CESTOVÁNÍ

Stříbrné jezírko

 

Kde ho najdeme?

Bezodtokové Stříbrné jezírko najdeme nedaleko města Fulnek, ještě přesněji pár stovek metrů od vesničky Jestřabí. Nebo též na souřadnicích 49.6834639N, 17.8690675E (mapy.cz)

Jak se tam dostaneme?

Z centra obce Jestřabí, od bus zastávky, po červené turistické. Autem se dostanete až k malému hřbitůvku v polích za vesnicí. Odtud je to asi 1 kilometr, opět po červené. Dá se tudy projet i na kole.

Čím je zajímavé?

Kdysi dávno, v 17. století, se ve zdejším lomu těžila ruda zvaná galenit – viz wikipedie. Stříbrné jezírko vzniklo propadem a zatopením jedné šachty. Zatopená plocha má rozlohu asi 500m2.  Část tvoří mělčiny a zhruba 1/3 je vlastní zatopená šachta. Jak je hluboká, těžko říct. Vlastní propad činí asi 3 – 4 metry od břehu k současné hladině jezírka. Ta je ovšem povážlivě nízká díky dlouhotrvajícímu suchu.

Co je tu víc k vidění?

Jde o romantický kout uprostřed zdejších lesů. A hlavně: chráněný biotop s mnoha vzácnými a chráněnými fragmenty z fauny a flory. Jako třeba rak říční, čolek obecný, čolek horský, kuňka skokan, ropucha obecná, z rostlin pak kosatec žlutý, vachta trojlistá atd. Kytičky se dají najít, na zvířátka musíte mít štěstí.

 

Stříbrné jezírko a celý prostor kolem je příjemný kout lesa a cíl vycházek či cyklistických vyjížděk. Co by jezírko potřebovalo (nutně)! Jako jiné menší i velké vodní plochy u nás – kdyby zapršelo. Takhle se zdá, že hladina jezírka bude klesat… až zmizí docela. Nevím, zda je odněkud napájeno ale pokud ne, tak velmi závisí na srážkách.

 

VIDEO

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Zákaz kopírování - prohibiting copying