TECHNIKA

Tesla ARS 825

ARS 825Reproduktory Tesla ARS 825, na kterých se podepsal zub času a ne moc dobré zacházení.

Někdy to tak dopadne. 39 let – takový je věk těchto regálovek. Bohužel, péče o ně byla mizerná a tak dnes vypadají tak, jak vypadají. Kdyby je do ruky dostal nějaký machr přes dýhování, možná by jim upravil nový kabátek.
Na chvíli se mi dostaly do ruky – tak jsem je zapojil do své sestavy a vyzkoušel. Pár testovacích nahrávek, hraničních jak v basech tak středech a výškách. Resumé: ani zvukově to není žádná sláva.

Minulost

Reproduktory Tesla ARS 825 byly vyráběny v Tesle Litovel v letech 1974 – 1980. Konstrukce je značená jako víceúčelová, což znamenalo, že se mohly objevovat v sérii třeba s gramofonem (stejné dýhování) nebo prodávat jako volné kusy.

Tento konkrétní model byl vyrobený v roce 1980. Přesněji řečeno: kabinet z dřevotřísky ve slovenském závodě MIER Topolčany – závod Uhrovec. Zajímavostí je, že nelze sejmout krycí síťku. Rámeček s textilií je napevno vlepený mezi bočnice. Nevidím v tom moc praktické řešení. Uvnitř není žádná přepážka, která by kabinet vyztužila. Tlumení obstarává smotek bublinkové folie. Nejsem si jistý zda je to původní materiál, protože se mi nezdá, že by v letech vzniku bedýnek tento druh folie existoval. Možná se mýlím.

Charakteristika

Jedná se dvoupásmovou sestavu kde nízkofrekvenční reproduktor je typu ARN 6604 s průměrem 203 mm a repráček výškový je osazený typem ARV 161 o průměru 90 mm.
Celkový stav je ovšem žalostný, což dokládají fotky. Mám pocit, že bedýnky roky stály někde v kanceláři, kde se střídali pracovníci, ženské si z jedné udělaly stojánek pro květináč (ksakru, proč to ty naše baby z takovou oblibou dělají!) a nikdo se o ně (o repráky) nestaral. A tak to dopadlo.

Co se týká zvukové stránky.

Reproduktory jsem připojil k zesilovači Rotel 970. Sice se po chvíli rozehrály, ale s kolečkem volume jsem musel opatrně neb při impedanci 4 Ω a max. příkonu 15W bych je mohl celkem rychle poslat do kytek. Při objemu 15 l a váze cca 7 kg byla basová linka ve skladbě Fat AlbertRotunda skladba/ Herbie Hancock umělec / Sleepeng Giant album celkem kvalitní, ne nijak výrazně modelovaná ale celkem dobře poslouchatelná. Horší to bylo s výškami a středy. Bohaté a „špinavé“ dechy repráčky poněkud zahlcovaly a to už při střední hlasitosti. Což by asi neměly, možná je nějaký kix ve výhybce. Navíc jeden se ozývala menší rezonance, nezjistil jsem co bylo příčinou. Možná uvolněný úchyt některého reproduktoru.

Hodnocení

Celkově bych to vyhodnotil tak, že ve spojení se svým stejně starým zesilovacím bratříčkem ze stáje Tesla by podával určitě vyvážený výkon. Ostatně, v návodu nalezeném na netu jsem se dočetl, že … reproduktory Tesla ARS 825 byly určené na kvalitní reprodukci hudby a řeči v bytových podmínkách

Tyto hodně letité reproduktory Tesla ARS 825 rozhodně nepatřily ani v době svého vzniku do žádné hi-fi kategorie. Řekl bych, že byly určené pro takové to „normální domácí poslouchání“ Kryla, Zagorky, Vlacha, pohádek a reportáží z hokejových zápasů.

Co bude s těmito konkrétními, těžko předjímat. Řekl bych, že skončí ve skladu a časem…

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Zákaz kopírování - prohibiting copying