CYKLISTIKA

MTB relax Kralupy – Praha

Tento výlet MĚL být relativně odpočinkový. Že se z lesů, roklin a kořenových stezek tak trochu navrátíme do civilizovaných končin a jindy náročný trek trošku ozdobíme kulturní vložkou. Jenže: člověk plánuje, ovšem věci následné se dějí poněkud jinak.

Zpočátku pohoda. Z Hostivic vláčkem do Kralup nad Vltavou a odtud bylo třeba se ulicemi města vymotat k prvnímu cíli, zámku Veltrusy. To slovo „vymotat“ není ovšem přesné, protože značení bylo v pohodě a navíc, zdálo se nám, že město Kralupy disponuje celkem promyšlenou sítí cyklostezek, vedených bokem hlavních komunikací. Příjemné a bezpečné. Jo, kdyby to takto fungovalo i v jiných městech.

 

Krásné zátiší zámku Veltrusy. Jen sednout a kochat se.

 

Veltrusy – nevelký, ale pěkný barokní zámek s rozsáhlým parkem okolo. Až do roku 1945 byl nepřetržitě v majetku Chotků z Chotkova a Vojnína.

Naše trasa pak pokračovala přes starý, ale krásný cestní most přes Vltavu nad zdymadlem Miřejovice a dál, do obce Nelahozeves, kde se narodil náš slavný hudební skladatel Antonín Dvořák. Rodný dům se nedá minout. Dominantou obce je ale rozlehlý zámek patřící rodu Lobkowiců.

Dál jsme pokračovali po cyklostezce značené E10 – Dvořákova cesta. V jednom místě je zde k vidění jedna stavební zajímavost – nepochopil jsem, proč tu byla vybudována. Když se tu stavěla železniční trať, masivní skalní masív těsně vedle řeky prorazili tunelem dlouhým asi 350 metrů. A do něj asi uprostřed vykutali z boku díru. Takže když tu chvíli člověk počká, naskytne se mu zajímavá a opravdu jen mžik trvající podívaná v podobě rychle se míhajících osvětlených oken právě projíždějícího vlaku. Vše doprovázené odpovídající zvukovou kulisou. Znovu říkám, nepochopil jsem smysl této díry. Nikde žádná zábrana ani značka upozorňující na velké nebezpečí.

Vrátili jsme se zpět do Kralup a pokračovali dál po červené E10 stezce.

A dál to už přestávala být pohoda a relaxace. Za Otvovicemi se trasa začíná zdvíhat vzhůru, ale hlavě: pomalu začalo úřadovat vedro – na slunci se teplota určitě blížila třicítce! Další trasa: Zákolany, Kováry, Okoř. Tady pauza a jídlo.

 

Trasa výletu

Z Okoře přes Malé Číčovice do Tuchoměřic a na plném slunci první krize. První známky únavy z vedra a ztěžklé nohy. A to nás ještě čeká krutý stoupák po žluté, od Kopanského mlýna vzhůru, ke Svaté Juliáně.

Pak už závěr trasy přes Přední Kopaninu a Ruzyni domů. Bolavé nohy a hlavně ubíjející únava z tepla.

Takže mtb RELAX Kralupy – Praha? V první části snad i ano, ale zhruba od poloviny dřina a v tom vedru spíš utrpení.

Najeto: cca 60 km

Nastoupáno: cca

Video: 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Zákaz kopírování - prohibiting copying