CYKLISTIKA,  SLIDE,  TECHNIKA

SQlab 611 Ergowave

Sedlo a cyklista

Ten je se svým kolem spojen ve třech bodech. Sedlo je ten nejdůležitější. Může mít kvalitní řidítka a gripy – dají se pustit. Kvalitní pedály – z kopce nemusí šlapat. Ale jet bez sedla? Možná pár metrů. A tak je velmi důležitě, jak si kdo svou zadnici na kole ustele. Známe to všichni. Krásnou vyjížďku dokáže blbé sedlo totálně zkazit.  SQlab 611 Ergowave – zdá se – bude sloužit velmi dobře. Uvidím časem. Zatím si zadnice zvyká. Až odjedu víc kilometrů, napíši test.

Dlouhé roky na klasice

Za celou kariéru jsem prostřídal asi šest sedel. Asi tři poslední roky jsem jezdil na značce Salle Italia, model SLS. Vůbec nebylo špatné, nalítal jsem na něm spousty kilometrů. Nicméně usazení mojí zadnice nebylo optimální. To se vždy začalo pozvolna projevovat tak po 30 kilometrech. Ok, říkal jsem si, je jaro, začíná sezóna a tak je zadnice neotlačená. Jenže pokud se záporné pocity v posedu projevují i na konci sezóny, asi je něco špatně.

Radikální změna.

A tak jsem nyní zvolil radikální postup. Nechal jsem si odborně proměřit rozteč sedacích pánevních kostí. A ejhle! Dosud používané sedlo je o 1 cm užší, než bych potřeboval! Sedací kosti mi tedy dosedaly na samý okraj a zde byl zdroj problémů.

Konstrukce SQlab 611 Ergowave

SQlab 611 Ergowave je sedlo zcela jiné konstrukce. To je vidět už na první pohled. Je ploché, v podélném směru je zadní část lehce zvednutá a tak mají záda a pánev jezdce větší oporu. Prohlubeň ve střední části je zde klasická: aby se šetřil náš citlivý orgán. Nos sedla je mírně skloněný. Důležitým dílem je tzv. Activ systém. Což jsou elastomerové vložky, které se vkládají pod sedlo v zadní části, kde jsou lyžiny uchycené do sedla. Jsou tři, různé tuhosti, a použití se odvíjí od váhy jezdce.

 

 

Praktická funkce.

Je vidět z přiložených videí. Celý systém vlastně vychází z přirozeného charakteru chůze člověka, kdy při každém kroku pohupuje pánví. A jelikož obdobně hýbeme prdelí i na kole, je potřeba tomuto pohybu přizpůsobit i sedlo. Pružné okraje doplněné o tlumící blok způsobují, že se při každém šlápnutí okraje sedla zmáčknou, údajně až o 7 stupňů na jednu či druhou stranu.

Kdo SQlab 611 Ergowave vymyslel.

Němci – a údajně se na vývoji podílelo hned několik fyzioterapeutů, doktorů urologů a jezdců, jak mtb, ta „silniček“, pro které je konstrukce sedla trošku pozměněná. Mělo by jít o ergonomický výrobek vyvinutý pro pohodlné šlapání, šetrné k našemu tělu – pánvi a páteři zvlášť.

Závěr.

Za okny je kosa, takže na nějaké delší testování není doba. Zatím jsem na něm ujel 25 km. Je to zvláštní posezení ale myslím, že by mohlo fungovat. V půlce sezóny dodám recenzi.

Zde je vidět, jak sedlo s Activ systemem funguje – moje jízda

 

A zde oficiální video představení od výrobce

 

One Comment

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Zákaz kopírování - prohibiting copying