HUDBA,  UMĚNÍ & KULTURA

PONK – Diedina

 

Kdo je to?

Šílenost?! Co je ten PONK? Úložný prostor pro šroubováky? Se svěrákem na horní desce? Kdepak! Kapela! A ne kdejaká! Kristova noho, co je tohle za hudební úlet!? Recenzent z www stránky jazzport, pan Hocek, se dokonce ptá, zda je tahle smečka z tohoto světa! Je, vážení! Z Brna.

Tři chlapi, a mají za sebou již jedno album, Postfolkrol z roku 2015. Tehdy za ni dokonce vyfasovali cenu Anděla v kategorii World music! Na konci loňského roku vydali album. A já říkám: PONK – Diedina budete buď ze srdce nenávidět, nebo mu totálně propadnete. Nic mezi tím! Mně se přihodilo to druhé!

Takže: co nás čeká?

Lidi, kteří si čechráte kroj při moravském folklóru, připravte se na šok! To vám říkám rovnou! Kapela zní, jako byste v jednom kotli smíchali cimbálovku Jožka Černého a kapelu Buty. Do toho špetku koření zvaného Čechomor, něco hip-hopu, rapu, psychedelie, malinko samplů, a ve finále pokrm dochutili řádnou dávkou směsí chilli a medu. A zapili panákem slivovice!

Jak tohle může chutnat? Ano může, ono to nejen kuewsky dobře šmakuje. Ona je to naprostá špica! A hned úvod alba vás nakopne.

Krátké „Intro“, zastřené housle a zpěv, poštěkávající pes v pozadí a smečka PONK, jako by se probouzela po opici. A pak to přijde! Naprosto excelentní tracky. Jeden za druhým.

 

Recenze skladeb.

Slepka“. Krákoravé, štěkavé a po čertech ostré housle s jasným rockovým rifem. A celá tahle hitovka je sice cimbál, basa a housle, ale má výrazný rockový drajv! K tomu „neučesaný“ a stejně jako housle štěkavý zpěv! Bomba!

Na naše dvoře slepka bílá – měl jsem já divčá nemám víc – bylas frajárka roztomilá – měl jsem ti radši neco říct

Jeden z vrcholů alba, famózní skladba „Farář“ Dynamická, „nadupaná“ basa, se zřetelnou figurou. A pak nádherné vokální orgie v refrénu! Svým způsobem minimalistická skladbička ale obohacená smyčcovým kvartetem. A boží (Boží) text! Ksakru, kdo tohle vymyslel! Alternativní rádia budou mít hody!

Když v dědině je farář – a všeci sa s ním znajů –  když v dědině je panáček – co před ním respekt majů – je jejich druhý tata – a někdy snáď i mama… Když v dědine je farář, všichni možů klidně spat.

Dycky dobré“. Parádní dunivá basová linka, celá tahle skladba je položená do hutného ambientu s jiskřivými šlehy cimbálu.

Dievčica z dědinyTakhle prosím zní cimbál v nové barvě!  Tradice se v podání PONKu otřásají v základech. Špinavý folklor, dynamický, naléhavý – zkrátka takhle zní současná moderní World music! 

Jagzamlada“ A co je zase tohle!? Vokální kouzla v úvodu, jako ukradená ze zpěvníku Kornova 4TETu.  Zní to jako hodně ušpiněná nová vlna s popovým nádechem, je tam cítit trochu nějaké elektroniky ale je to pořád „cimbálovka“. I když hodně, hodně netradičně pojatá.

Chabi“ Hip-hop a rap, jako řemen! A s krátkým sólem cimbálu! Mám podezření, že si u tohoto tracku nechali radit naším top raperem známým pod jménem (nickem) Vladimír 518. Špicovná skladba!

Nerecenzoval jsem všechno, protože bych se musel opakovat. Naprosto famózní album, které se prostě musí poslouchat, ne o něm psát.

Závěr: Bude někdo naštvaný?

Ale aby nedošlo k mýlce! Mnozí kovaní odborníci z oboru moravský folklor se budou asi trochu durdit. Budou hartusit, že tohle nemá nic společného s klasickým folklorem!

Jenže bacha, „lidovost“, myšleno ve vztahu právě k tradičním „cimbálovkám“, se z tohoto díla úplně nevytrácí! To ani náhodou! Někdy je potlačená, ohryzaná až na kost, ale je tu pořád. Zní naplno, vzápětí tiše v pozadí, rotuje nad syntetickým spodkem, někdy je i hodně ušpiněná, třeba samply, ale je tu stále přítomná. I v takovém úletu jako je třeba skladba „Chabi“

Album vyšlo na samém konci loňského roku. Pokud se bude hodnotit top alternativní album 2018, Ponk – Diedina  by mělo vystoupat na samotný vrchol! Kdo máte rádi „moravsků lidovů“ a nebojíte se experimentů až hraně úletů, jděte do toho! Jsem přesvědčený, že se vám mnohé melodie a útržky textů doslova zaseknou v hlavě a bude si je broukat. Když v dědine je farář…

Hodnotím: 100% Borci, špica!

A kdo tuhle parádu stvořil: Michal Krystýnek – housle, Eduard Tomaštík – cimbál a Jakub Nožička – kontrabas, zde ale došlo v poslední době k nějakým změnám – ( Pavel Rajmic) Na tvorbě se ještě podílel Antoním Bogar s houslemi, kontrabasista Rastislav Uhrík, smyčcové kvarteto Dj Kolib, jinak Libor Koutník, který samply podmalovával některé skladby.

 

Videoklip se skvělou skladbou Farář

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Zákaz kopírování - prohibiting copying