CYKLISTIKA

MTB Řepy – 1. závod ČP Strabag

Po roce se k nám opět vrátil závod horských kol přesně nazvaný Český pohár MTB CUP PRAHA ŘEPY.

Jak už je zvykem, čekalo se nejen na výsledky závodů, ale hlavně na to, jaké bude počasí. Neb minulé ročníky se překlápěly z extrému do extrému. Zažili jsme zde neskutečnou kosu a déšť, nebo také vše spalující hic.

Letos to bylo tak akorát. Krásné, skoro letní počasí, teploty kolem 25 stupňů byly ještě snesitelné.

Samotná trať byla hodně prašná a nutno vypíchnout, že i částečně pozměněná. Jedna část areálu, kudy trasa vedla v minulosti, byla městskou částí pozměněna na udržovaný park, takže organizátoři museli hledat náhradu. A myslím, že se jim to povedlo náramně.

Okruh protáhli víc jižně, ke kopci obří navážky, kde vytvořili pro závodníky hodně zajímavou technickou sekci zvanou The Wall – skalní stěna. Při trénincích jsem si všímal, že si ji jezdci a jezdkyně důkladně prohlížejí a hledají tu nejlepší stopu. Cítil jsem z nich patrný respekt. A jak jsem zaslechl, mnozí rodiče malých závodníků se hrozili, že právě jejich ratolest by měla tenhle extrémní úsek projíždět. Ne nemuseli.

Těch extrémních částí ovšem nabízí necelé 4 km dlouhý okruh víc. Viz například hodně nepříjemný Calebrone drop, kdy se jezdci na horní hraně doslova lomí směrem dolů přes jakýsi panel, vyčnívající ze země. A potom se musí vměstnat mezi stromy v následující sekci. Viz video.

Hodně nepříjemný byl také doslova padák při vjezdu do lesa. Ten vyžaduje od jezdce opravdu top technickou zdatnost. V tréninku se jezdilo přes hranu, ovšem pro samotný závod byla zrušena a trať byla vedena kousek bokem. Zaslechl jsem, že prý to bylo kvůli tomu, že dole, v roklině, někteří jezdci padali a nikde nebylo místo, kudy by se dali objet. A jelikož se ten krkolomný sjezd odbýval v docela velké rychlosti, hrozilo nebezpečí hodně závažných kolizí.

 

Náročný drop v lesní sekci – později vyřazený a jezdilo se kolem

 

Trasa v Řepích je krásná, a náročná. Dokonce jsem slyšel názor doprovodu jednoho závodníka ze Slovenska, že některé sektory tratě (hlavně ta lesní motanice) vypadají, jako trať na loňském mistrovství světa v Austrálii.

Ale jednotlivé sekce jsou zde pojmenované krásně až malebně, jako například:

Calabrone Cafe, TOMKET Rock Garden, Maserati LEVANTE Climb, DUKLA TRAIL, FINISH LINE Wood System, Praha Bike Snake, Double espresso Cafe Ramenzoni,  Ratatuj Sýkora, Hatátitla a Ilči a další.

Myslím, že se MTB Řepy – závod ČP Strabag vydařil. Počasí přálo a obyvatelé přilehlé vilové čtvrti si snad moc nestěžovali.

Já jsem však několik stížností zaznamenal, a týkaly se jednoho problému. Orientace pro diváky. Já vím, kudy se k jednotlivým sekcím dostat, jsem tu takříkajíc doma, ale ostatní návštěvníci tápali a ztráceli se, neboť leckdy neměli ani potuchy, kterým směrem se vydat.

Tady by měli organizátoři propříště zapracovat! Vybudujete nové atraktivní sekce, jako třeba The Wall… ale kudy se k ní má divák dostat? Všude se motá trať v nepřehledných smyčkách a já přece nechci ohrozit závodníky ani sebe. Stačilo by pár orientačních bodů a zřetelných směrníků, vedoucí diváky např. k oficiálním průchodům přes trať.

Odkaz na  oficiální stránky závodu

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Zákaz kopírování - prohibiting copying