FILM,  UMĚNÍ & KULTURA

Lynč

 

LynčSeriál Lynč je krimi série spojená se sociálním a rodinným dramatem. Zrodil se z workshopu studentských filmových škol.

Děj seriálu o osmi dílech v celkové délce 6 a půl hodiny běžel ve dvou liniích. Alespoň podle mého názoru.

Tu první, dá se říct nosnou, tvořily události točící se kolem brutální popravy romského mladíka a na tuto událost navlečené další série mini příběhů motajících se kolem tajemné továrny, stejně tak analyzující romsko-české soužití na malém městě s názvem Buchnov, v mnoha případech ovlivněné rasismem (např. Jiří Dvořák v roli Stanislava Jokla – místostarosty městečka)

Řekl bych, že druhou dějovou linii pak tvoří víceméně samostatná story kolem incestu místního lékaře se svoji dcerou. Byť společný bod najdeme na začátku (na konci) příběhu v podobě snahy o navlečení otcovství na mladého Roma, kterážto situace se stala rozbuškou k následnému veřejnému lynči

První linie nebyla špatně natočená, měla svůj dynamický vývoj, byť na konci se vcelku zvláštně zvrtla do nepochopitelné absurdity. Určitě zde svým hereckým výkonem dominoval hajzl Pavel Stránský (Janek Gregor) ale ani další herci nebyli marní, jako třeba moje oblíbenkyně Zuzana Stivínová v roli prohnané mrchy Magdy Stránské, nebo poněkud prostoduchý milovník koček a hlavní podezřelý z vraždy Jiří Kováč ztvárněný hercem Jiřím Roskotem.

Lynč
Ksakru! Něco se děje! Co s tím cikánem? Kujme pikle!

***

Mladým dokumentaristou Lukášem Žemličkou (Matěj Anděl) jsme příběhem provázeni, ovšem není žádným hybatelem, spíše pozorovatelem… a právě tahle jeho pozice na konci seriálu mi vůbec neseděla a řekl bych, že realita by vypadala poněkud jinak.

Sledovat doslova v přímém přenosu dvojnásobnou vraždu, najít hrob zavražděného místního „debílka“ Kováče, tušit, kdo je pachatelem a NIC NEHLÁSIT policii!? I když by tím měl nějak pochybně chránit mladého Roma Janečka (hrál ho Marcel Bendig)!? Tohle scénáristovi poněkud uteklo stejně tak jako vysloveně liknavé chování policisty Marka (hrál ho Marek Němec). Mít podezření, a že se jich tu nashromáždilo dost, a v podstatě NIC NEKONAT?! Co tak třeba kontaktovat nadřízené? Za tohle by v normálním životě byl okamžitý vyhazov za hrubé neplnění služebních povinností. Ovšem to prapodivné finále s vraždami a požárem mě skoro rozesmálo.

Další výtku v seriálu Lynč mám k osobám rádoby vtipných gangsterů Klause a Franze. To musel scenárista do civilně rozehraného příběhu zasadit zrovna dvě vymodelované buzerantské kreatury, které jako kdyby právě utekli ze srazu Sudetendeutsche Landsmannschaftu!? Pardon, ale tyhle dvě mafiánské figurky tady působily jako pěst na oko!

Až teď jsem se dočetl, že scénář vypracoval jistý Američan Harold Apter což leccos vysvětluje. Ten závěr byl opravdu hodně teatrální – prostě český Lynč, ovšem umatlaný americkým hnojem!

 

Kujme pikle – incest

Druhá linie, mnou nazvaná incest, to bylo jiné kafe! Sakra silné a to hlavně díky naprosto top sehrané roli úchylného fotra, jinak respektovaného lékaře, Vladimíra Svobody, kterou výborně ztvárnil Pavel Kříž. Zdatně mu sekundovala jeho oběť, vlastní dcera Helena (Štěpánka Fingerhutová) a v závěru seriálu i manželka Alena (Barbora Šporclová Kodetová). Tohle bylo vpravdě mistrně sehrané psychologické rodinné mikrodrama a řekl bych, že by mělo potenciál na vlastní sólo příběh. 

Lynč vznikl na půdě workshopu… a ono to podle toho trochu vypadá. Každý přidal něco, americký scenárista Apter udělal „patlama matlama“ a máme tu dílo, které chvílemi působí celkem rozumně, řekněme po česku, jindy jako prostoduchá kovbojka po americku, a to doslova!

 

Pokud bych měl vypíchnou herecké výkony:

1. místo Pavel Kříž v roli chlípného fotra

2. místo Štěpánka Fingerhutová v roli jeho totálně psychicky zdeptané dcery Heleny

3. místo Janek Gregor v roli šmejda Pavla Stránského

 

Moje hodnocení: ušmudlaných 58%

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Zákaz kopírování - prohibiting copying