TECHNIKA

SONY CRF-330K

Další skvost, spočívající v prachu zapomnění. Skoro omylem se otevře zapomenutá skříň v nejtemnějším koutě skladu. A tam čeká na znovuobjevení tato nádhera. Kým bylo rádio používané, to už se dnes nezjistí. Parametry ho ovšem předurčují k jedné jediné činnosti: lovu rozhlasových stanic, co možná nejvzdálenějších od místa poslechu.

Takže: co tu mám před sebou?

Sony CRF-330K je digitální přijímač pracující v rozsahu 150 – 30000 kHz a zahrnuje tak všechna pásma: dlouhými vlnami počínaje a všemi krátkovlnnými kmitočty konče. Zajímavostí je tu několik. Vypíchnu třeba to, že ladění v pásmu FM se děje na digitálním display, kdežto vše ostatní na krásném kulatém, analogovém.

Co člověka při pohledu na tuto krásnou mašinku napadne? Jak to ti naši předci uměli! Každičký detail je propracovaný. Za zmínku stojí třeba „ergonomické“, perforovanou gumou potažené některé ovládací prvky. Konstruktéři tehdy prostě přemýšleli hlavou, možná sami byli lovci rozhlasových stanic a moc dobře věděli, s čím operátor nejčastěji pracuje a tímto mu výrazně zpříjemnili ovládaní.

 

Možná až 40 let stará krasotinka z Japonska. SONY CRF-330K

Za zmínku také stojí šuplíkový kazetový magnetofon. Odpadla tak nutnost externího přístroje a veškeré zajímavé záchyty z radiového pásma si operátor mohl přímo nahrávat na kazetu, zpětně si tak rekonstruovat poslechový čas a možná tímto způsobem najít to, co mu v přímém poslechu uniklo. Nechybí přepínač postranních pásem s modulací USB – LSB – CW, šumové filtry, přepínač Local – Dx a též možnost volby antény – buď vestavěný teleskop, který tu je dokonce zdvojený, nebo externí, krátkovlnné antény drátového typu, yaggi, různých dipólů atd.

Přístroj jsem nikdy s takto připojenými kvalitními externími anténami neposlouchal, ale věřím, že mimo město, v lokalitě, nezahlcené průmyslovým rušením, mohou být úlovky, za splnění určitých podmínek, opravdu kvalitní.

Při pohledu na současné „studené“ a uniformně „krabicoidní“ tunery je mi tak trochu smutno. Na tomto rádiu měl člověk na co koukat, i když je ve vypnutém stavu. A doslova se laskat s těmi tvary! Jen tak, pro zajímavost, tahle mašinka váží něco kolem 15 kilogramů!

 

Na ebay se cana pohybuje i nad částkou 1000$!

SONY CRF-330K je nádherná mašinka, vyrobená někdy v letech 1978 – 1980. Poctivá japonská krasavice, jejíž cena se dnes na některých portálech typu ebay pohybuje i nad částkou 1000$! Je příjemné ji potkat a dotýkat se jí.

[wonderplugin_slider id=”1″]

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Zákaz kopírování - prohibiting copying