HUDBA,  Starší články

S Baby Charles zpět v čase?

Jo, takovou music miluju!


Když si pustíte prozatím tohle jediné album britské kapely, jako byste se opravdu přesunuli někam do roku 1970 a zeměpisně do končin za velkou louží, kde v těch dávných časech a tamních klubech drnčel funk v té živočišně zemité podobě, ještě nešpiněné žádnými počítačovými kurvítky. Dnes, o půl století později tu máme Baby Charles, kteří tuto dravou music bezostyšně křísí z popela. Nebo křísili? O tom dál.


Kdo jsou Baby Charles?


Pochází z Brightonu v Anglii, dali se dohromady už v roce 2001, v roce 2008 vydali eponymní album. Ovšem od té doby, jakoby se po nich zem slehla.
Početná smečka hraje (hrála?) v tomto složení: Simon Hill – baskytara, Alex Kirkwood – bicí, Toby Sendall -kytara, Lee Nicklen – varhany, Oliver Minkley -bicí, Sigi Beare – saxofony, Natasha Gawlinski -saxofon, Georgina Carrol -flétna a Will Rumfitt -pozoun.

A pochopitelně hlavní persona, skvělá zpěvačka Dionne Charles. Na pódiu sice vypadá a chová se, při vší úctě, jako selka, ale vládne naprosto skvělým vokálem. Čistým a velmi dobře poslouchatelným. V některých polohách, jako např. ve skladbě “Invisible” mi trochu připomíná legendární jazz woman Amy Winehouse. A třeba ve skladbě “Life´s Begun” naplno ukazuje, jaký že poklad se skrývá v jejich hlasivkách.

Album

Nechci recenzovat jednotlivé skladby neb každá je skvělá. Vypíchnu třeba naprosto exelentní, šlapavou orchestrálku “Comin´ From A Higher Place” (pusti si ji online níže). Exploze dechových nástrojů, těkající Hammond varhany v pozadí, dravá funky rytmika, to je track jako blázen.

Nebo další “jízda”. skladba “Indecision” s perfektním sólem Georginy Carrol na flétnu.

V “Back Of My Hand” si vystřihne bubenická sekce menší sólíčko, následující “This Time” je trochu uvolněnější skladba, která ke konci desky dává posluchači menší zklidnění. Krátké sólo tu má kytarista Toby Sendall.
Závěrečná “The Sphinx” je opět orchestrálka s velmi příjemně modelovaných zvukem, tepající baskytara, klávesy, saxofon, flétna, zkrátka šlapající skladba.

12 let

Takovou dobu není o Baby Charles slyšet. A je s podivem, že i těch internetových informací, jak textových, tak obrazových, není moc k mání. Poslední příspěvek na jejich facebookové stránce je z roku 2017 a webová stránka je nefunkční. A to je v dnešní mediálně provařené době trochu zvláštní.

Baby Charles jsou se svoji hudbou zpět v čase, ale zdá se, že se v tom čase dávno minulém nějak ztratili. A to by byla (jsem stále optimista) veliká škoda, neb tahle smečka měla neuvěřitelný tah na soul/funky/r´n´b branku. Co pecka na albu, to gól.


Tohle eponymní album hodnotím: 100%

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

error: Obsah blokovaný! Content blocked!