CESTOVÁNÍ,  HISTORIE

Švédská kaplička

 

Kde ji najdeme?

Nad městem Fulnek, vpravo při výjezdu na Bílovec, nachází se nevýrazné návrší zvané Jelenice. Jeho součástí je nenápadná Švédská kaplička. Cože? Tady, na severní Moravě?

A proč Švédská kaplička?

Aby to bylo ještě složitější, její původní název byl dokonce Španělská kaplička. Kde se tady vzala? A proč? Pro odpověď se musíme vrátit hluboko do naší minulosti.

Něco z historie

V letech 1618 – 1648 zuřila v zemích Koruny české vojensky i politicky nesmírně komplikovaná třicetiletá válka. Známe z hodin dějepisu. Do roku 1620 byl Fulnek veledůležitým místem jednoty bratrské na Moravě. A tak se není čemu divit, že velmi záhy (roku 1921) do města přibyla španělská vojska, aby zde sjednala pořádek. Proč zrovna vojáci až z dalekého Pyrenejského poloostrova? Odpověď najdete též na výše uvedeném odkazu.

kapličkaTato skutečnost se velmi rychle roznesla po zdejším kraji a stala se rozbuškou událostí příštích.  Evangeličtí sedláci z okolí města se vyzbrojili, srotili a rozhodli se nepřátele vypudit. Proti protřelým vojákům to bylo naivní počínání, leč taková byla doba. V hlavní roli nebyly sedlácké počty či dokonce vojenský kalkul nýbrž prostá, ale hluboká víra v Boha.

A nyní se dostáváme k návrší Jelenice. Právě zde se rozkládalo španělské vojenské ležení. Strhla se tu bitva, ve které ovšem sedláci neměli nejmenší šance, a byli pobiti. Velikost bojiště je udávána na 1 ha.

Zajímavostí je, že ještě dobrých 300 let po bitvě se tu nacházely různé artefakty: hliněné koule, části výstroje atd.

A právě na paměť této tragické události tu byla postavena Švédská kaplička. Kdy přesně, se neví. První zmínka o její existenci je zachycena až z roku 1823. Je zasvěcená ke cti Blahoslavené Panny Marie.

Svého času sem chodívala procesí věřících za účasti kněze, sedláků a hospodářů s prosbou dobré úrody neohrožené žádnými přírodními pohromami. Dle paměti se prý konávala ještě v 50 letech 20. století.

Kaplička

Dnes

Zajímavé, ale krom kapličky ničím nápadné místo se nachází kousek nad místním hřbitovem. Po polní cestě vzhůru a pak vlevo.

Švédská kaplička nedaleko Fulneku je jen malým připomenutím místa, které bylo kdysi prosáklé krví prostých lidí kteří, možná, ani přesně nevěděli, kdo před nimi zaujal na tom zatraceném kopci obranné postavení. A vojsko tu usazené na tom bylo určitě stejně. Daleko od domova, naprosto cizí země, mentalita, zvyky… bože, kdo se to na nás s těmi kosami hrne!?

 

 

 

VIDEO

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Zákaz kopírování - prohibiting copying