CYKLISTIKA,  KNIHY,  UMĚNÍ & KULTURA

Peter Sagan – Můj svět

První článek roku 2019 a – jak jinak, o cyklistice. S knihou v ruce.

Troufnu si říct, že na světě není člověka, který by o toto jméno nikdy nezavadil. Snad jen totální zabedněnci či lidé, kteří mají cyklistiku nebo sport obecně totálně na háku.
Peter Sagan je totiž prvním cyklistou v historii, který třikrát za sebou vyhrál mistrovství světa. To je ale jen jeden z mnoha dílů jeho úspěchů. Těch se v minulých letech urodilo podstatně více, a to jak v jednorázových klasikách, tak v nejprestižnějších etapových závodech tzv. série Grand Tours.

Slovensko je mladá země a nutně potřebuje svoje novodobé hrdiny. Je po nich poptávka. Peter Sagan se tím hrdinou stal, je celebritou, špičkovým sportovcem, podnikatelem ale stále též obyčejným klukem, který si hraje. A tak nějak, jako by mimoděk, vozí medaile. Ne, to je přehnané. Za vším je obrovská dřina, odříkání a utrpení. Pády, nemoci, pocity maximálního vzrušení, vášně ale i stavy zoufalství. O tom všem je tato kniha.

Získáme tu náhled do jeho soukromého i profesionálního života, nakoukneme do zákulisí velkých týmů a mnohé z těchto informací jsou opravdu velmi zajímavé. Dočítáme se, co všechno je ukryté za tím vším cyklistickým pozlátkem. Až čtenář občas nechápavě kroutí hlavou: jak tohle může fungovat? Jak to ti chlapi můžou vydržet? Stovky, tisíce, desetitisíce odjetých kilometrů…

Peter Sagan – Můj svět. První autorizovaná biografie současné mega hvězdy světové cyklistiky. S čím jde do závodů? Jaké jsou jeho motivace… a jsou ještě nějaké? Když už prakticky všeho dosáhl? Nevyhořel nám ten střapatý kluk, který činí cyklistiku pro diváky tak zábavnou? Proto ho všichni mají rádi neb vedle všech těch nudných „kožených tváří“ typu Chris Frooma, Nairo Quintany atd. působí jako zjevení z jiného světa!

A je opravdu super, že se při čtení této knížky a komentování jednotlivých závodů můžeme podívat na internet a na kanále youtube dohledat třeba právě ten konkrétní sprint a sledovat ” v přímém přenosu” to, o čem Sagan právě píše. Nebo “divná”, krátká ale hodně tvrdá stoupání po kostkách zvaných “pavé ” na kopce, jinak také “bergy”, kdesi ve Flandrech. Tady jsou všechna důležitá stoupání pohromadě.  Peterberg, Kemmelberg, Oude Kwaremont, Muur van Geraardsbergen atd. A při sledování videí si dávat dohromady dění na trati se Saganovou výpovědí, jak se zrovna při tomto sprintu či v tom “krpále” po kostkách cítil. Zajímavé a poučné.

 

Cituji Sagana

 

„Je pro nás (Slovensko) úžasné mít mistra světa. V čemkoli. Osobně cítím určitou směs tlaku a hrdosti. Tomu se nevyhnete, zvláště když si s vámi na ulici chce každý potřást rukou…“

“…Cyklistický závod na olympiádě je divný. Cyklistika je unikátní v tom, že je to týmový sport. ale vítězí jednotlivec. Tenhle složitý koncept moc neladí s jinými individuálními výkony, které jsou na olympiádě k vidění…”

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Zákaz kopírování - prohibiting copying