CYKLISTIKA,  TECHNIKA

Rudy Project Defender

Proč zrovna tyhle sportovní brýle?

Roky jsem pro cyklistiku i jiné volnočasové aktivity používal různé “no name” sluneční brýle. Tu a tam koupené, hle, tam sleva a různě ztmavená skla navíc, plus brašnička… Jenže, málokdy mi precizně vyhovovaly. A dost často se nečekaně ničily. Plastové rámečky praskaly, skla vypadávala, při jejich výměně to byl opruz, brýle tlačily…

A tak jsem si letos řekl: dost!  Platím si dost peněz za kvalitní kontaktní čočky a ty vyžadují šetrné zacházení. A to se týká nejen manipulace s nimi ale i opravdu top ochranu očí po jejich aplikaci. A tak jsem si stanovil tři jasné požadavky pro (snad) definitivní nákup: jednou,pro vždy.

Za prvé

Fotochromatika, nebo-li změna ztmavení skel při přechodech mezi stínem a sluncem ozářeným prostorem. Jako třeba v letním lese. Jízda šerem mezi hustým porostem a náhlý vjezd na palouk doslova zalitý sluníčkem.  A obráceně. Zkrátka snaha o co nejjasnější pohled na cestu bez ohledu na světelnost prostředí.

Za druhé

Co největší pokrytí části obličeje a dobré přilnutí. Proč? Současná produkce kontaktních čoček je na top úrovni. Aplikuji si je již víc jak 30 let takže vím, o čem mluvím. Dnes to jsou opravdu velmi tenké silikon*hydrogelové “blanky”, o kterých, po nasazení do oka, prostě nevíte.

Ovšem každá kontaktní čočka pro komfortní funkci vyžaduje vlhké oko. V teplých až horkých dnech ovšem může docházet k tomu, že při jízdě ( a při použití nevhodných – malých – brýlí) teplý vzduch rotuje mezi skly a oky s aplikovanými čočkami – a ty se potom velmi rychle a rády vysušují. Dá se tomu bránit rychlým mrkáním nutící oko k zaslzení což ovšem není zrovna moc šikovná manipulace v případě, že projíždíte nějakým složitým úsekem a prostě teď hned potřebujete pečlivě rentgenovat neznámý terén před sebou. Nebo zastavit, sáhnout do kapsičky pro zvlhčovací roztok v kapátku, sundat brýle, zaklonit hlavu… 

A za třetí

Bytelnost, pevnost, pružnost, stabilitu, jistou úroveň nerozbitnosti a možnost přizpůsobení tváři. Samozřejmostí je pak kvalitní UV ochrana.

Rudy Project je jedna z top firem, zabývající se už mnoho let vývojem brýlí ( a nejen jich) pro různé sportovní i mimosportovní aktivity. Typ cyklistických brýlí Rudy Project Defender je novinkou pro letošní rok ale vychází přímo z modelu Agressor, který se vyráběl někdy v devadesátých letech. Podobnost je hodně velká a tak trochu retro.

A velké jsou i samotné brýle Defender. Což se mi zamlouvá. Detailní charakteristiku tady nebudu vypisovat, stačí pár kliknutí na netu. Raději přidám pár osobních zkušeností.

 

 

Rudy Project Defender v praxi

Cyklistický výlet. Teplota 27´C, polojasno, vítr, dlouho trvající sucho a tím pádem vysoká prašnost. Cesta vinoucí se lučinami, co chvíli mizející v lese. Jas a stín. A také výjezd do opravdu strmého kopce a pod plnou palbou slunečních paprsků. Pro oči a kontaktní čočky vpravdě mezní situace. Potřeba je chránit. Dobře chránit. A to je prostředí jako šité pro brýle Rudy Project Defender.

Překvapení první.

Naprosto perfektní fotochromatika! Změna ztmavení skel se děje velmi rychle, a prakticky nepostřehnutelně. Člověk to po chvíli přestane vnímat.

Mezinárodní označování fotochromatických filtrů má pět stupňů 0-4. Přičemž hodnota 0 (nula) značí maximální, 100% propustnost a hodnota 4 8-3% propustnosti, čili prakticky černá skla.

Brýle Rudy Project Defender mají skla s filtry 1-3. Hodnota 1 znamená cca 20 % stínění a hodnota 3 asi 82% stínění.

V praxi to pak znamená, že v plném slunci úplně nezčernají a naopak, ve stínu jsou stále lehce zastíněné. Po odjetých asi 80 km s brýlemi na nose mohu říct jediné: špičkově nastavené filtry! Co je důležité  – a co žádná levná skla prostě neumí – i při ztmavení stále zůstává vysoká ostrost vidění a prakticky žádná změna ve vnímání barev! Paráda!

Skla označená ImpactX Photochromic 2 Laser  jsou vyráběna nějakým speciálním vrstvícím způsobem. Stejně tak obroučky, a tak jsou brýle velmi lehké a dají se velmi rychle přizpůsobit tváři. Tvarovatelné jsou jak konce stranic tak nosník. Esteticky zajímavou se jeví očnice která je dělená, přičemž spodní díl tvoří tzv. odnímatelné vsadky – v originále zvané bumpers. Nabízí se v několika barvičkách takže  není problém brýle barevně doladit k obrazu svému či vsadky úplně odstranit.

Překvapení druhé.

Systém ventilace. Zde nazvaný Power Flow. Napočítal jsem 12 otvorů okolo skel plus po jednom na každé stranici. Nevím, jak to mistři RP vymysleli (větrný tunel?:-)) ale na to, jak jsou brýle “přilepené” k tváři, nezamlžují se, oko je stále “volné”. Ten pocit je velmi zvláštní… a vůbec. Po chvíli se s brýlemi natolik sžijete, že je: 1/ přestanete vnímat 2/ nebude je chtít sundat.

Něco podobného zažívám s volnočasovými Rudy Project Spinhawk. Například v nedávném horkém, mega slunečném a přímořském egyptském prostředí  fungovaly naprosto precizně. Neudělal jsem bez nich ani krok. A přesně tohle “hrozí” i u Rudy Project Defender. Pokud to tak můžu napsat, brýle jsou to návykové. Hranaté, dravé, tak trochu retro. A drahé!

Na závěr. Nedělám tu žádnou reklamu! Nic z článku nemám! Píšu ho ze své vlastní vůle! Protože si říkám, že kvalita se má vypíchnout a tahle malá recenze třeba někomu pomůže rozhodnout o nákupu. U tohoto výrobku platí, že za své peníze dostanete opravdu top kvalitu.

+ vše výše napsané

– cena

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Zákaz kopírování - prohibiting copying