TECHNIKA

Outdoor kamera Sjcam Sj6 Legend

Návody a popisky funkcí získané z netu jsou vcelku jasné, psané v češtině a tedy srozumitelné, ale já bych se tady rád zmínil o praktických zkušenostech, a řekl bych, že i o vcelku důležitých drobnostech. Hned úvodem musím ovšem napsat, že Outdoor kamera Sjcam Sj6 Legend je velmi šikovným záznamovým médiem pro různé aktivity.

Kamerku používám už více jak měsíc. Proklepl jsem různá nastavení a tady přináším resumé. Jen podotýkám, že software nastavení se může časem pozměnit, pokud firma uvolní nějaký upgrade. Což se prý čas od času děje.

Hardware – neboli vše plastové.

Kromě bytelně vypadajícího vodotěsného pouzdra a jednoho odlehčeného „rámečku“ v základním balení najdeme celkem dost modulů a nalepovacích držáků – a to i polohovatelných. Nicméně chybí např. úchyt na cyklistickou přilbu. Ten je třeba dokoupit.

Byl jsem jím však poněkud zklamán, jeho kvalita moc důvěry nebudí, pásky a stahovací přezky nedokážou i přes „fest“ dotažení kamerku pevně přichytit. Sice vypomůže oboustranný lepící modul, ale já raději zvolil bezpečnější fixaci, a to pomocí suchých zipů. Těm důvěřuji víc.

Pokud je kamerka uzavřena ve vodotěsném obalu, je zakrytý i mikrofon a tudíž pobere v podstatě jen nějaké výrazné zvukové rázy. S tím je třeba počítat, a pokud budete chtít mít kvalitní zvukovou stopu součástí obrazu, je nutné použít druhý, jednoduchý rámeček. Plus např. externí mikrofon.

Zámek vodotěsného pouzdra jde zpočátku hodně, hodně ztuha. Mám tak trochu strach, aby se při tom páčení a překonávání velmi tuhé pružinky v zámečku jednoho dne nerozlomil…

Důvěra v těsnost? Pouzdro je rozhodně nejbytelnější a důvěru budící díl, já se ovšem nějak zdráhám…

Jednotlivé moduly se vzájemně spojují šrouby s velkými plastovými hlavičkami, takže dotažení i povolování prsty není problém. Pro jemné ženské prstíčky je možné dokoupit tzv. klíček na utahování.

Jako první fixační šroub hned pod kamerkou používejte ten s delší hlavičkou. Šroub s krátkou hlavičkou nepůjde našroubovat, protože hrany hlavičky narážejí na plastové pouzdro! Pevnost sešroubovaných modulů je dobrá, „nevyklepávají se“ ani při silných vibracích například při umístění na řidítkách mtb kola.

Software

4K záznam. Tohle je tak trochu bouda na zájemce a hodně nafouklý marketingový tah! Nastavení 4K záznamu totiž využívá pouze 24 fps (obrazových frame/ snímků za sekundu) a to je málo na KVALITNÍ záznam aktivního pohybu! Jde v podstatě o 2K záznam a do 4K jej mikroprocesor dopočítává. Jde tedy o tzv. interpolaci.

Zapomeňte na záznamy z nějaké dramatické jízdy na kole, lyžích, vylomeninách na on-line bruslích, či při automobilových honičkách… atd. Výsledný záznam bude vykazovat známky sekání! Obrazový procesor prostě nestíhá zpracovat nasbírané informace!

Takže otázka? K čemu vlastně záznam 4K záznam u kamery Sjcam S6 legend je?

Odpověď: víceméně statické záběry, pozvolné obhlížení inter / exteriérů, rozvážné záběry při pomalé chůzi, přehledné a neakční okolí, video timelapse…

2k a nižší hodnoty záznamu jsou už v pořádku.

