HUDBA,  UMĚNÍ & KULTURA

Mark Isham – Blue Sun

 

Mark IshamKdo je Mark Isham?

Tenhle člověk toho natočil víc než mraky. Jeho diskografie čítá neuvěřitelné množství výtvorů. Je to totiž věhlasný americký trumpetista, televizní a filmový skladatel. Podle opravdu rozsáhlé diskografie ho právě tvorba hudebních filmových stop živí. Viz třeba takové filmové záseky jako Blade, Afterglow, Timecop, The Hitcher, The Woman atd. A podle kritiků zde díky svému naprosto výjimečnému talentu zanechává něco, co se dá bez rozpaků označit za vklady do klenotnice filmového hudebního dědictví. Jenže Mark Isham – Blue Sun je album jazzové! Tak jaképak bude?

Náhled na internet

Nejsem filmový fanda nicméně pohled třeba na stránky wikipedie  mě a) šokuje  – za b) vše potvrzuje.  Ano, je to machr, jakých tu po zemi moc nechodí, říkám si. Příště si musím dávat bacha na to, kdo je autorem hudby k mému oblíbenému filmu či seriálu. Jeden nikdy neví… viz jeho stránky

Teď tu ovšem mám album jazzové. A to mě baví a zajímá, neb ten chlap nahrává opravdové perly. Možná nebourají hitparády, ale moc dobře se poslouchají.  A album  Blue Sun si vyžaduje i něco zvláštního.  Správné duševní rozpoložení posluchače. Naladění na správnou notu. 

Mark IshamTeď se usadím a desku si poslechnu.

Zkoušel jsem to činit jen tak, během dne, před nebo po práci. Ne! Nechytal jsem se. Nesoustředil jsem se. Nebo naopak, až moc? Tohle album vyžaduje zcela jiný přístup.

Po hekticky prožitém dni vyhasnout. Nalít si deci vína a zhasnout. Je 3. února. Za oknem chumelí, hodně chumelí, i na okraji velkoměsta se překvapivě vše počíná ukládat pod běloskvoucí duchnu, (kdy to bylo naposled?), začíná víkend a tak se můžu hodit do pohody. Čím začít?

A teď je právě ten správný čas na album Mark Isham – Blue Sun! Tuny melancholie od prvního tónu! To je to téma, které slyším od prvního tracku!  Miliony bělostných chuchvalců vloček za oknem zvolna se snášející k zemi a „Barcelona“ v přehrávači. Klídek a pohoda. Načechrané činely a basa. A hned trubka. Nenásilná. Pak se přidá ságo. Společně s trubkou párkrát zopakují melodický předěl. Zřetelná basa a i klavír dostane svůj prostor. Společně vypráví příběh. Třeba právě o sněhu, kterého si Barcelona asi moc neužije. To je přesně to, co potřebuji!

Menší recenze.

A právě mistrova trumpeta je na celé desce pochopitelně dominantní, ale tak nějak jinak, zvláštně. Je jakoby teskně vyprávějící a po něčem toužící. Chvíli hraje sólo, ale vzápětí se propojí v souznění se saxofonem, tu s klavírem.

Volné tempo ve druhé skladbě „That Beautiful Sandess“. Klavírní úvod a saxofon s překrásnou melodickou linkou. Usadit se někde v baru s deci whisky. Ne, jsem doma, ale nalít do sklínky si ji taky můžu. Je s podivem, že celkem bohatá sestava dokáže zkrotit svoje nástroje do polohy, která doslova posluchače hladí.  Nikdo nezkouší žádné jazzové veletoče o tisíci tónech v pěti vteřinách odehraných. Přehledné melodie.

Mark IshamTrapeze“. Trubka s dusítkem něco hlásí. Poplach! Ano, kalamita, musíme vymést sníh! Pár taktů hypnotiky. Pak se přidá basová figura a opět tu máme příběh. Tentokrát dynamicky odehraný, myslím tím první část. Ve druhá se zvolní. Goldblatt jen tak preluduje na klavír. Třetí část skladby se opět překlopí do lehce hypnotické polohy, dokud se nepřihlásí dravá ústřední melodie.  Řekl bych, že právě tahle skladba dobře poukazuje na tvorbu, která Ishama živí, a to je co? No přece filmová hudba, vážení. Okamžitá změna nálad, tak, jak si to představuje scénárista, režisér a děj před kamerou.

Děj této desky pokračuje v krátké, poklidné „Lazy Afternoon“.  Líné odpoledne, za oknem boží dopuštění. Smutek v duši. Ještě že mám co poslouchat.

Titulní „Blue Sun“. Jakoby až rockově hrozivá basová figura modeluje celý track, temná trubka s klavírem zvolna rozjíždí příjemný motiv, ve kterém pak pokračuje v krásném souzvuku trubka se saxofonem. Celá skladbička opět navlečená do lehkého hypnotického pláštíku.

A tak to zvolna pokračuje až do konce desky. Krásné tracky v nijak zásadně se měnícím se rytmu. Pohoda!

 

Nemohl jsem nesrovnávat hru Marka Ishama s naším jazzovým velikánem trumpety, Laco Deczim. Viz moje nedávná recenze.

Mark, to je hudba k filmu o osudově zamilovaných romanticích toulajících se po francouzské riviéře, kdežto Laco spíš maluje tóny k dramatickým rozvodům těch, u kterých už riviéra nehrozí a romantika vyprchala kdoví kam.

Mark Isham – Blue Sun. Trumpetista si odskočil od filmu a v roce 1995 vydal tohle skvělé album. Já ho našel až dnes.

Venku stále chumelí a tak si ho pouštím znova a znova.

Bohužel, zatímco filmů s hudbou Marka Ishama se dá koupit spousta, kotouček CD, neřkuli LP s tímto albem, se tady sehnat nedá. Je to přece jen dávná historie. Jen stažení ve formátu flac. To je škoda. Černý vinyl Mark Isham – Blue Sun by se na gramofonu vyjímal! A ten zvuk by musel být boží!

 

MOJE HODNOCENÍ: 100%

 

Sestava kapely

basa  Doug Lunn – klavír  David Goldblatt – saxofon Steve Tavaglione – bicí Kurt Wortmantrubka Mark Isham

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Zákaz kopírování - prohibiting copying