SLIDE,  TECHNIKA

Sony PS-X50

Co je to za krasavce?

Sony PS-X50 je dvourychlostní gramofon se systémem přímého pohonu řízeného krystalem Direct- drive – Quartz. Je vybavený lineárním snímačem otáček motoru, u Sony nazývaný BSL (brushless and slotless). Masivní talíř o průměru 32 cm je vyroben z hliníkové slitiny.

Drobeček váží téměř 12 kg. Jak jsem se dočetl, v historii se stal jedním z nejprodávanějších gramofonů zn. Sony. Přičemž v těch dávných letech bolševických ani na západ od „železné opony“ nepatřil mezi zrovna levné.

Gramofon se mi podařilo sehnat v neuvěřitelně kvalitním stavu. Nebyl to cílený nákup, tento krásný stroj mi do klína shodila spíš náhoda.

Vypadá krásně, jak je to možné?

Na to, že mašince lze napočítat věk 40 – 42 let, vypadá tak, jako by právě nyní byla vybalená z krabice a vložená do regálu v obchodě! A to se gramofon vyráběl v letech 1978 -1980! Proč?Podle informací prodávajícího pochází tato mašinka z jednoho německého bazaru, kam ho donesl starý muž s tím, že mu už více jak dvacet let leží ve skříni a on na něj nehraje neb má po úrazu chromé prsty, kterými si prostě neporadí s přenoskou a s jemnou technikou gramofonu vůbec. A i do doby úrazu se choval ke gramofonu s pečlivostí starého hifisty, neb jeho cena i před těmi mnoha lety byla pro Němce dost vysoká…

Kdesi v hlubinách netu jsem našel informaci, že by se měl tehdy v Německu prodávat za cenu 3000 DM (západoněmeckých marek). Nedohledal jsem oficiální kursovní lístky z té doby, pouze jen kusé informace ze kterých vyplývá, že cena DM u nás se mohla pohybovat kolem 10 Kčs. Na černém trhu údajně mohla vystoupat na 17 Kčs…

V Japonsku – tehdy ještě v zemi výroby (!) – byl údajně nějaký čas prodáván též pod označením 50W ve dřevě. Jenže ukázalo se, že to není pravda, šlo prý pouze o vinylový dekor.

V jakém stavu je gramofon?

Nutno říct, že po mechanické stránce funguje gramofon naprosto precizně. Motor pod přímým náhonem běží naprosto tiše, automatika návratu raménka funguje bez problému, mikrospínače (nově vyrobené) taktéž.

Nasazení raménka a nájezd na desku probíhá ručně, návrat je automatický s následným vypnutím motoru. Je tu navíc možnost regulace výšky raménka např. při použití vyššího slipmatu.

Musím říct, že Sony PS-X50 je KUS KRÁSNÉ HI-FI ELEKTRONIKY, ještě poctivě vyrobené v krajině pod sopkou Fuji! Byť je tomu už možná 42 let! Ta kombinace lesklé a matné barvy ve třech odstínech šedi je prostě úžasná. Kam se na tuhle mašinku po designové stránce hrabou dnešní leckdy až neskutečně předražené papundekly! 

Na závěr jedna vzpomínka.

Na podobné, a možná dokonce ty samé hi-fi stroje, jsme chodili kdysi dávno koukat do “slavných” prodejen Tuzex. Zesilovače, gramofony, magnetofony, reproduktory… Slintali jsme blahem, oči nám mohly vypadnout z důlků a bylo nám zároveň i do breku, neboť nám bylo jasné, že na tyhle mašinky nikdy nebudeme mít! Tehdy se totiž prodávali za troj až pěti násobky našich tehdejších platů! 

Nyní gramofon Sony PS-X50 trůní na pomyslném vrcholku mé hi-fi sestavy a je radost nejen spustit reprodukci z černého vinylu… ale i na tu krásu koukat! Takovou estetickou lahůdku dnes už nikdo nevyrobí! A zvuk jen mazlí moje ouška.

 

 

Jen pro zajímavost: kamarád si vybavil, že se ceny podobných gramofonů v těch dávných letech, točily kolem částky 10000,- tehdejších tuzexových poukázek, tedy bonů. Na černém trhu se 1 bon prodával za 5 Kč!

Co se týká reprodukce? Bezproblémová! Zatím používám „lowend“ přenosku Ortofon OMB5. Ale i s ní je přenos signálů čistý (bavíme se o vinylových deskách) s velmi pěkně vykresleným stereo obrazem.

A o krásně měkkých ale konkrétních basech netřeba mluvit. Posloucháme tu čistý analog, který je nejblíže našemu vnímání hudby a zvuků. Tohle je prostě balzám.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Zákaz kopírování - prohibiting copying