ARCHIV,  CESTOVÁNÍ,  HISTORIE

Památník Jana Žižky z Trocnova

 

Všichni dobře víme, kdo to byl. Válečník a stratég, největší vojevůdce, který kdy vzešel z české kotliny.

Ale taky bývalý žoldnéř, lapka a člen různých ozbrojených družin, které si s dodržováním tehdejších právních norem příliš hlavu nelámaly. To byl legendární Jan Žižka z Trocnova. A protože se nechtěl se svými hříchy smažit v ohni pekelném jako hříšník, vzal si za své je odčinit. A to tak, že zaplál pro Husovo pojetí božího zákona a pod vlajkou kalicha mydlil křesťanské “papežence” hlava nehlava. Dál to už všichni známe.

Památník Jana Žižky z Trocnova jsem navštívil mimo sezónu, takže tu bylo pusto a liduprázdno. O to více klidu k volnému procházení, koukání a přemýšlení. Třeba nad tím, kdo z našich dávných, nedávných i současných politiků či vojevůdců je nějak více znám v kontextu evropských dějin.

Jen se zamysleme, vážení. O kom se z velkých Čechů dá v různých sbírkách a historických publikacích pokaždé dohledat nějaký údaj? Máme těch postav opravdu málo! Vždyť ve své době přičiněním Jana Žižky česká vojska vítězila kde se dalo a Češi snad poprvé a naposledy naháněli Evropě hrůzu! A dospěl jsem k závěru, že kromě Jana Husa, Jana Žižky a možná Václava Havla, už o nikoho dalšího nezavadíme. A to je trochu smutné. Památník Jana Žižky z Trocnova by nám měl tuto smutnou skutečnost připomínat.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Zákaz kopírování - prohibiting copying