ÚVAHY & GLOSY

Revoluce v českém fotbale!

Naše čutaná s dvoubarevným míčem dlouhodobě skomírá na úbytě, o tom není pochyb. Z dob dávné slávy zbyl jen čmoud nad ohněm. A ten svým nosem zaznamená snad jen indián Vinnetou. Nejsme konkurence schopní! Na klubové ani národní úrovni! Vlak evropského fotbalu nám už roky ujíždí! A nyní dokonce už i ty Orient expresy ženoucí se z daleké východní či jižní Evropy! Blikají na nás červenými koncovými světly na posledním vagónu a to je bolestné a smutné.

Roky se nic neděje, nikoho tenhle mrzký stav nezajímá! Odborníci nechápavě kroutí hlavami, fanoušci donekonečna smutní a nad pivem rozvíjí všemožné teorie. A Strahov, jako by hnil a o nic se nestaral! Všichni odpovědní jsou v pohodě! Slepí a hluší!

Až teď! Konečně! Bafuňáři ve Fotbalové asociaci České republiky (FAČR) se probudili!  A světe, div se, skoro dva roky kuli pikle! Potichu, aby nikdo nic nevěděl. Teď pikle vyložili na prkno! Že by hned royal flush? No, uvidíme.

Do naší trapné komedie zvané nejvyšší fotbalová liga se konečně (!) pokouší vnést trochu života a rozhodli se jí naordinovat vpravdě radikální terapii! Máme tleskat a jásat? Možná ano nicméně se vkrádá otázka: není to už pohřební průvod s křížkem po funuse?

Takže: co šéfové ze strahovského kopečku vlastně vymysleli? Je to model, určitě zajímavý, který ale spustí hodně vášnivých debat. Nejen hospodských nad půllitrem pátého piva ale i v odborných kruzích.

Jak ta revoluce bude v praxi vypadat?

Všechny týmy v soutěži si odehrají první dvě kola v klasickém modelu, jeden zápas doma a druhý venku, takže 30 zápasů pro každého. Aby např. fanoušci v Jihlavě nehořekovali, že na svém stadionu neuvidí Spartu nebo Slavii.

Jenže po tomto, dejme tomu základním kole, dojde k radikální a opravdu revoluční změně! Tabulka se rozdělí do tří skupin a vytvoří tzv. nadstavbu.

Prvních šest týmů bude hrát o titul a to jednokolově, každý s každým, přičemž první tři týmy budou zvýhodněny tím, že 3 z pěti zápasů odehrají doma! Tak to bude hodně zajímavé!

Týmy na 7-10 místě budou hrát o poháry a to vyřazovacím způsobem na dvě utkání podle speciálního rozpisu. Vítězové si to rozdají mezi sebou a úspěšnější celek postoupí do baráže o Evropskou ligu proti čtvrtému či pátému týmu z top skupiny. Tam se to ještě větví s ohledem pohár FAČR. I zde půjde o hodně, takže bychom se měli dočkat zajímavých bitev!

Posledních 6 týmů bude hrát speciální model o záchranu. Opět jednokolově, každý s každým, přičemž lepší tři týmy budou zvýhodněny tím, že 3 z pěti zápasů odehrají doma!

Poslední tým po nadstavbě sestupuje do druhé ligy přímo, týmy na 14-15 místě odehrají baráž s druholigovými týmy z 3 a 2 místa.

Jak celý nový model vyhodnotit? Každopádně je to revoluce v českém fotbale! Přibude top zápasů a mělo by ubýt těch o ničem. Je jasné, že všechny kluby budou muset od prvního zápasu makat na sto procent! Nikdo si nebude moct dovolit nějaký dlouhodobější výpadek, protože nebude čas na opravu!

Všechny body získané v základním dvoukolovém modelu se vymažou a v nástavbě se pojede s čistým kontem! Systémem kdo z koho!

Všichni si libují, že nový model přinese peníze, zájem sponzorů a v neposlední řadě i fanoušků. Ano, kumulované týmy v top první skupině slibují nebývalé bitvy! O atraktivnosti nelze pochybovat.

Jen si nejsem jistý, jak budou vypadat bitvy o záchranu a baráž. Zde dojde naopak ke kumulaci týmů slabých a opravdu nevím, jak tyto zápasy budou mediálně i fanouškovsky „prodejné“.

Další problém vidím ve skupině o poháry. Jak znám náš fotbal a temné síly v něm působící, dovedu si představit situaci, že se nějaký klub v základní části „nebude honit“ s tím, že na top týmy nemá! Aby pak v pohárové „prolínačce“, ze sedmého místa druhé skupiny vpadl do baráže a relativně fyzicky i psychicky odpočatý prošel přes tým ze čtvrtého či pátého místa top tabulky. Spekulace? Uvidíme.

Takže: revoluci tu máme. Na její spuštění si ještě budeme muset počkat neb bude nastartovaná až v sezóně 2018/19. Je to logické a správné. Týmy se totiž na tuto radikální změnu musí připravit. A lidé z FAČR se netají tím, že celý model budou pečlivě vyhodnocovat a bude-li potřeba, dojde k jeho úpravám. Vzhledem k tomu, že celou tuto mega akci 10. 4. 2017 schválilo i grémium Ligové fotbalové asociace, myslím, že nic nestojí v cestě, aby byla revoluce v českém fotbale spuštěna. A fanoušci se mají určitě na co těšit.

Moje nicotná úvaha na konec. Už roky poukazuji na to, že 16 ligových týmů na naši malou zemi je mega luxus! A čtyři týmy na Prahu? No comment! Kvalita, když už se vůbec urodí, rozmělňuje se v kvantitě! Nepochybuji, že účelově! Peníze…

Nejdříve zredukujte ligovou soutěž na 12 týmů a pak dělejte revoluci!

Mnozí též poukazují na to, že na západ od našich hranic se v top ligových soutěžích Německa, Anglie atd. žádné nadstavbové modely nevymýšlejí a i tak má soutěž svoji kvalitu. To je sice pravda jenže tam se točí miliony eur, hrají tam nejlepší hráči světa a jde o obrovský trh s globálním přesahem. Není potřeba něco měnit, když to funguje. Zatímco naše liga je lokální, hráči od nás utíkají, s penězi to také není žádná sláva a lidi na zápasy „o ničem“ nechodí. Takže je potřeba s tímto neblahým stavem něco udělat.

Takže: revoluce ve fotbale je na spadnutí! Jen jedna otázka zůstává. Spadne i náš fotbal ještě hlouběji do bažiny nebo se konečně zmátoří a třeba i s podporou revolučního modelu vystoupá opět na výsluní Evropy?

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Zákaz kopírování - prohibiting copying