FILM,  UMĚNÍ & KULTURA

The Young Pope – Mladý Papež

Ťuk ťuk… to jsem já, The Young Pope – Mladý papež!

Bratři kardinálové, počínaje dneškem nebudeme doma! Bez ohledu na to, kdo nám na ty dveře klepe. Evangelizace proběhla! Ekumenismus známe! Tolerance?! Ta tu už nebydlí!

Už léta jsme nikomu nepodali pomocnou ruku! A to se musí změnit! Je nutné spustit revoluci! Církev se musí změnit! Už nemůže vystupovat v roli blyštivými cetkami ověšené celebrity! Není do budoucna přípustné, aby papež celebroval mši před půlmilionovým davem, jako kdyby byl rockovou hvězdou! Položme si totiž jednu otázku: jest každý v tom davu skrytý opravdu ze srdce v Boha věřící? NE! Každý druhý tu v dešti na papeže čeká jen z důvodu módnosti! Někdo dokonce z donucení! Je to in! Nosí se to a je to společensky žádoucí. Víra jejich nepramení ze srdce, není horoucí, bezmezná a fanatická! Je vlažná a jakoby na zkoušku. Není přesolená? Je dostatečně propečená? Bude mi chutnat? Jaký je rozdíl mezi tím, když věřím a nevěřím?

Co s tím neudržitelným stavem do budoucna?

The Young pope – mladý Papež Pius XIII vzešel z podivného průběhu konkláve. Představuje se nám jako rozporuplná postava. Nikdo nechápe, proč právě on se stal první osobou v církvi. Je mladý, atraktivní, ženami žádaný – a radikálně revoluční! Hlásá: viděl z vás někdo Boha? Mluvil s ním? NE! Tak lidé, v co, či koho, věříte? Až ho uvidíte, uslyšíte, ucítíte, až předložíte důkaz jeho přítomnosti, přijďte! Do té doby se církev světu uzavře! Uzamkne brány kostelů, chrámů i modernismem infikovaný Vatikán! Zřekne se bohatství! Vrátí se o sto let zpět, do doby temna. V jednoduchý šat odění kněží opět vejdou do ulic, nemocnic, sirotčinců – do všech koutů světa a v nové misii 21. století budou ve vší skromnosti, ale o to důsledněji, šířit slovo Boží. A bude-li potřeba, omotáme si kolem prstu i politiku! My totiž víme, jak na ni!

Miliardy lidí na celém světě jsou v šoku!

Hlavní roli fiktivního papeže hraje Jude Law – a skvěle.

Tak by se dal v krátkosti popsat děj tohoto pozoruhodného seriálu o deseti dílech. Je pravda, že snad ještě u pátého jsem netušil, co chtěl scénárista svým dílem říct. Tak je výjimečné a netradiční. Celé je jaksi plíživě dramatické a od samého začátku plné skrytých otázek a pochybností o smyslu církve a víry. A místy i církev nekompromisně zesměšňující.

Výprava je nádherná. Chtěl jsem napsat, že se většinou odehrává za zdmi Vatikánu, v přepychově zdobených chrámových sálech, chodbách, studovnách, zahradách a nahlédne i do soukromých prostor papeže a kardinálů. Hm, zapomeňme: údajně tam nebyl natočený jediný záběr! Zato slavnostní roucho papeže prý šila tatáž firma, která odívá skutečného papeže. A o hudbu se, mimo jiných, postaral i Český národní symfonický orchestr

A jak to všechno dopadne? Změní mladý papež církev – a svět k obrazu svému?

 

Mladý Papež je televizní seriál natočený v italsko-španělsko-francouzské koprodukci pro Sky Atlantic, HBO, a Canal+. Režisér a zároveň autor je Paolo Sorrentino. Ten se s tím nepáral. Natočil dílo kontroverzní, srdce i duši věřících drásající. Nejsem si jistý, zda se bude tahle filmová série veřejně promítat v silně religiózně orientovaných zemích jako je Polsko či Latinská Amerika. Tak je provokativní, bezbožné myšlenky nastolující a pro mě i překvapující. Že něco takového vůbec mohlo vzniknout, že si někdo troufnul píchnout církev špendlíkem do zadnice.

Hlavní roli fiktivního papeže hraje Jude Law – a skvěle. Stejně tak i Diane Keaton v roli jeptišky, sestry Mary, Silvio Orlando v roli kardinála Vioella a další.

 

Zajímavé dílo: dávám 9 z 10

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Zákaz kopírování - prohibiting copying