HUDBA,  UMĚNÍ & KULTURA

Progres 2 v Lucerně

 

 

Moje setkání s kapelou po 35. letech! Někdy v roce 1983 jsem tuhle sebranku viděl v jakémsi brněnském klubu s programem Třetí kniha džunglí. Poprvé, a nadlouho naposledy. Až nyní, 11. 11. 2018, v pražském Lucerna Music baru. Při příležitosti 50. let působení Progres 2 na hudební scéně.

Sál narvaný k prasknutí a rezonující očekáváním: co kapela zahraje? Troufne si pustit mezi lidi ještě ne moc známou novinku, album Tulák po hvězdách? Bude „heroin“ (ve skladbě Planeta Hyeronima Boshe II)?  Zahrají Píseň o jablku nebo nějaké věci z alb Mozek či Mauglí?

Na všechno došlo neb kapela předvedla velice příjemný průřez celou svoji tvorbou – i tu novinku nakonec představila. Dokonce se zde i křtila šampusem, a kmotrem se stal jeden z náhodně vybraných diváků.

Kdo všechno se ukázal na pódiu. Pavel Váně – kytara a zpěv, Roman Dragoun – klávesy a zpěv, Zdeněk Kluka – bicí, flétna a zpěv, Pavel Pelc – baskytar a zpěv, Miloš Morávek – kytara a jako host své umění ukázal i jeden ze zakládajících členů, řecký baskytarista Emanuel Sideridis.

 

Zleva Morávek, Váně a Pelc

 

Koncert se povedl, ale jednu malou výtku přece jen mám, a to ke zvuku.

Srozumitelně zpíval jen Roman Dragoun za klávesami, i když byly okamžiky, kdy ani jemu nebylo moc rozumět. Horší to bylo ovšem s nazvučením zpěvu kytaristy Pavla Váně a Zdeňka Kluky za bicí sestavou. Při vší úctě ke zvukaři: mohl si s těmi „šavličkami“ na mixpultu trochu víc pohrát… a nebyl jsem sám, kdo si toho všiml. A to jsem nestál nějak blbě v koutě! Takřka uprostřed asi dva metry od pódia!

 

Kluka “typicky netypicky” s píšťalou

 

Zvuk kapely vždy byl – a je – dynamický, dravý, má zkrátka grády! Ovšem v relativně malém Lucerna Music baru to bylo až moc hlučné. Hlavně bicí – Kluka je navíc „bicman“ který svůj nástroj nikdy nešetřil – a tady jeho nazvučení dost výrazně škodilo srozumitelnosti zpěvu. A celkově vedlo k jakési zahlcenosti a nevyváženosti celého soundu kapely. Výsledkem pak byla třeba ne moc čitelná Pelcova basa a i kytarová sóla mistra Morávka občas zanikala v hlukové bariéře valící se z pódia. Staré pecky člověk zná a tak si text – i ty originální melodické linky – domýšlel, ovšem u novinek mnozí z davu slovům nerozuměli. A někteří dávali hlasitě najevo nelibost… 

Progres 2 v Lucerně rozjel sympatickou show a v závěru dokonce došlo i na ukázku z původního legendárního audiovizuálního projektu Dialog s vesmírem. Vzácná chvíle… z jakéhopak archívu to maníci jen vyštrachali? A já si tak nějak matně vzpomínal, že tohle jsem už kdesi kdysi viděl…

Kvůli výše uvedeným výtkám ke zvuku hodnotím: 85%

 

VIDEO pořízené mobilem a krácené z důvodu ochrany autorských práv.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Zákaz kopírování - prohibiting copying