FILM,  UMĚNÍ & KULTURA

Poldark

 

PoldarkPoldark je epické, historické a rodinné drama, odehrávající se na konci 18. století v lokalitě Cornwall. Tenhle kousek země nalezneme na nejjižnějším cípu Anglie. Je obdařen vskutku krásnými scenériemi divokého skalnatého pobřeží, jež tvoří kulisu zajímavému příběhu. Už úvodní sekvence s titulky napovídá, že se bude na co koukat. A nespočet scén snímaných shůry jsou opravdu úchvatné.

Téma je snad milionkrát filmově zpracované. Láska, romantika, zrada, nenávist, intriky, zášť, pravda a lež, pokrytectví, oddanost, radost, smutek. A jako šlehačka na dortu vztahy ne nepodobné šachové partii. Jakpak si s těmito tématy poradí společnost BBC v seriálu Poldark? Zde je trailer. 

Něco napovídá délka filmové série. První byla natočená již v roce 2015 a zatím poslední v letošním roce. Dohromady slušných 35 epizod v celkové délce téměř 34 hodin! Zdá se tedy, že nuda to snad nebude! Jinak by se jich asi tolik neurodilo, že?

Hned na úvod musím říct…

…že je opravdu na co koukat. A myslím, že každý, kdo prahne po historických příbězích s takovýmto obsahem, bude potěšený. A pokud máte jednotlivé epizody stažené do jednoho balíku v počítači, dají se za večer shlédnout i čtyři za sebou a nebudete mít dost! To mi fakt věřte, neb příběh je prostě chytlavý, lapne vás a nepustí. A poznámka pro chlapy: jsou tu k vidění min. tři hodně pěkné a po čertech koukatelné herečky netuctového vzezření! A u nás v podstatě neznámé! Viz níže v textu.

Tvůrci se naštěstí vyvarovali toho, co mnohé jiné mnohadílné seriály ubíjí: rozvláčnost a z ní plynoucí nudu. Komplikované vztahy, hluboké ponory do charakterů postav atd. To tady nehrozí!

***

Seriál Poldark byl natočený podle literární předlohy Winstona Grahama. Běží vpřed, příběh se nikde nezasekává, postavy jsou čitelné, není jich mnoho, a tak nedochází k dalšímu problému leckterých podobných seriálů, které bych nazval: ztrácení se v osobách a složitě propletených vztazích. Jednotlivé mikropříběhy v epizodách jsou časově dobře ohraničené, nečekejte žádná rozvláčná konverzační cvičení, naopak, hodně dialogů či akčních scén jsou jakoby načrtnuté ve zkratce. Tady nuda nehrozí! Rozehrané příběhy se vrství přes sebe, ale mnohé jsou zde hned ukončeny a jen ta „nosná“ témata jsou protažena do dalších dílů.

Na druhou stranu: je vidět, že celá série byla točena s ne příliš velkým rozpočtem. Veškerý děj se v podstatě scvrkl do několika málo prostorů, takže pokud nepočítám krásné a rozlehlé pobřežní exteriéry, tak potom to jsou už jen interiéry příbytků hlavních hrdinů, tu chudobnější, tam honosnější, stísněné prostory hlubinného dolu a pár metrů ulic v městečku.

Kostýmy jsou povedené, i když mi přišlo, že občas přece jen poněkud instantní. Je třeba s podivem, že se děj seriálu odvíjí na ploše mnoha let ale hlavní hrdinové a hrdinky jím prochází stále ve stejných oděvech.

Příběh rozhodně nehodlám prozrazovat, jde tu prostě o boj mezi dobrem a zlem, mezi nuznou lůzou a vrstvou bohatých. Ovšem, jak píši výše, je čitelný a svým způsobem i předvídatelný. Divák pak jen s napětím čeká, zda bude pokračování podle jeho předpovědi, nebo se zvrtne nějak bokem. Což se v několika scénách i stane.

Herecké výkony.

 

 

Charismatický hlavní hrdina, italský herec Aidan Turner v roli Rosse Poldarka bude určitě milován všemi ženami. Přesvědčivost kolísavá. Někdy se v roli najde, v některých scénách mi přišlo, že je spíše povrchní. Viz třeba některé vážné debaty s manželkou Demelzou, které by mohl odehrát emotivněji.

