CYKLISTIKA

Tour de France 2019

 

Už v květnu roku 2017 oznámili organizátoři, že start 106. ročníku bude opět mimo území Francie. Nyní odhalené detaily TdF 2019 odkryly skutečnost, že tou zemí bude Belgie a její metropole Brusel. Stane se tak na počest mega slavného cyklisty jménem Eddie Merckx a bude připomínkou toho, že roku 2019 uplyne 50 let od prvního vítězství tohoto fenomenálního cyklisty „kanibala“ ve „staré dámě“.

Takže první etapa bude měřit 192 km a povede místy Merckxova dětství. Zároveň má zčásti kopírovat trasu slavné jarní klasiky Kolem Flander s legendárním stoupáním po kostkách na Mur van Grammont.  Pod článkem je krátké video z toho, co na jezdce čeká. Tvrdá makačka a v den závodu neskutečné davy lidí kolem.

A ještě jedno výročí bude tento ročník slavit. Rovných 100 let, co se první lídr závodu navlékl do žlutého trikotu.

Co dalšího? Maličkost. 3460 kilometrů. Jak jinak, bude to opět pěkná dřina. Organizátoři navíc slibovali, že závod bude rozmanitější a dramatičtější než předešlé ročníky. Při náhledu na mapy tras a výškové profily je jasné, že některé etapy budou kratší, ale bude do nich natěsnáno více stoupání. A pozor, hned pětkrát bude cíl na vrcholku kopce, z toho třikrát v nadmořské výšce nad 2000 metrů!

Typickým příkladem bude 19. etapa dlouhá sice jen  123 km (!) ale závodníci se budou muset vydrápat až do výšky 2770 metrů (!) na „Col de I´iseran“. To je údajně vůbec nejvýš položený evropský průsmyk dostupný pro motoristy.

 

 

Ve 14. etapě nebude chybět slavný „Col du Tourmalet“ s výškou 2115 metrů. Ten sice v itineráři závodu figuroval už 83krát ovšem konec etapy na vrcholu tohoto šíleného kopce byl dosud jen dvakrát. Takže tahle etapa se určitě stane magnetem pro všechny fanoušky, protože to bude prostě nářez!

A dav fanoušků se určitě nahrne i na kopec “Val Thorens” (2365 m) v etapě číslo 12. Zde bude na unavené borce čekat dokonce 30 km těžkého a nekonečného stoupání! A stejný počet kilometrů diváckého pekla! Možná tohle místo rozhodne o celkovém vítězi.

 

Středisko Val Thorens

 

Bude nějaký čas na odfuk? Ani náhodou! Hned pět etap bude delších než 200 kilometrů! Na druhou stranu: v samotném závěru budou na jezdce čekat 3 etapy kratší 150 km. Ale pěkně kopcovité…

Časovky jsou do závodu Tour de France 2019 zařazeny dvě. Hned ve druhé etapě dne 7. června se pojede týmová v ulicích Bruselu od Královského paláce ke slavnému Atomiu a ve 13. Etapě dne 19. června se pojede individuální v délce 27 kilometrů.

Tour de France 2019 se opět stane svátkem cyklistiky. Celkem 3460 kilometrů ve dnech 6. – 28. Června s jediným dnem volným. Top scéna borců na galuskách se otevře a je jen otázkou, jak si povedou. Thomas, Froome, Sagan, Kristoff, Roglič, Alaphilippe… A co naši? Pojede Šytbar, Kreuziger? A co Leo König. Jezdí ještě vůbec? 

Takto vypadá výjezd na Mur van Grammont.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Zákaz kopírování - prohibiting copying