CESTOVÁNÍ,  CYKLISTIKA

Přírodní památka Housle

 

Hů… brekeke… glum glum! Kdepak je můj milášek? Tady Glume! Na dně Houslí! Ale pozor! Ne ať tady hovínka trousíš! Je to všechno kolem přírodní památka!

Že jste o ní nikdy neslyšeli? No aby ne. Jde totiž o poměrně neznámé místo, byť se nachází kousíček od Prahy, v jejímž Magistrátu je ve správě jako chráněné území.

Co tam najdeme? Zajímavou rokli, díky erozi pískovce až překvapivě hluboce zařízlou do zdejší krajiny, nedaleko místní části Lysolaje. A jak to tak v takovýchto místech bývá dobrým zvykem, nesmí tu chybět pár hodně zajímavých brouků a rostlin. Glum tu není.

Rokle je dlouhá asi 250 metrů a první průjezd na kole člověka poněkud zaskočí. Úzká stezka se vine mírně vzhůru, projede se jakousi těsnou kamennou soutěskou, člověka pohltí v tento suchý letní čas nezvyklé vlhko, chvíli si připadáme, že jsme byli teleportováni do divočiny kdesi na konci světa – a najednou jsme na konci, na dně Houslí, a vůkol jen asi 30 metrů vysoké pískovcové skály. Zajímavé místo. Ovšem nic pro jedince trpící stísněností v uzavřených prostorech. Docela slušně depresivní exteriér pro natáčení nějakého ulítlého hororu.

A u vstupu do rokle se nachází tzv. Zázračná studánka, jinak pramen Lysolajského potoka. Nad ní kaplička Panny Marie Sedmibolestné.

Přírodní památka Housle. Kdyby tu na dně stál houslař, kdoví, co by hrál. A asi tu kdysi možná doopravdy stál. Možná podle chmurných not fidloval a ve skalách spící temné síly, ze spánku budil. V některých částech rokle se údajně konala ochotnická představení. Já bych to tady spíš viděl na slet čarodějnic.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Zákaz kopírování - prohibiting copying