Jeho ženu, krásně „rudovlasou“ herečku Eleanor Tomlinson v dobře ztvárněné roli Demelzy, budou obdivovat zase všichni muži. Umí si roli užít a je přesvědčivá. Například výborně a s citem sehrané vstupy “chudého děvčete” do společnosti bohatých. Zářivý úsměv a krásné oči jí otevíraly brány.

Co třeba islandská krasotinka Heida Reed v roli rozporuplné Elizabeth? Ženská zmítaná láskou na dvě strany. Miluju, nemiluju, mám někoho v srdci nebo nemám? Sama v sobě se nevyznám. Dobře sehrané scény, hlavně ve 3 sérii při hádkách s manželem.

Poldark
Ruby Bentall v roli odstrkované Verity Poldark.

Určitě všichni diváci asi budou opakovaně zaostřovat svůj pohled na velmi zvláštní tvář Ruby Bentall v roli odstrkované domácí puťky Verity Poldark. Ale co když se pravě tahle osůbka stane hybatelkou děje?

Za zmínku rozhodně stojí herec Jack Farthing ve špičkově zvládnuté roli totálně nechutného záporáka jménem George Warleggan. Zdánlivě kamenná tvář, kterou ale vždy protne zlo! To umí excelentně.

Líbil se mi i americký herec Kyle Soller v roli Francis Poldarka. Zmatený člověk který neví kudy kam. Jsem dobrák nebo zločinec!? Jeho mimika byla též pozornosti hodná, výrazy překvapení, radosti, zadostiučinění… zkrátka jako video návody z učebnice kreativity obličejových svalů. 

Poldark
Caroline Blakiston v roli Aunt Agatha

Výborná byla Caroline Blakiston v nenápadné roli hodně staré pratetičky Aunt Agatha. Drobná scéna s její nadšením rozzářenou vrásčitou tváří za oknem při příjezdu milované Verity je nezapomenutelná. Stejně jako pohrdlivé pohledy, poťouchlé poznámky kořeněné špetkami suchého anglického humoru a odfrkávání na adresu šmejda Warleggana.

V seriálu se mihne i u nás velmi známý „šéfinspektor“ Barnaby z jakéhosi Midsomeru, jinak John Nettles, zde v roli stárnoucí opatrovníka krásné Caroline Penvenen (Gabriella Wilde), kterážto dívenka s líbeznou tvářičkou a tajemným úsměvem se určitě stane dalším objektem zájmu mužských diváků. I když je pravda, že dráždivé náznaky koketování a lehounké tejmno přítomné kolem její postavy postupem času poněkud vyprchalo do jisté všednosti a normálnosti.

Dále mě zaujal herec Christian Brassington v roli už od prvního pohledu nechutného reverenda jménem Osborne Whitworth. S ním se setkáte až ve 3. sérii, ale stojí to zato! Totálně úlisný úchyl!

Zvláštní kapitolou je hudba. Je prostě krásná a stojí zato si ji povšimnout nejen při úvodních titulcích. Autorkou je britská skladatelka Anne Dudley.

Zatím poslední epizody seriálu Poldark byly natočené v letošním roce, tedy 2018. Uvidíme, zda bude následovat pokračování. Příběh se jeví jakoby ukončený, ale… známe to. Z úspěchu se musí vytřískat co nejvíce. Spousty textových, foto i video údajů na internetu, fanouškovské stránky atd. napovídají, že příběhu ještě nemusí být konec.

Co vás v seriálu Poldark čeká? Pár rozporuplných postav, nad které vyčnívá chování Rosse Poldarka a Elizabeth Warleggan, vcelku zásadovou a v kramflecích pevnou rezatku Demelzu (i když občas…) ale hlavně: osobu neskutečně zápornou, jménem George Warleggan. Tak čirou esenci zla v jedné postavě jsem snad ve filmu ještě neviděl. Herec Jack Farthing by za ni měl dostat Oscara!

Moje hodnocení:

Příběh: 100%

Výkony herců: 95%

Kostýmy: 70%

Exteriéry: 100%

Hudba 100%

CELKEM: 93%

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Zákaz kopírování - prohibiting copying