CESTOVÁNÍ,  SLIDE

Šnorchlování

Dovolenou u Rudého moře doslova musí dobrý plavec využít i ke šnorchlování, nebo ještě lépe k potápění. Protože přijít o tu krásu na hraně útesu by byl hřích. Pobřeží je v této oblasti poměrně specifické, mezi písečnou pláží a mořem se nachází jakási mělká přílivová zóna – odborně řečeno pevninský šelf – která se ovšem po pár desítkách či stovkách metrů ostře láme do podoby útesu, ukrytého po hladinou. A pravě sem míříme.

Při našem letošním pobytu v egyptském resortu PickAlbatros Sea World se možnost potápění naskytla hned u hotelu, stačilo z pláže projít na konec asi 100 metrů dlouhého mola, zde opatrně sestoupit po žebříku… a rázem se ocitnout ve zcela jiném světě. Další možnost se pak naskytla při výletě do asi 60 km vzdáleného přístavu Port Ghalib. Zde jsme nastoupili na loď spektakulárního vzhledu se jménem Nefertari napodobující dávné mořské koráby egyptských faraonů. Ta nás dopravila asi 15 km podél pobřeží do oblasti zvané Umm El Ros plné atraktivních podmořských útesů, které jsou v tomto místě dokonce chráněné nálepkou národního parku.

Organizace šnorchlování

Na začátku jsme byli instruováni jak se nad útesem chovat, na co si dávat pozor, poslouchat příkazy vedoucího party, nevzdalovat se někam bokem, a poté jsem byli rozděleni do tří skupin: zdatní plavci, dobří plavci a neplavci, nebo ti, kteří prostě šnorchlování odmítli. Pro ně bylo připravené prosklené dno lodě a tak i oni měli šanci vidět krásu pod svýma nohama. Nám, plavcům zdatným, pak stačilo navléct si povinnou plovací vestu, nasadit celoobličejovou masku, a šup do teplé vody rudého moře. Ježíš… to je paráááda!

A pak jen…

…krása útesu, nyní takřka na dosah, ta je nepopsatelná, to se prostě musí zažít – viz video. I když – rybek mohlo být víc, k bandě plavců v oranžových vestách a s divnými maskami na ksichtech se zrovna  moc nehrnuly.  Šnorchlování to bylo docela náročné neb jsme v součtu uplavali téměř 1,5 km v čase hodina a asi dvacet minut. Pro mě osobně absolutní rekord jak v uplavané vzdálenosti v moři, tak v čase. Jasně, bez vesty by to bylo daleko namáhavější nicméně byly okamžiky, kdy mi byla vysloveně na obtíž. Nešlo se ponořit hlouběji a i návrat k lodi přes nepříjemné vlnky byl docela náročný a bez vesty by to šlo určitě lépe. Nicméně pravidla o bezpečnosti turistů jsou tu jasnou prioritou a je jim třeba plně se podřídit. Pokud s tím máte problém, organizátoři dokážou být i dost nepříjemní.

A na závěr jeden poznatek. Bylo fakt úžasné sledovat, jak sami egyptští kluci – organizátoři – jak byli nadšení z toho, když nám mohli ukázat a pojmenovat ryby plavající kolem nás. V proskleném dnu lodi jásali jako malé děti, pobíhali sem tam, rozhazovali rukama…

Look, look! Zebra fish… hej… look, clown fish a gele fish (medúza)… ach… look, there, there! Turtle!” 😆 

VIDEO

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Zákaz kopírování - prohibiting copying