koktejl, bez kterého závodník neměl šanci uspět. Hlavně v těch dlouhých etapových závodech série Pro Tour.

Potíž byla v tom, že v pozdějších časech dopovala celá špička profi pelotonu, takže tady šlo hlavně o to, jak chytří byli doktoři, jak dobře fungovala špionáž a doslova zákopová válka s utajováním všeho toho bordelu před očima kontrolních dopingových komisařů, kteří ovšem v těch dobách pomalu ještě ani neměli ponětí, proti čemu vlastně bojují. Strach před nimi byl ovšem obrovský. Takový, že i při sebemenším podezření z nečekaného přepadu a odhalení se „zdravotní produkty“ v ceně 25 tisíc doláčů spláchly do hajzlu a v tajemných dodávkách se zatemněnými skly se napříč Evropou převážela „chemie“ v hodnotách několika stovek tisíc dolarů.

Další zajímavost: v knize je třeba zmínka o lékařích zaměstnaných v top laboratořích UCI (Mezinárodní cyklistická federace), kteří dlouhé měsíce a za těžké prachy zkoumali, jak tu „chemii“ u cyklistů efektivně odhalit. A když na to konečně přišli, těm „správným“ doktorům ve službách týmů stačilo pár dnů a peněz na to, aby vykoumali něco nového – ještě účinnějšího a hůře odhalitelného.

Tyrel Hamilton a Daniel Coyle – Tajný závod na vlnách dopingu. Autoři: cyklista, který to vše prožil v „první“ linii a novinář. Předkládají čtenářům zasvěcený a strhující pohled do zákulisí show, kterému vládla chemie a podvod. V ten čas důstojnost cyklistiky dostávala ránu za ránou. Což je téma závěru knihy, kdy byla řada top profi jezdců obviněna z braní nedovolených podpůrných prostředků a to i na základě pochybných důkazů. Přesto jim byly okamžitě ukončeny smlouvy a ke svému korytu se dostávali ti nejlepší právníci, které byli schopni cyklisté zaplatit. Jenže ani špičkoví znalci práva leckdy nic nezmohli a tak mnozí cyklisté, jako třeba právě autor knihy Hamilton, byli vyhozeni na dlažbu. Doslova. S pocitem obětního beránka.

Otázka na závěr. Jak je na tom profi peloton dnes? Nemixují se v super tajných laboratořích „pochoutky“ z těch nejnovějších „kosmických“ ingrediencí, o kterých my, obyčejní smrtelní, ještě nemáme vůbec potuchy? Jsou ti borci hltající tisíce kilometrů opravdu čistí? Chce se mi věřit, že ano. Už třeba jen pro to, že jsou po několik hodin, den co den, pod live přímým dohledem televizních kamer a data z jejich osobních wattmetrů nejsou utajována. 

Moje hodnocení knihy: 100%

 

Doktor Ferrari – jedna z nechvalně známých postav  dopingového skandálu. Jeho “péčí” prošla řada závodníků.
Philippe Maire, svého času přísně utajený ale veledůležitý člověk, tzv. Motoman. Ten na svém motocyklu doručoval tolik žádané krabičky a ampulky s všemožným svinstvem. Musel pracovat takřka na špionážní úrovni. Dnes vede svůj cykloobchod a raději nic neví…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Zákaz kopírování - prohibiting copying