CESTOVÁNÍ,  SLIDE

Pick Albatros Sea World Marsa Alam

Co je to za tajemná slova? Nic jiného než luxusní turistický komplex na břehu Rudého moře asi 60 km severně od letiště Marsa Alam, cca 150 km vzdušnou čarou jižně od známého letoviska Hurghada a 4 hodiny a 15 minut letu z Prahy.

Pick Albatros Sea World Marsa Alam nemusíte znát, neb byl postavený teprve vloni (2018). My v něm pobývali v termínu 15. – 26. 6. 2019. Tady si dovoluji sepsat menší recenzi.

Obecný náhled

Jedná se o velmi rozlehlý a nově vybudovaný areál, který se táhne v délce cca 600 metrů od objektů s recepcí a restauracemi až po pláž s molem.  Na první pohled to tu vypadá jako u nás stavěné satelitní příměstské bloky. 4 prostorné restaurace, nákupní náměstíčko, aquapark, tenisové kurty, minigolf atd. Co je tu ovšem dominantní? Obrovské bazénové plochy! Táhnou se ve třech liniích a jejich hloubka je od 20 cm až po 1.60 metru. Plus masážní či relaxační boxy, pool volejbal atd. Teplota vody je tu kolem 30´C. Prostě kafe…

POZOR! Suverénně nejstudenějším bazénem je ten krytý, pod beach restaurací Red Sky! Nabízí opravdu velmi příjemné osvěžení!

 

A čeho si také po chvíli všimnete? Z arabského – egyptského světa tu prakticky nic nenajdete! Snad jen pár aplikací třeba na skříních v interiéru. Zkrátka: resort Pick Albatros Sea World Marsa Alam je vystavěný čistě v evropském střihu, pro nás -Evropany. Bylo nám to tak řečeno průvodcem. Tak byl od počátku koncipován. Jinak řečeno, tak jak tu leží, přemístit ho někam na evropskou riviéru – Francie, Španělsko, Chorvatsko –  nikdo by nic nepoznal. Je to dobře nebo špatně, toť otázka.

Ubytování…

… je v samostatných domech, které jsou tu vystavěné v 4 řadách směrem k moři. Jsou dvojího druhu a je jich celkem 36. V tom “našem” byly 4 byty v přízemí a stejný počet v patře. Byty jsou jedno nebo dvoupokojové, někde možná i větší, rodinné. Čisté, a denně upravované. Teplá až horká voda samozřejmostí. Klimatizační jednotky funkční a celkem tiché. Denně doplňovaná lednička. Televize funkční. A opět: ani programy v tv naladěné vám nepřipomenou, kde se nacházíte. Zpravodajské, sportovní a hudební programy jsou prezentovány v italštině, polštině, němčině a ruštině. Arabské programy? Ani slavná Al Jazeera… Zkrátka: to, že se nacházíte poměrně hluboko na území Egypta, dává vám připomenout pouze snědý personál.

 

 

Jídlo

K dispozici jsou tu rovnou 4 (!) prostorné restaurace! Takže se nikde netlačíte, nečekáte na stůl atd. Jediné menší fronty se občas tvoří u přímo dělaných pokrmů jako třeba míchaná vajíčka nebo palačinky. Pokrmy jsou velmi dobré a v dostatečném množství, i když ne tak pestré, na jaké jsme zvyklí třeba z tureckých resortů. Někdy trochu nevýrazné chuti, místo soli zde dávají více koření. Výborné grilované ryby a jehněčí. Hovězí ve velmi dobrých omáčkách. Mořské plody, těstoviny, pizza, pečený krocan, tuňák, losos… Spousta zeleniny a ovoce. To jak čerstvé (v podstatě se vůbec nejedlo snad s výjimkou banánů a hroznového vína). Daleko víc chutnala zelenina grilovaná. Hodně sladkostí, jak to zde bývá zvykem. Ovoce a kvanta pečiva všeho druhu. Ani během 12 denního pobytu nebyla šance vše ochutnat.

