CYKLISTIKA,  TECHNIKA

Trek Supercaliber ? 2. 9. 2019 ODTAJNĚNO!

 

Známý americký výrobce kol už od května provokuje cyklistickou veřejnost. A to nejen tu amatérskou ale i tu profesionální. Něco tají a má to schované pod ponožkou. Prý by to měl být Supercaliber!

Kdy to začalo?

V květnu letošního roku se jel druhý díl světového poháru XC MTB v Novém Městě na Moravě. Krom výkonu jezdců však všechny fanoušky horských kol zaujala jakási „ponožka“ navlečená na bledě modrém rámu Trek, na kterém jezdila švýcarská blond dračice Jolanda Neff. A nejen ona.

Lidé od firmy Trek přišli, údajně ne příliš ochotně, s vysvětlením, že se jedná pouze o testování jakési novinky. Víc nic.

A nebyl to jen tenhle osamocený závod. Na všech dalších, včetně včera odjetého mistrovství světa horských kol v Kanadě, se kola Trek stále prezentují s vodě odolnou fuseklí na rámu.

Netrpělivost

Ano, od květnového závodu v ČR jsou fanoušci značně netrpěliví, kdy už konečně lidé od Treku přijdou s oficiálním představením. Takřka celou sezónu skrývané „cosi“ už není novinkou, za ty spousty závodů by měla být dostatečně otestována, tak proč ji Trek oficiálně nepředstaví!?

Spiklenecké teorie

A tak se, zcela logicky, rozjely špionážní akce, které byly aktivovány u každého závodu světového poháru. Výsledkem je spousta tu více, tu méně zajímavých fotek a množství názorů prezentovaných na různých MTB fórech. Bude rám bez tlumiče? Bude tam místo něj nějaký karbonový paralelogram!? To, co bylo už kdysi vynalezeno, používáno, zapomenuto a dnes některými výrobci oprašováno?  

ODTAJNĚNO: Viz zde

Pojďme po stopě

Takže: Trek vyrábí pevné rámy modelové řady nazvané Procaliber. Ty jsou osazené malým blokem zvaným IsoSpeed. Existuje v několika variantách, jak pro horská, tak silniční kola a je umístěný na spojnici sedlové a horní rámové trubky. Má za úkol alespoň pár mm tlumit zadní stavbu, přesněji řečeno: odpružit sedlovou trubku. Videa na youtube (zde na silničním rámu) ukazují zřetelně činnost tohoto segmentu.

 

 

Po spoustě pátrání jsem našel ještě následující fotky – viz níže. Jsou to možná fake ale jeden nikdy neví. Je na nich už jasně viditelné, že by se pod ponožkou mohl skrývat i malý vzduchový tlumič ovládaný z řidítek. Že by místo bloku IsoSpeed nasadili rovnou malý tlumič bez vahadla? Co potom neznámý závodník/závodnice „T“ imbusovým klíčem dotahuje?

Fotky leccos napoví

Stačí se na ně podrobně podívat. Za prvé: na malé fotce v úvodu článku je vidět nejen plnící ventil tlumiče ale i růžový kroužek regulace odskoku a kousek káblíku dálkového ovládání. Za druhé: na fotce níže je zachycený kdosi, kterak „T“ klíčem něco montuje. Copak tam utahuje nebo povoluje?

 

 

ODTAJNĚNO: Viz zde

Že by Trek Supercaliber?

Už jsem se dočetl, že tlumič by se měl nazývat IsoStrut, má být od firmy Fox a celý systém pak Supercaliber. Rám s tímto tlumičem by měl vážit 1933 g. Tlumič IsoStrut je přímo napojený na sedlovou vzpěru a chybí tedy vahadlo. Měl mít zanoření údajně 60mm.

A co když je v rámu společně se segmentem IsoSpeed!? Klíč v ruce Jolandy by mohl něco napovídat.

Všichni čekáme

Ovšem jak to je doopravdy, a zda je právě tohle finální varianta, na to si budeme muset ještě asi počkat. Trek slibuje, že už už… ale zatím je ticho po pěšině. Teď prý, právě při probíhajícím mistrovství světa v Kanadě! Jenže opět nic. A konspirační teorie se množí…

Nechme se překvapit. Možná pod stromečkem…

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Zákaz kopírování - prohibiting copying