HUDBA,  UMĚNÍ & KULTURA

Luboš Andršt Group v Agharta Jazz klubu

Nedávno oslavil tento náš špičkový kytarista 70 let. Je nesporně jedním z nejuznávanějších jazz a bluesových kouzelníků ovládajících prsty běhající po pražcích kytary. Stačí se ovšem podívat SEM a je nám z toho rozpisu letošních koncertů jasné, že tenhle chlapík rozhodně nesedí za pecí! Obklopil se mladými dravci a šlape jim to náramně!

Kdysi dávno byl postaven před volbu: buď splyne s popovým proudem nebo zvolí nezávislost a vlastní cestu. Naštěstí druhá volba zvítězila. Za své bohaté kariéry spolupracoval s celou řadou umělců jak z naší, tak i zahraniční jazzové i rockové scény. 6. 12. 2018 zakotvil i v jazzovém přístavu Agharta klubu v Železné ulici v Praze.

Nahoře, na ulici, děsivý mumraj neb klub se nachází na hlavní turistické trase spojující Václavské a Staroměstské náměstí. Zde se ten večer navíc konala Mikulášská nadílka takže davy lidí měly jediný cíl, narvat se na přeplněný “staromák” a uždibnout si kousíček z chaotické vánoční atmosféry. Díky, to nemusím. Zato tady dole se nachází Agharta jazz klub, hluboko pod úrovní ulice, ovšem ve velmi, velmi útulném sklepním prostoru. Klídek, pohoda, jazz!

Vítek Pospíšil

A kdo že tu večer hrál? Všichni mistři svých nástrojů! Na klávesy Vítek Pospíšil jehož sólové výstupy byly excelentní, stejně tak baskytaristy  Filipa Benešovského. Za bicí sestavou seděl Michal Hejna který také celé vystoupení zlehka moderoval. No a pak “kapelmajstr”, Luboš Andršt. Ten nemluvil, ani se moc nesmál, ale svůj nástroj ovládal mistrovsky. Když jsem se díval na rozpis koncertů (viz odkaz výše), tohle datum jsem tam nenašel, takže to bylo možná vystoupení jaksi “navíc”, mimo plán a z toho se možná rodila ta mistrova lehká rozladěnost – ovšem ta se ani v nejmenším netýkala jeho nástroje!

Mistr Andršt

Hrál se jazz, blues, něco málo z rocku, špetka jihoamerických rytmů ale vše v naprosté top kvalitě. Bylo opravdu úžasné, zblízka sledovat prsty hráčů kteří… prostě umí! Hutný a řádně kořeněný pokrm!

Luboš Andršt Group v Agharta Jazz klubu: to bylo velmi milé připomenuti kvalitní hudby, jazzový Ježíšek sem přišel nějak dříve a podaroval skvělý zážitek korunovaný zklidněním ducha v předvánočním chaosu.

A docela mne překvapila skutečnost, že minimálně 70% diváků byli cizinci. A mladé dívky. Copak se jim na tomto stylu hudby líbí? Neměly by snad trsat na diskotékách v rytmu elektronické pop music 21. století?

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Zákaz kopírování - prohibiting copying