CYKLISTIKA,  SLIDE,  TECHNIKA

SQlab růžky a gripy

Blbej karpální tunýlek! A nervíky v něm. Odborně: útlak středového nervu (nervus medialus) v oblasti zápěstí. Nepříjemný a bolestivý píchání v místě kde přechází dlaň v zápěstí. Brnění do prstů. Pálení. Znecitlivění a tím pádem nemožný úchop řídítek a bezpečné řízení kola. Ksakru… co s tím?

Jo, jo…to chce SQlab růžky a gripy

Mnozí tu mrzutost znáte. Osedláte svoje kolo, drandíte si to krajinou, pár kilometrů je vše v klidu. Bavíte se, panuje krásný počasí, držíte tempo, celým člověkem se těšíte z pohybu. Jenže najednou ouvej. Nohy zatím nebolí, zadnice taktéž v klidu, zato se ozývá něco jiného. Tunýlek.

Co s tím uděláme? Rohy?

Pamatuji dávnou dobu, kdy snad každé horské kolo bylo vybavené doplňkem zvaným rohy. Muselo být! Řídítka tak vypadala cool… ale hlavně: ty nastavené koncovky vytrčené vpřed a vzhůru, měly cosi do sebe. Jiný úchop, úhel zalomení rukou, oddálení únavy…

Dnes je to jinak. Na růžky se zapomíná, však jak by vypadaly na širokých řídítkách, že. Zbytečnost, dobrá tak pro cykloturisty. A při kličkování mezi stromy hrozí zaháknutí s následným držkopádem. To je prožitá pravda.

Co s tím uděláme? Gripy?

S těmi je to podobné. Proč si budu na řídítka navlékat jakési divně profilované patvary typu žraločí ploutve…

Co je dnes nového?

Určitě skutečnost, že výzkum v této oblasti výrazně pokročil! Hlavy dohromady dali závodníci, lékaři, odborníci na ergonomii. V německé firmě SQlab se soustředili na základní body, ve kterých se tělo jezdce stýká se svým strojem: sedlo, gripy a nohy.

Sedlo SQlab jsem nedávno recenzoval zde.

SQlab růžky a gripy…

… jsou dalším dílem k pohodlí, a hlavně: jak vyčůrat s debilním karpálem. Nikoliv ovšem napořád…

 

 

SQlab gripy 711 Tech&Trail

Začněme u nich. Nutno hned napsat, že jsou velmi zajímavé konstrukce. Po vybalení z bytelné krabičky na vás vykoukne dost robustní tvar. Průřez je tak divně kulatý… Jenže jen co gripy nasoukáte na řídítka, zjistíte, že něco je jinak. Zjistíte, že jsou mírně hranaté a v horní linii zajímavě tvarované. Užší směrem od objímky, pak lehce na středu vyboulené a širší – a díky perforaci – lehce rozšířené na vnějším okraji. Ve VIDEU níže je to pěkně vidět. Cože? Hranaté gripy? Ale ano! Jen si zkuste spojit konce palce a ukazováčku do písmene „O“. Je profil sevření kulatý? Ne, je víceméně hranatý. A na základě tohoto tvaru sevření dlaně jsou gripy zkonstruované.

Cituji ze stránek výrobce:

… přirozené držení vycházející z ergonomie dlaně, prstů a díky propracovanému tvaru perfektně vyplní dlaň a tím pádem nabízí daleko lepší držení řídítek a ovladatelnost. Díky tomu lze řídítka pevně sevřít, aniž by vzniklo mezi dlaní a gripem volné místo. Tlak je tedy perfektně rozložen a úchop řídítek je pohodlný a jistý…konec citace

Což potvrzuji. Úchop byl zprvu docela zvláštní, dokonce se dá říct, že mi jaksi vadil. Povolit objímku a pootočit. Stupnice nastavení pomáhá. Ještě to není ono. Až teď, zdá se…

Po čase jsem si tvar „nahmátl“ a postupně jsem mu přišel na chuť. Gripy jsou docela dlouhé, vyrobené z dobře přilnavého materiálu. Dle údajů výrobce bylo prý použito více druhů gumové směsi.  Na konci jsou, díky povrchové perforaci, lehce rozšířené, takže dlaň mohu o asi o 1 cm posunovat od hranatého středu k lehce rozšířenému okraji. 

Zatím jsem s nimi najezdil asi 60 km jak v terénu plném kořenů, tak po silnicích, a jsem nadmíru spokojený.

Ruka stabilně drží, zaznamenal jsem pocit daleko užšího propojení jezdce a kola! Tady chytré hlavy opravdu zapracovaly!

SQlab 411 rohy vnitřní

Cože? Opět se vrací móda rohů? Ne. Machři v Sqlab si rozpomněli na dobu dávnou. Jak se dalo rukám odpočinout prostou změnou pozice úchopu. Jenže vkládat rohy na konce řídítek? To se nenosí, je to ergonomicky nevhodné a i nebezpečné. Tak dáme hlavy dohromady a výsledkem jsou malé, ergonomicky tvarované „čertovské“ růžky, které se montují mezi gripy a řadící/brzdové páky. Netradiční. Ale údajně velmi funkční řešení.

Tak to vyzkoušíme?

Trocha práce při instalaci, nastavení správného sklonu, a to jak u růžků, tak i pozice u gripů. A první kilometry! Hodně nejisté! Jak je to tedy s tou funkčností?

Rozložení komponentů na řídítkách se totiž poněkud změní. Tím, že se růžky vloží blíž ke středu řídítek až za gripy, posunou se i brzdové a řadicí páčky. Proč? Protože vedle růžků je potřeba nechat volné místo pro palec, což činí asi 1,5 cm! Je potřeba si pohrát s nastavením a počítat se tím, že při úchopu gripů v krajní vnější pozici se brzdové páčky stanou hůře dosažitelnými. Nicméně ta úleva, kdy se člověk „zahákne“ za růžky je návyková! Viz úvodní malá fotka!

Co říci závěrem.

Firma SQlab je údajně nová, nicméně její výrobky zdají se být skvělé. Sedlo mi už nějaký pátek slouží velmi dobře. SQlab růžky a gripy mi konečně dovolily přesunovat dlaně a tím oddalovat únavu a bolest spojenou s oním „karpálem“. Problémy byly snad o 90% menší! Náhoda?

A ten pocit, kdy se ruce ze širokého držení přesunou na růžky a blíže k tělu je zvláštní. Jako by člověk náhle získal větší oporu při silovém šlapání.

Zdá se, že lidi v SQlab moc dobře vědí, co dělají. Sedlo je skvělé a zdá se, že i SQlab růžky a gripy budou přínosem v eliminaci nepříjemných bolístek.

Problémy s karpálem pochopitelně neodstraní! To umí jen doktor operativně. Ale výrazně pomáhají nastupující bolest oddálit, neb dlaně je možné překládat do třech poloh: na růžky, obejmout vnitřní část gripu nebo lehce rozšířenou vnější část gripu.

Tento článek není v žádném případě reklama! Nikdo mě za něj neplatí, nemám z něj žádné výhody. Recenzuji jen to, co považuji za kvalitní a co sám vyzkouším! Třeba tohle psaní někomu pomůže v rozhodování.

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Zákaz kopírování - prohibiting copying