CESTOVÁNÍ

Side

Další výlet jsme směrovali do města Manavgat a starého přístavního městečka Side. Rozpis nabízel atraktivní podívanou: návštěvu mešity Külliye Cami, ve které se může i fotit! Dále vodopád na řece Manavgat a pochopitelně i toulku po starém přístavu v Side. Bohužel, malým písmem na konci nabídkové reklamy je i zmínka o návštěvě zlatnictví a prodejny kožedělných výrobků. A tady jsme se řádně naštvali! Proč?

Ok, asi 15 minut uvnitř krásné mešity, stejně tak dlouho u průměrného, ale fotogenického vodopádu na řece Manavgat. Asi hodina podvečerní procházky v historicky zajímavém centru města byla též v pohodě. Nicméně 2 (!) doslova vnucené a dohromady dvě hodiny trvající návštěvy luxusního zlatnictví a pak i prodejny kůže – to byl neskutečný opruz! A v prodejně s kůžemi ještě násobený zřetelným opovržením a nadutostí ze strany personálu poté, co zjistili, že zde nic kupovat nehodláme. Ano, v katalogovém popisu byla zmínka, ale rozhodně ne o tom, že nás v každém krámu nechají hnít celou věčnou hodinu!

Nevím, zda je tato „aktivita“ tlačená přímo ze strany cestovní kanceláře Čedok nebo pouze „jejich lidí“ na turecké straně. Každopádně si dávejte bacha a před výletem (jakémkoliv) po delegátovi důrazně požadujte přesný časový rozvrh! A pokud nehodláte kupovat zlato ani kabelku z pravé krokodýlí kůže, na tento výlet se vybodněte!  My to vyhodnotili tak, že daleko výhodnější by bylo na výlet do Manavgat a Side využít služby místních specifických taxi dopravců zvaných „dolmuş“ a neztrácet hodiny drahocenného času v luxusních kvelbech, kde já nic nechci – a prodavači v kvádrech o mě evidentně nestojí! A ještě mě na každém kroku ostřížím zrakem sledují, abych jim snad neukradl čapku z nutrie! V obou prodejnách jsem se cítil fakt hodně mizerně! Jako důchodce ve spárech šmejdů! A nebyl jsem v tom sám. Vnucen tam, kde mě chování personálu uráží?! Tohle Čedok opravdu neumí kočírovat! Nebo snad nechce? Za tohle veliké mínus!

 

Zbytky Apollónova chrámu

Jinak vše ostatní bylo krásné. Zajímavá mešita Külliye Cami. Když jsem se však rozhlédl po interiéru, po zádech mi tak trošku přejel mráz při pomyšlení, že přesně v takovémto prostředí, skrytém pod štíhlými prsty krásných minaretů, někde jinde hlásá radikální imám totální nenávist ke všemu křesťanskému. Naše staré kostely jsou krásnější, tajemnější, honosnější… a třeba na kázání se do lavice může posadit každý. Žena vedle muže, nikdo se nemusí převlékat…

Vodopád na řece Manavgat je pěkný, fotogenický… a to je asi tak všechno. Jo… můžete se tu nechat vyfotit s velkým papouškem na hlavě…

Starý přístav v Side je ovšem jiná káva. V čase naší návštěvy se slunce chýlilo k západu, davy turistů byli pryč, takže bylo na všechno relativně dost času (doslova vyhádaná hodina – když se to může ve „zlatě a kůži“, tak proč ne tady?!), žádná tlačenice a pro focení Apollónova chrámu nejlepší světlo. Tento stavební artefakt z římského období je totiž symbolem Side, stejně tak jako dobře zachovaný amfiteátr z 2. století, který se pyšní jedinečností v tom, že je jediný ve východním Středomoří, který nebyl hloubený do svahu ale poctivě vystavěný z mnoha tisícovek kamenných kvádrů pěkně do výšky. A vůbec: tato oblast je prý jednou z největších archeologických nalezišť v celém Turecku. Zbytky základů domů, torzo Afroditiných lázní, pobřeží doslova poseté ruinami. Historie lačná srdce tu zaplesají radostí.

Při cestě zpět jsme průvodkyni ještě popichovali, že bychom se mohli na hoďku zastavit v prodejně luxusních „peršanů“…

Jak jsem psal výše. Vykašlete se na organizovaný zájezd a využijte služeb „dolmuş“. Neztratíte čas a vyjde to podstatně levněji! A kdo chce nakoupit zlato nebo kožich s chlupem polární lišky, postará se sám.

Starý přístav a pobřežní promenáda v Side je kouzelné místo. Pro klidnou podívanou je ale lepší zajet si tam v podvečer, až ten hlavní turistický nával pomine. Pak je čas posadit se pod troskami Apollónova chrámu, v klidu se kochat pohledem na širé moře a při pohledu na dokola kolem rozházené zbytky staveb se třeba na chviličku vrátit v čase o neskutečných 19 století zpět, kdy tu už panoval čilý římský ruch. Stavělo se tu, zboží z lodí překládalo, obchodovalo s otroky… a jakýsi známý římský vojevůdce sem prý na tajno zajížděl za milenkou.

A kavárnami lemovaná promenáda podél malého přístavu je kouzelná.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Zákaz kopírování - prohibiting copying