TECHNIKA

SDR Rádio

Byl jsem, a stále jsem, vášnivý lovec rádiových vln. Anglicky se tomu říká DX-ing. Jednoduše jde o to, ulovit v éteru rozhlasovou stanici umístěnou co nejdále od místa poslechu. Pokud možno z druhého konce světa. Jeden by nevěřil, ale jde to, vážení!

Co je k tomu potřeba. Předně velmi kvalitní rádio třídy shortwave. Buď klasickou „krabici s čudlíkama“ na stole nebo v podobě nadupaného softu v počítači. Dále dobrou anténu a čas. Moře času, bohužel, hlavně nočního či velmi brzce ranního. K tomu se přímo váže počasí, sluneční aktivita, bouřky v trase mezi námi a hledaným rádiem atd. A hlavně: ničím nerušené místo pro poslech!

“Maska” SDR rádia

Bohužel, právě z tohoto posledního důvodu o své zálibě mluvím v čase minulém. Neb Praha a paneláková sídliště na jejím okraji generují průmyslové rušení neskutečných hodnot. A platí to o všech větších městských aglomeracích stejně. Můžete mít sebelepší rádio a anténu. Stejně vám nic nepomůže. Skrz binec v éteru v podstatě není nic slyšet, ač se snažíte sebevíc. Desítky spuštěných nabíječek všech možných zařízení, počítače v těsném sousedství, vedení vysokého napětí, tramvajové troleje, antény (buňky) mobilních operátorů na střeše vedlejšího domu, spousty datových toků různých uživatelů (vodárny, železnice, pošta…) které neviditelně křižují městem na různých frekvencích a s různou silou signálu…

Takže nezbývá jiná možnost než si na netu najít on-line připojená SDR rádia jiných nadšenců, kteří mají ale to štěstí, že sídlí v místech jen minimálně nebo vůbec rušených. Mašinky přes speciální ovládací soft připojí k počítači, dál k webu, a dají tak možnost každému zájemci se připojit, ladit a poslouchat. Pochopitelně že ona rádia mají připojená ke špičkovým anténám. Je zajímavé a jaksi vnitřně vzrušující vědět, že ze svého pokoje ovládám rádio kdesi na jižním pobřeží Švédska nebo v daleké Brazílii a slyšet, co dokáže to, až několik desítek tisíc kilometrů vzdálené, rádio naladit.

Příklady:    SDR station in Chalkidiki, north GREECE

                SDR station Santa Rita Do Sapucaí – Brasil

                SDR station Russian -Siberian – Krasnoyarsk

                SDR South India Amateur Radio Society

 

A co to SDR rádio vlastně je?

Software Defined Radio – ve zkratce tedy SDR – je relativně nová rádiová technologie, která využívá digitálního zpracování signálu. Umožňuje vypustit z konstrukce různé filtry, demodulátory, zesilovače, kondenzátory… Mnohé je řešeno softwarově. Pochopitelně že za využití výkonu procesorů počítače. Takže pokud chceme rádio vylepšovat, ve většině případů se nemusí nic montovat, pájet atd. Prostě se upraví program.

Abych se vrátil do mého pokoje. Jak je to jednoduché. Pár kliknutí na klávesnici a mám v počítači SDR rádio v Krasnojarské oblasti v Rusku vzdálené 6800 km! Ladím a poslouchám co všechno je odtamtud slyšet.

Pro ukázku jsem hledal něco v českém jazyku. A našel. SDR rádio v jednom holandském městě a já na něm naladil čínské vysílání pro Česko. Tady je krátká ukázka práce s rádiem. Přidávám odkazy a každý si to může zkusit. A u vložených jednoduchých chatovacích prográmků třeba začít komunikovat s lidmi postiženými stejnou zálibou na druhém konci světa.

Ke klasickému lovu přes normální rádio a anténu se dostanu jen jednou za čas, když navštívím mamku na okraji moravského maloměsta. Tam rušení prakticky neexistuje a okno do úžasného světa je tak otevřeno v celé kráse bez nutnosti pomocné berle internetu. A to je pak paráda. Nespoléhat na cizí zařízení kdesi na druhém konci světa ale lovit jen na svoje rádio a kus drátu nataženého napříč zahradou. Teď a tady. Live.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Zákaz kopírování - prohibiting copying