Tady je moje nejoblíbenější nastavení pro jízdu na horském kole:

2k/ 30fps nebo 1080/ 60fps

WDR zapnuto – ve slunečné dny

GIMBAL off

GYRO on – nejvyšší nastavení

Video formát: MP4

Bitrate: vysoký

Ostrost: vysoká

Vyvážení bílé: auto

Expozice. +0/0 Je dobré na ni pamatovat! Pokud je zataženo, zvyšuji položku EXPOZICE na +1/3

Distortion Correction – zapnuté (vyrovnává efekt rybího oka)

TV režim PAL

Timelapse

Česky řečeno časosběr. Vůbec nemám přehled, co v tomhle ranku nabízí špičkové fotoaparáty a video mašiny! Sjcam Sj6 umožňuje NEJEN časosběrné foto, ale i VIDEO sekvence, které následně automaticky spojí do filmu! A třeba právě ve 4K kvalitě! To je super funkce! Nemusím totiž zpracovávat spoustu fotek v nějakém dalším programu, tady mám vše okamžitě připravené ke shlédnutí.

Dvojklik. POZOR! O tom se nikde návod nezmiňuje a přitom jde o zásadní povely! Věnujte jim pozornost!

Pokud kameru – záznam –  spustíme, hlavní displej se v rozmezí 30 sec až 5 minut vypne. Tato hodnota je nastavitelná. Kvůli šetření baterie.

Pokud máme usínání nastavené na nižší hodnotu a chceme záznam ukončit třeba po minutě, je potřeba kratičký dvojklik! Prvním se aktivuje displej a teprve druhým se záznam vypne. To samé nastává, pokud je delší prodleva mezi zapnutím kamerky a spuštěním záznamu. Displej „usne“ takže: klik 1. – aktivace displeje a klik 2. – spuštění záznamu.

Potíž nastane ve chvíli, kdy se „ztratíte v čase“, neuvědomíte si, zda kamerka „usnula“ nebo ne a naučeným dvojklikem v podstatě spustíte… a hned vypnete záznam, neboť displej ještě nestačil „usnout“. Tohle byl pro mne problém číslo jedna!

Je proto potřeba neustále hlídat stavové ledky! Pokud máte ovšem kameru uloženou ve vodotěsném pouzdře, intenzita svitu se v plastovém obalu výrazně sníží. 

Ale to není ještě všechno! Nepatrně delším podržením horního tlačítka přepínáme přímo mezi video a foto režimem. Nemusíme se tak nořit do menu, nicméně člověka nepřipraveného to může při akčním snímání v terénu zaskočit a místo videa pořídíte pouze jednu fotku.

DISPLEJ – jsou tu dva: LCD dotykový hlavní barevný 2“ a druhý, čelní LCD černobílý se stavovými informacemi, tedy nezatěžující baterii. Hlavní reaguje na pohyby prstem v pohodě, nenašel jsem chybku. Tahem zezdola nahoru vyvoláme přístup k jednotlivým módům (video, foto, time lapse, kombinace foto-video atd.) Opačným tahem se nám ukáže lišta s nastavením wi-fi, dálkového ovladače, zámku kamerky a speciálního módu pro modely typu dron atd.

Přední displej zobrazuje informace o probíhající činnosti a dá se úplně vypnout.

Menu: zpočátku mi připadalo poněkud chaotické, ale po čase jsem si zvykl. V podstatě jde o dva základní módy – první se týká volby režimu snímání a nastavujete zde parametry konkrétní položky. Takže ve video módu nastavujete položky související s videem, ve fotu s fotem atd.

Druhý mód s ozubeným kolečkem se týká globálního nastavení: jazyk, datum, zvuky, vodoznak, formátování atd. Je tu ovšem také skrytá funkce stabilizace GIMBAL

Stabilizace obrazu

V kamerce Sjcam Sj6 najdeme hned dva módy.

-GYRO stabilizace – 3 pozice: vypnuto/nízké/vysoké

-GIMBAL stabilizace – vypnuto/ zapnuto.

Tato funkce je ovšem primárně určena pro ovládání kamerky ve spojení s originálním SJ Gimbal ručním nosičem.

Z mé zkušenosti:

Oba stabilizační módy nelze provozovat současně! Pokud to zkusíte, zjistíte, že tato kombinace výrazně škodí záznamu.

LEDky

V menu s ozubeným kolečkem najdeme funkci NASTAVENÍ SVĚTLA (INTENZITY) ledek při filmování, což je, ač se to nezdá, u této kamerky nesmírně důležité.

