HUDBA,  Starší články

The Isley Brothers a jejich album Power Peaces

The Isley Brothers a duo Santana
Bráchové Isley
Pro mnohé kultovní kapela v dobách dávno minulých

A s nimi, světe, div se, mistr Santana!

Když jsem na tuhle desku narazil poprvé, zaujal mě zvuk kytary. Důvěrně známá barva nástroje vznášející se nad živočišnou hudbou, ksakru, kdo to… a on samotný mistr Carlos Santana! Jeho hra tu rozhodně nefunguje jako vata, jako jen jakési malé přiznání, ano, to jsem já a tady jsem nahrál tento štěk. Ne, ono je to vlastně přiznané i na obalu desky: The Isley Brothers a jejich album Power Peaces, a s nimi Carlos Santana. Jako plnohodnotný hráč. Takže kdo jeho styl miluje, tady si ho užije dosyta, neb mistr sóluje prakticky v každé skladbě.

Pačesatá ženská

A ještě jedna zajímavost. Když jsem viděl fotku kapely The Isley Brothers, zaujala mě pačesatá bubenice. Kde jsem ji jen viděl!? Bingo! Kdysi bubnovala u borce jménem Lenny Krawitz. Kdo by neznal třeba jeho „provařený“ hit „Are You Gonna Go My Way“. Ano, ta dáma za bicí sestavou a s velkými černými brýlemi, to je Cindy Blackman Santana. Ano, žena slavného kytaristy!

The Isley Brothers a jejich album Power Peaces

Zpět k němu. Bylo natočené v roce 2017. A Isley Brothers? To je velmi stará afro*americká kapela, která se poprvé prosadila už kdysi pradávno, v roce 1959 s albem „Shout!“ A „Power Pieces“ je v pořadí třicáté šesté! Při jeho poslechu si připadáte, jako při průletu neskutečně barevnou džunglí. Funk, R&B, rock, blues, gospel, jazz, hip-hop. A úvodní track „Are You Ready?“ je přímo startovací: „tleskejte, dupejte, jste připraveni na novou kapelu?...“ Conga, bonga, jakoby odněkud z dálky se připojí basová figura – a už je tu Carlos se svoji nabroušenou kytarou. Safra tomu! Dost dravý rozjezd!

A jedeme dál! Ve slušné vypalovačce „Higher Ground“ varuje kapela před zly, které nyní vládnou světu a poukazuje na marnost učitelů, kazatelů… Santana tu má prostor pro svoje brilantní sóla a uslyšíme tu i rap.

God Bless The Child“ pomalá skladba s naléhavým textem o tom, že když máš prachy, máš najednou spoustu přátel, ovšem pokud je nemáš, všichni se od tebe odvrací, nikdo si na tebe ani nevzpomene.

V krásné a jemné „I Remember“ slyšíme i zpěv madam Cindy Santana.

„…miloval jsi mě (pořád tě miluji, zlato)…kdysi jsi mě potřeboval (stále tě potřebuji, zlato)…chtěl jsi mě (pořád tě chci, zlato)…pamatuji si…všechny věci, které jsme dělali…ráno jsme se milovali…a každý den se splnil sen…byli jsme tak krásní…“

A je tu jeden z vrcholů alba, skladba „Gypsy Woman“ Pomalá, takřka hypnotická skladba o krásné cikánské ženě s vlasy temnými jako noc. Opět nesmí chybět jemné, ale výrazné pletivo Santanovy kytary.

I Just Want To Make Love To You“ je opět řádně nabroušená pecka s výrazným rockovým tahem. Dáma Cindy za bicí baterií tu předvádí naplno svoje umění.

Nechci, abys byl otrokem…nechci, abys pracoval celý den…jen se s tebou chci milovat…

Závěrečná „Let There Be peace On Earth“ patří do kategorie těch lehce pozitivně až optimisticky angažovaných „…nechť je na zemi mír, s Bohem jako naším Otcem, nechť mír začíná u mě, s každým krokem, který udělám…“

Závěr

V podstatě kultovní kapela The Isley Brothers a jejich album Power Peaces, to je hudba o světě, síle míru, lásky a duchu lidstva. Ale také o zlosti a zoufalství.

Deska mi ovšem přijde poněkud nevyvážená. Rozjezd je skvělý. Ovšem skladbou č.4 kapela poněkud upouští páru a pod kotlem opět zatopí až u tracku č. 8. a 9. Jenže potom přijde opět zpomalení, uvolnění, které vyvrcholí gospelovou závěrečnou, tou o míru na Zemi.

Nutno ovšem podtrhnout skutečnost, kterou pocítíte v každé skladbě! A to, že Carlos Santana celkový sound kapely výrazně pozdvihuje a jeho jiskřivá sóla i brilantní vyhrávky v mezihrách patří k tomu nejlepšímu na albu. Nebýt jeho kytary, bylo by možné méně než průměrné.

Takto je moje hodnocení alba 80%

Hra samotného mága Santany 100%

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

error: Obsah blokovaný! Content blocked!