FILM,  UMĚNÍ & KULTURA

Lost In Space

O čem to je?

Sci-fi Lost In Space, nebo-li Ztraceni ve vesmíru, je dobrodružné drama, pohádka s prvky hororu, psychologická cvičení a sem tam do očí bijící nelogičnosti. To je asi nejjednodušší charakteristika seriálu natočeného ve společnosti NETFLIXBanda poctivě i podvodem vybraných lidí letí vesmírem. Na planetě Zemi se už nedá žít – blíže nespecifikováno. Zato v souhvězdí Alpha Centauri jest nalezena planeta vhodná ke kolonizaci – blíže nespecifikováno.

Jenže vesmírný koráb má jistou kolizi a rodiny přítomné na palubě se v nastalém chaosu musí „katapultovat“ za využití svých osobních přistávacích modulů. Co čert nechtěl, víceméně šťastně dopadnou na naprosto neznámou planetu. Jest obyvatelná ale…

V podstatě klasické sci-fi téma je tu celkem dobře zpracované. Je to zkrátka takové rodinné pokoukání, které neurazí děti ani dospělé. I když… u těch dětí bych byl asi opatrnější neb jsou tu k vidění i některé scény ochucené silným vývarem hororové chuti…

Připomínky k jednotlivým dílům.

Tempo jednotlivých dílů je silně kolísavé – a tady bych použil první výtku. Proč se všechny emotivní scény hlavních hrdinů – a že jich není málo – musí hrotit ve chvíli, kdy mají za úkol neodkladné řešení leckdy přímo život ohrožujících karambolů? Už jsem to bral jako hru. Hele, blíží se problém, velký problém… vsadím boty, že se bude něco řešit! A taky že jo! Rodinné záležitosti, vztahy, přešlapy, lásky atd. Bohužel, délka těchto „emočně uplakaných“ scén jde dost často na úkor těch akčních, a to je škoda.

A ty akční? Nechtěl bych být ani na minutu členem rodiny Robinsonových! Všechny průsery si museli vyžrat sami! Dá se s troškou nadsázky říct, že na co sáhli, to se podělalo!

K vizuální stránce nemám žádné připomínky, některé scény jsou doslova dechberoucí a určitě by se neztratily ani v nějakém “oskarem” oceněném sci-fi megafilmu.

Nelogičnosti

Tak třeba cestování po neznámé planetě. Dosud tam lidská noha nevkročila – alespoň se to tak tváří – ale kolová vozidla s lidskou posádkou se po lesích projíždějí až s úsměvnou lehkostí – jako po dálnici! Kdo tam ty cesty ksakru vybudoval? Nebo scény s vybuchující zeminou. Nejdříve spočítáme čas mezi sériemi výbuchů a v té krátké době musíme tím územím projet. Všechno běží jako po drátku ovšem do té doby, než dojde k jisté tragédii. Je třeba zastavit, už už končí čas a opět začnou exploze, jenže najednou nic! Musíme řešit problém a dosud pravidelně se opakující série výbuchů je náhle přerušena. Nebo tu jde spíše o nedotaženost v scénáři…

A vůbec: přijde mi, že ztroskotaní kolonisté se tu pohybují až neskutečně bezstarostně – na to, že o této divné planetě vůbec nic neví – viz scéna, kdy se jedna z hlavních hrdinek jen tak courá nočním lesem. Mám za to, že by se takového chování neodvážila ani tady na Zemi.

Výkony herců

Výkony herců jsou vesměs na dobré až vysoké úrovni. V hlavních rolích tu máme co dočinění s dětskými herci. Tady bych opět zapochyboval neboť jim scénárista přiklepl hodně velkou chytrost a vzdělanost, až na hranici podezřelého přemoudření.

Jednu osobu však musím vypíchnout. Už dlouho jsem nikde ve filmu neviděl herečku, která umí během sekundy tak mistrně a výrazně změnit mimiku ve tváři. Usměvavá a sympatická – blik – a rázem má ve tváři až neskutečně zlý výraz vražedkyně. Zde prosím herečka Parker Posey.

Lost In Space – Ztraceni ve vesmíru 2018. Zatím bylo odvysíláno 10 dílů z první (?) série. Těšit se na další? Určitě! Děj je rozehrán více než zajímavě. A doporučit? Určitě ano. Ono takto jednoduše přímočarých scifi snímků není na trhu zase tolik. Jedná se o remake klasického scifi dramatu z 60. let min. století a i filmového zpracování z 90. let.

Moje hodnocení I. Série: 80%

lost in space
Jsem máma… a co bude s námi dál? Kde je náš cíl?

lost in space

Lost In Space
Parker Posey – totální záporačka!
Lost In Space
Tak jsme kámoši, nebo ne?
LOST IN SPACE – možná se odtud někdy dostaneme, synku.

One Comment

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Zákaz kopírování - prohibiting copying