1 a 2  – svítí/bliká jen malá modrá ledka vlevo dole, vedle hlavního displeje

3 a 4 bliká zároveň modrá ledka vedle horního tlačítka a červená svítí pouze z boku, u tlačítka on/off

5 – svítí/bliká výrazná modrá ledka na čele kamery

6 – na čele kamerky svítí/bliká modrá oznamující právě probíhající činnost nahrávání a zároveň i červená signalizující spuštěnou kamerku.

Funkce – a přepínání mezi nimi si důkladně nacvičte nasucho. V ostré akci pak budete ušetření trapné blamáže, kdy si budete myslet, že filmujete, ale kamerka zůstává v klidovém stavu anebo ji budete mít přepnutou na focení (delší podržení horního tlačítka).

Jak se tomuto vyhnout? Nechat si naplno svítící stavové ledky – červená zapnuto a blikající modrá nahrávání. Pokud budete chtít točit utajeně, ledky lze vypnout úplně.

Plusy: 4k – poněkud diskutabilní

          Dotykový hlavní displej, přes který se funkce jednoduše nastavují. Pokud je kamerka uzamčená v pouzdře, funkce se dají „naklikat“ za pomocí kombinací všech tří tlačítek. Je to trochu zdlouhavé ale dá se to naučit. Z dodávaných modulů je možné použít i jiné, měkčí zadní „víčko“, skrz která se dá dotykový displej používat, přijdeme ovšem o vodotěsnost.

          Druhý, stavový mini displej, v čele kamerky se základními údaji nastavení – je stále viditelný. Usíná, jako hlavní displej, ale dá se úplně vypnout.

            Timelapse video záznam. Výborná funkce!

            Na mini outdoor kamerku hodně možností nastavení výsledného záznamu, známých spíše z fotoaparátů (délka expozice, datový tok, nastavení bílé, nastavení ISO atd.) To je velké +

Mínusy: 4K – diskutabilní

            Nižší výdrž baterie – asi 60 – 70 minut snímání. Baterie je ovšem nová a je možné, že se po několikanásobném cyklu vy/nabití rozchodí do vyšších hodnot. Pokud plánujeme celodenní akce v terénu, vyplatí se dokoupit další + nabíječku + powerbanku.

Asi po měsíci používání vidím jediný nedostatek, a to že je potřeba naučit se hlídat stavové ledky a případně i přední displej, pokud máte kameru uzavřenou v pouzdře. Aby se nestalo, že si budete nahrávat nějakou jedinečnou sportovní či společenskou akci, a ve finále zjistíte, že kamerka celou dobu pěkně spinkala, a  z té dlouhé nečinnosti se dokonce dočista vypnula. Pak se vyplatí vykašlat se na šetření baterie a funkce usínání a automatického vypínání zcela vypnout.

Ještě dodatek k nastavitelné hodnotě EXPOZICE. Je to luxusní výhoda. Vyplatí se s ní pracovat. Pokud filmujeme ve slunečný den někde u moře a navíc v těsném sousedství vybělených skalních masívů, určitě se šikne hodnotu snížit a naopak, v podmračený den velí hodnotu zvýšit.

Pracujte s ní, jako u foťáku. Testujte a uvidíte sami. K dokoupení jsou také filtry – nejsem, prosím, prodejce, takže z doporučení opravdu nic nemám, nicméně se určitě se vyplatí, a já to letos u moře poznal. Vzor si berme u foťáků – zrcadlovek.

Outdoor kamera Sjcam Sj6 Legend. Za rozumnou cenu se tady nabízí velmi slušná kvalita. Bytelná konstrukce jak vlastní kamerky, tak i všech modulů. Obrazový záznam určitě převyšující cenovou kategorii s výtkou a otazníkem směrem ke 4K záznamu. Super Video timelapse, dva displeje a další možnosti nastavení, zdaleka ne obvyklé ani u výrazně dražších značek.

Právě v tomto případě by se dal využít UV filtr. Ostré slunce, odrazy od vody, kontrastní skály kolem.

Sj Cam

sj cam

sj cam Sj cam

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Zákaz kopírování - prohibiting copying