FILM,  UMĚNÍ & KULTURA

The OA

Zatím asi nejslabší seriál vytvořený ve společnosti Netflix, který jsem viděl. 10. dílů a ještě u čtvrtého jsem v podstatě netušil, o čem je vlastně řeč. Přitom rozehrané téma není vůbec marné a myslím, že bylo v historii kinematografie už několikrát zpracováno.Co se děje s člověkem, když například na operačním stole „umře“, ale ne definitivně?

Vidí sám sebe, coby jakéhosi ducha který vystoupá nad svoji tělesnou schránku, shlíží na ni shůry, pak vklouzne do něčeho, co připomíná tunel se zářícím světlem na konci. Bude mít sílu ještě se vrátit? Nebo to vzdá a k tomu lákavému světelnému bodu bude pokračovat? Co, nebo kdo tam na něj čeká?

A co je to vlastně za stav? Nachází se v tu chvíli v jiné dimenzi? Je jich tu snad víc? Jakési paralelní světy, navrstvené na sobě?

A co, když se právě zde, v tom prapodivném a děsivém stavu bytí nebytí, skrývají klíče k netušeným možnostem týkající se lidského zdraví, umění, vědění… Jde jen o to, naučit se do toho světa mezi světy vstupovat, pohybovat se v něm a zase bezpečně se navracet. Jenže to není vůbec jednoduché! Koketovat se smrtí!?

 

 

Nechci prozrazovat děj The OA, ale tohle je v podstatě nosné téma seriálu. K jednoznačnému plusu scénáře a režisérského vedení patří, že tu nebyla snaha zalíbit se nějakými počítačovými mega efekty, kterými by se celé dílo stalo nevěrohodným. A že by se nabízely! Vše se odehrává v čistě civilní rovině. Koneckonců i role herců jsou celkem uvěřitelné. Mne, kupodivu, zaujala spíše vedlejší role náhradní matky Praire, kterou velmi dobře ztvárnila jihoafrická herečka Alice Krige. Ten její srdceryvný výstup v restauraci byl jedním z top vrcholů díla.

V hlavní roli tu vystupuje mladá atraktivní žena (Brit Marling) coby utrápená a mimo běžný život zcela vykolejená Prairie Johnoson. Cosi děsivého prožila, je čímsi výjimečná ale neumí si sama se sebou poradit. Potácí se v podivném stavu, něco ví, kdesi byla a chce se tam vrátit. Aby se tam s někým setkala. Musí si přizvat pomocníky. To se jí sice podaří, ale proč to jsou zrovna TYTO osoby, to jsem nějak nepobral! Místní rváč, mladičký(á)človíček – transsexuál, učitelka…

Moc se tu mluví, filozofuje, člověk lapá titulky a doufá, že je vše dobře přeložené ale stejně se občas ztrácí a klade si otázku, ksakru, o co tady vlastně jde?

V průběhu seriálu tu bylo rozehráno několik příběhů, ale ne všechny byly dotaženy do konce či nějak dovysvětleny. Např. proč hlavní hrdinka musí pocházet zrovna z Ruska, jak je možné, že těch pár jedinců po hodně dlouhou dobu žilo, tam kde žilo, aniž by na nich byly znát nějaké markantní změny např. v psychologické rovině…  

 

 

I ten závěr je nějaký divný, tak jaksi typický „po americku“. Dramatická akce v devíti dílech chyběla, tak to divákům tvůrci vynahradí na konci. Divná a ne moc věrohodná davová scéna, která u mě strhla další procenta hodnocení dolů. Proč ji tvůrci do seriálu vložili, bůhví. Jediné, co mě napadá, že je připravena další série, která vše objasní.

A pokud bych se měl do „oněch dimenzí mezi životy“ dostávat skrz prapodivného „tance“, který je ve filmu k vidění, tak děkuji. Jen pro zajímavost: choreografii k těm „divným pohybům“ připravoval jistý Ryan Heffington, který se jinak proslavil návrhy na šílené kreace drobné tanečnice jménem Maddie Ziegler, která vystupuje v několika klipech zpěvačky SIA.

The OA je seriál o čemsi, nad čím živý člověk nechce moc přemýšlet. O životě po životě, či životě mezi životy. Žádné výzkumy, pokud je mi známo, se této dimenzi nevěnují. Pakliže vůbec něco takového existuje. V seriálu ano.

Na každé minutě filmu je vidět, že byl nízkorozpočtový. Chvílemi jsem měl i pocit, že byl šitý horkou jehlou. A docela mě vytočila výrazně rozdílná délka jednotlivých dílů, která se pohybovala od 31 minut (!) do 71 minut. Scénář si sama pro sebe vypracovala titulní herečka Brit Marling.

Koukat na The OA sice není vysloveně ztráta času, mysteriózní drama má něco do sebe ale celý příběh mi přišel jakoby za vlasy přitažený – a nedotažený. Jako když nedopečete kuře, kůžička je sice křupavá ale maso nejde od kosti, je syrové a vy víte, že ho nestrávíte a hrozí, že vám bude pěkně blbě od žaludku.

Moje hodnocení: 55%

Trailer k filmu The OA

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Zákaz kopírování - prohibiting copying