Starší články,  TECHNIKA

T-55A

Tento krásný technický unikát stojí v těsném sousedství autobusového nádraží ve Fulneku. Tank zde údajně nechal vystavit jeden z místních podnikatelů. Je bez motoru a snad má i zavařené dělo. Každý fanda techniky, zvláště pak té těžké vojenské a pásové by se tu měl zastavit.

Historie T-55

Jak se dá dočíst ze stránek wikipedia, tento model přímo vychází z T-54/55 a vyráběl se v letech 1951 – 1981. Vznikalo postupně mnoho variant a modifikací a to i licenčně, třeba u nás či v Polsku.

U nás

K zásadním přestavbám T-55A docházelo od roku 1968, kdy byly – krom jiných vylepšení – přidávány představné pancíře, jak je vidět na fotografiích. Tank dostal i výkonnější motory a byly upraveny či přidány další taktickotechnické parametry jako detekce ozáření, zvýšení ochrany posádky proti účinkům zbraním hromadného ničení atd.

Proti nám

Ano, právě tyhle tanky T-55 v různých modifikacích rozbíjely naše ulice a stály kanóny proti našim lidem v nešťastném roce 1968 a letech dalších! Krom toho byly nasazeny v Maďarsku v roce 1956, ve Vietnamu, Afghánistánu, Jugoslávii atd.

A asi se už nikdy nedovíme, kde – a zda vůbec – operoval tento konkrétní tank T-55A. Možná by něco napověděla čísla a písmena vyražená na pancíři. Kdo ví, ať napíše.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

error: Obsah blokovaný! Content blocked!