Nápoje

Egyptské lehké pivo plus všemožné drinky a koktejly. Platí zde ovšem to známé: alkohol je ze zdejší produkce, jinak řečeno, „umírněný“ v procentech. Na koktejlech typu Mojito, Blue Lagoon, Sex On The Beach, Pina Colada, Mai Tai a dalších „provařených“ je to znát. Občas vás ošidí a strčí vám pod nos koktejl s minimem alkoholu. Dělají tu výbornou ledovou kávu s čokoládou, člověk by ji v tom hicu do sebe lil po litrech. Celkem dobré červené víno ovšem jak ve které restauraci. Mně chutnalo ve Sport baru. A raději si objednejte celou láhev ať máte jistotu, že vám decinky nebudou ředit. 

Personál…

… je na top úrovni, jinak to nelze napsat. V restauracích jsou číšníci všímaví, ochotní, usměvaví, komunikativní. Co je naprosté No1? Jejich aktivita směrem k bazénům a pláži! Usadíte se pod slunečníkem 300 metrů daleko od Pool baru a za chvíli je u vás pingl a čeká na přání.  Za deset minut jde zpět a donese vám objednané pitivo na tácku. Máte chuť na klasickou černou kávu? Za chvíli ji máte i s krabičkou cukříků a džbánečkem našlehaného mléka. Boží servis. Jen mě tak napadlo, jaká je to dřina a kolik za to mají ti mladí kluci zaplaceno. Lítali tady den co den.

A pokud jste na pláži, všechno uloží do kbelíku s ledem a ten vám přinesou! A pozor! VŠECHNY NÁPOJE SE ZDE PODÁVAJÍ VE SKLE! Žádný plast, krom kalíšků u automatických pitných boxů s CocaColou, Fantou atd.

A musím zmínit i další personál: zahradníky, uklízeče atd. Všichni makali, až jich nám bylo v tom vedru líto. Klečet, a trhat plevel z okrajů trávníků! Ty jsou mimochodem naprosto labužnické a chůze po tom hustém „kožichu“ připomínajícím mech je až návyková – viz video dole.

Bakšiš

Zde se na něj moc nehraje. Můžete ho svému oblíbenci dát – my mladíkovi, který se staral o naše bydlení – ale není to nutnost a nikdo ho taky nevyžaduje! Když už, tak spíš euro mince. Proč tomu tak je? Vždyť se nacházíme v arabském světě? Pan majitel tak údajně rozhodl, či přikázal. Á propos: jde údajně o jednoho z nejbohatších egyptských podnikatelů, který vlastní ještě další hotely a turistické komplexy v Evropě i Asii. A všechny prosperují! 

Dlouhé kalhoty?

Nejsou vyžadovány a to ani u večeře. Druhá věc je míra slušnosti vůči hostitelům. Když jsme viděli, jaký děsivý outfit jsou na sebe schopni někteří navléct, jen jsme nechápavě kroutili hlavami. A platí to jak o mužích, tak o ženách. Přijít na večeři téměř v plážovém oblečení… Soudnost tu byla, u některých, večer co večer bita…

 

Zábava

Animátoři jsou velmi aktivní od desáté ranní do večera. Večerní „night show“ v malém amfiteátru je ovšem slabá. Žádný zaznamenání hodný umělecký počin tady nečekejte.

Soukromí…

… nemějte strach, rozhodně o něj nepřijdete! Lidí je tu sice ubytovaných velké množství ale potkáte se s nimi u snídaně, oběda a hlavně pak večeře, která je tu společenskou událostí. Přes den se nějak záhadně rozprsknou po areálu a není vidět skoro nikoho. Ano, jsou tu, schovaní pod slunečníky, u bazénů, na pláži – ale ani náhodou si nepřekáží! Není nic neobvyklého, že jste ve své oblíbené části bazénu po nějakou dobu téměř sami. Ve spodní relax zóně jsou třeba slunečníky (pevně zabudované) až 15 m od sebe! A boxy uprostřed cachtadel které jsme si nazvali “postele s nebesy” jsou boží. Viz video. Zajímavé, potěšující a návykové ležení.

