HUDBA

Neznámí Plastic Penny

Pokud se chcete vydat v hudebním vesmíru proti proudu času a zažít hudbu, která ještě byla HUDBOU a které se dnes, bohužel, už nic nepodobá, poslechněte si desky téměř zapomenuté britské kapely Plastic Penny. Garantuji vám, že se dostanete do lehce povzneseného stavu. A z něj se vám jaksi nebude chtít ven.

Kdo byli Plastic Penny?

Kapela zazářila na pouhé dva roky 1967 – 1969.  Ovšem dokázala za krátký čas vyprodukovat neuvěřitelně kvalitní písničky. Pak se jednotliví členové rozprchli do jiných skupin. A možná právě tento krátký čas existence zapříčinil utajení kapely v běhu hudebních dějin.

Členové

Brian Keith – zpěv (později odešel a pěvecký part převzal klávesák)

Paul Raymond – klávesy a kytary, později hlavní vokál

Mick Graham – kytara (někde psané příjmení Grabham)

Nigel Olsson –  bicí

Tony Muray – baskytara

Jaký styl kapela Plastic Penny hrála?

Jednalo se o velmi propracovaný a zpěvný mix rocku, psychadelického rocku, prog rocku a popu. V jejich tvorbě jsou k zaslyšení Bee Gees, něco malinko z Beatles a na druhé „psychadelic“ desce pak Procol Harum , Traffic, ELP, či Frank Zappa.

Dominantní na nahrávkách je skvělý a „chlapský“ zpěv Briana Keitha stejně jako nádherně znějící hammond klávesy Paula Reymonda. Ale ani další nástroje nejsou nijak upozaděné. Jako třeba basa Tony Muraye. To platí hlavně o remasterovaných verzích, kde byly původní mono nahrávky přemixovány do sterea.

1968  Two Sides Of Penny (remaster 2010)

Na titulní desce to byla hudba plná krásných melodií. Jednalo se o velmi propracovaný a zpěvný mix rocku ve své psychadelické podobě a popu. A jak píšu výš, zpěv Briana Keitha by měl povinně poslouchat každý současný pablb tlačící se do role „zpěváka“, nemající nic jiného na práci, než na odiv vystavovat svůj „buzerantsky“ ukníkaný hlas!

Poslechněte si třeba druhou v pořadí „Wake Me Up“ nebo následující „Never My Love“. To je, vážení, pohlazení na duši…

Nebo „ploužákový“ track č. 6 „So Much Older Now“ podkreslený krásnými klávesami.

Track č. 7 „Mrs.Grundy“ je typickým příkladem tvorby Plastic Penny, kdy se pop-rockový sound v půlce změní na psychdelic rock, se kterým začala kapela koketovat.

Ve skladbě č. 9 „I Want You“ vystřihne bubeník dokonce sólo! Tehdy normální, dnes nemyslitelné.

A skladba č. 11 je božsky předělaná slavná „Strawberry Fields Forever“ od Beatles.

Neskutečně našlapané jsou dvě závěrečné bonusové skladby „Nobody Knows It“ a „Happy Just To Be With You“. V nich je doslova koncentrována krása hudby let dávno minulých. Až mi běhá mráz po zádech…

1969 The Currency (remasted 2015)

Na této desce se tvorba Plastic Penny už rázně přiklonila k psychedelickému rocku. Ovšem ve skladbě č. 4. „Caledonian Mission“ má kapela sound jako Beatles!

McArthur Park“ v délce 7 a půl minuty je krásným příkladem pomalé skladby, která se po pěti minutách z mazlivého pop rocku změní v dravý psychdelic-prog-rock ala ELP, Frank Zappa či Jethro Tull

Zajímavostí je track č. 6 „Turn To Me“. Tahle písnička byla původně napsaná pro Eltona Johna, ale ten ji do svého playlistu nikdy nezařadil a tak je údajně právě proto dost vyhledávaná mistrovými fanoušky.

Track č. 8 „Give Me Money“ je poněkud odlišný. Oproti, v jistém smyslu, „uhlazené“ tvorbě Plastic Penny, je tahle pecka tak trochu roztřepaná a „od podlahy“ a dává připomenout třeba takové divočáky jako Who.

Závěrečná „Sour Suite“ na pozici č. 9 je přes 8 minut trvající orchestrálka. Proč ji sem kapela zařadila, mi trošku uniká. Hudebníci sice nejsou špatní, kapela šlape, ale zase že by se museli „vystavovat“ v sólech jako v tomto případě? Možná potřebovali zaplnit čas na desce a nápady docházely…

V remasterované verzi z roku 2015 na konci přibyly ještě dva bonusové tracky: „She Does“ a „Celebrity Ball“.

 

Dva roky a dvě alba stačili chlapíkům Plastic Penny docela rázně se prosadit na pop-rock-psychadelické scéně na přelomu let 60. a 70.  Jenže v následující rockové smršti nevídaných – a již nikdy neopakovatelných letech – se na ně dočista zapomnělo.

Letos vyšel remasterovaný komplet 3CD se vším zásadním, co Plastic Penny vložili do pokladnice rocku.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

error: Obsah blokovaný! Content blocked!