CESTOVÁNÍ

Městská hora Beroun

Rozhledna nad Berounem nemá vlastně jméno. Původně tady ani neměla stát a vznikla tak nějak nahodile.

Píše se rok 1939 a stavební firma Jelínek na 290 metrů vysokém a osamoceném hrbolu uprostřed královského města staví vodojem. A projektanty napadlo, že nad něj přilepí rozhlednu. Město, zaplať 50 tisíc a lidi budou mít kam chodit na čumendu. S kasy se pustilo ovšem jen 35 tisíc, projekt se tedy trochu pozměnil a rozhledna na Městské hoře byla postavena. Je 14 metrů vysoká, celá ze železobetonu.

Výhled směr centrum Berouna, Tetín a údolí Berounky směrem ke Karlštejnu

 

Fungovala až do osmdesátých let, chátrala, neopravovala se a tak byla uzavřena. Dokonce hrozilo, že bude stržena. Do hry ale vstupuje jeden z operátorů mobilních sítí (jako i v jiných případech) neboť se místo ukázalo jako mimořádně vhodně pro umístění antén. Na rozhlednu byla „přilepena“ betonová čepice s technickým zařízením a tím byla rozhledna Městské hoře zachráněna.

A je to jen dobře, protože je odtud krásný výhled, byť – na rozhlednu tak trochu nelogicky – z prostřed údolí. Je na tom ovšem paradoxně lépe než nedaleká rozhledna Děd na kopci o 205 metrů vyšším. Zde výhledu do mnoha směrů překáží vzrostlá vegetace.  

Schody – ne do nebe ale na rozhlednu

 

Svoji hodnotu Městská hora navýšila pěkným parkem s dětským hřištěm, a hlavně medvědáriem. Symbol medvěda má město Beroun ve znaku i na svém praporu a tak, když se naskytla příležitost, pořídilo si také medvědy živé. Stalo se tak v roce 2000, Kuba, Vojta a Matěj se narodili 13. ledna 2000 v Českém Krumlově.

Hlavně je ovšem proslavil večerníček Václava Chaloupka Méďové. Po natáčení našli domov na Městské hoře v Berouně, kde město nechalo postavit medvědárium. Chlupáči tu mají krásný a rozlehlý výběh s bazénkem.

Bohužel, méďové jsou už jen dva, v roce 2016, ten, se jménem Vojta, zemřel.

Městská hora Beroun: to jsou tři turistické cíle v jednom balíčku. Nahoře rozhledna, pod ní medvědi a dětské hřiště se zmrzlinou.

VIDEO

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Zákaz kopírování - prohibiting copying