Kdo tu s námi byl?

Asi 60% Poláků, 30% Němců a zbytek Češi, Rusové a jiní.

Moře a pláž

A jsme u jediného problému, který ovšem zkušeného a informovaného jedince zřejmě nezaskočí. Když se podíváme do nabídek cestovních kanceláří, dočteme se, že tu najdeme:

  • Dlouhou písečnou pláž se spoustou slunečníků a “postelemi s nebesy” – ano souhlas, všechno tu je!
  • Lagunu v moři s možností koupání – ano, souhlas, nachází se tu!
  • Molo, ze kterého se dá plavat a hlavně šnorchlovat na útesu – ano, souhlas. Je tu!

Takže, kde je problém? Příroda tu, na břehu Rudého moře, úřadovala trošku jinak, než bychom si přáli. Do moře ano, ale jenom do laguny velké asi jako tenisový kurt! Jinak tu břeh kopíruje asi 100 m široká přílivová zóna plná kamení, skal, odumřelých korálů atd. Odborně se jí říká pevninský šelf. V době odlivu je vidět, jak je to divoké území plné louží a jen těžko přístupných lagun. Po přílivu se sem nahrne asi metr vody, takže o nějakém koupání či prostoru pro plavání tu nemůže být řeč. Říká se mu pak šelfové moře.

A to molo? Ano, dá se odtud po mokrém žebříku sestoupit k hladině moře ale to je zde primárně určené pro šnorchlování a potápění nad krásným útesem. Plavci si ovšem ani tady moc nezařádí neb přítomný plavčík okamžitě píská a nahání vás zpět. Není divu, jste tu už na otevřeném moři, asi 100 m od břehu! A pokud je moře bouřlivé – viz závěr videa – máte smůlu. Nás tenhle stav trápil 4 dny!

Resume.

 Právě díky složitému přístupu k moři se v areálu Pick Albatros Sea World Marsa Alam nachází tolik bazénů a jiných vodních ploch. Jako náhrada.

Je to bod mínus? Jak se to vezme. Asi ne. Areál je jinak luxusní a celý bezbariérový.

A o tom, že tu není „klasické“ mořské pobřeží by se měl každý zájemce o pobyt informovat a rozhodnout se.

Při pohledu na satelitní snímky Google maps je zřejmé, že snad s výjimkou letoviska Hurghada, je to v této části pobřeží Rudého moře všude stejné či podobné. Za písečným břehem s pozvolným vstupem do teplého moře se holt musí jinam.

***

Pick Albatros Sea World Marsa Alam. Luxusní, nový a po všech stránkách moderní resort šitý pro evropskou klientelu. A wifi? Připojíte se všude! A tím myslím i bazény, pláž, molo… zkrátka celý areál. Bez poplatku. Pravda, někdy musíte na konektování chvíli čekat, hlavně pak v čase večeří. Lidí je hodně a datové toky mobilního operátora nejsou nafukovací.

Mimochodem: vidět v restauracích desítky lidí, kteří místo vzájemné komunikace čumí do mobilů je… hm… zarážející. Příklad: Rusové, dvě mladé krasotinky, dva udělaní chlapíci. Každý má svůj mobil do kterého zírá. Doslova. Holky by se i tak rády bavily jenže maníky to nijak netankuje. A tak to dámy po chvíli přestane bavit, koupí si láhev vína a jdou někam pryč, ale chlapi to snad ani nezaregistrují a sedí dál, oči vpité do displejů. Občas se k sobě mlčky přikloní a vzájemně si cosi ukazují. Vítejte v 21. století…

Hodnocení:

Areál: 100%

Ubytování:100%

Servis obecně: 100%

Servis číšníci a barmani: 100 + 100% 🙂 

Jídlo: 90%

Šnorchlování: 100% – pokud moře dovolí

Animátoři: 100%

Night Show v malém amfiteátru: 60%

Pláž, moře, laguna 40%

ale jak píši výše, v tomto resortu se na to musí nahlížet trochu jinak.

 

VIDEO

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Zákaz kopírování - prohibiting copying