HUDBA

Los Bravos jako kapela jednoho hitu?

Tenkrát v Hollywoodu

V současnosti běží v kinech tento celkem slušný „retro“ film od hvězdného Quentina Terentina. Jeho součástí je nepřeslechnutelný soundtrack s dobovými šlágry, takřka souběžně vydaný i na CD.

A na tomto ne úplně špatném CD (až na ty zbytečně dlouhé dobové jingly a upoutávky jakési rozhlasové stanice) mě zaujala jedna skladba. Její název je „Bring A Little Lovin“ a autorem je jakási kapela Los Bravos. Zapátral jsem v pavoučí síti webu a našel více informací.

Především tu, že se tato kapela v minulosti značně proslavila jiným hitem, a nutno poznamenat že jediným. Její název je „Black Is Black“ (Anglie 1966 hitparádová pozice č.2 a v USA č. 4). Pokud si ji poslechnete, okamžitě zavětříte neb jde o hodně známý song. Jenže tvůrci vložili do filmu, a následně do soundtracku, jinou! Proč?

Domnívám se, že právě pro tu profláknutost. Quentin si přece nebude svůj film zvučit nějakou písničkou, sic dávným hitem, který byl ovšem od té doby navíc několikrát přezpívaný jinými umělci. A tudíž fest provařený. Proč do seznamu nevložit něco, co není až tak známé a tím způsobem originální.

Los Bravos jako kapela jednoho hitu?

Ano. Z pohledu hitparád. Ale já se na to dívám jinak. Pravda je, že hitová skladba „Black Is Black“ je na stejnojmenné desce z roku 1966 osamocená. Zbytek není špatný, ale popularity titulní se jim zdaleka nedostává.

Los Bravos „Bring a Little Lovin“ 2019

Tento rok vyšlo remasterované album původně vydané v roce 1968. Ona deska je ovšem „jen“ výběrem z druhého a třetího alba kapely a rozhodně stojí za poslech. Dávný „černý“ hit tam ovšem nehledejte! Jsou tam jiné pecky! A řekl bych, že i lepší než „Black Is Black“! Zajímavé a potěšitelné. Je nazpívaná v angličtině (kapela má domovinu ve Španělsku) a dá se říct, že tu jeden hit střídá druhý! Navíc v novém zvukovém „kabátku“.

Titulní pecka „Bring a Little Lovinvás okamžitě zvedne ze židle! Basa šlape jako urvaná z řetězu, zpěvák Mike Kogel velmi dobře ovládá svůj perfektní hlas, což vzápětí dokazuje v božské skladbě „Make It Last“. Zde platí to, co jsem napsal už v jedné minulé recenzi. Vokální projev tohoto zpěváka by měl povinně nastudovat každý současný idiot hrající si na celebritu a tlačící se do role „zpěváka“, nemající nic jiného na práci, než na odiv vystavovat svůj „buzerantsky“ ukníkaný hlas!

Trojka je neskutečně chytlavá pecka se zajímavými přechodovými prvky „You Got Until The Morning“. Opět skvělý zpěv a nadupaná basová linka. Rozhalekaný, karnevalový refrén.

Song č. 5 „Then The Sun Goes Down“ je trochu z jiného šálku a jako by sem ten „hospodský, téměř a capella zpěv“ nepatřil. Trochu mi to připomíná nějakou lidovou písničku.

Na pozicích 7 až 11 se nachází další skvěle šlapající songy „Play With Fire And You´ll Get Burned“, „Don´t Get In My Way“, „Sympathy“ a „She´s My Girl Údy se vám budou hýbat a možná si tyhle pecky okamžitě zařadíte do své diskotéky s nálepkou taneční.

If I Were A River“ jakoby Los Bravos ukradli Elvisovi Presleymu.

Závěrečná „Los Chicos Coc Las Chicas“ je nazpívaná španělsky. Není nejhorší ale sem, na tuhle desku, mi nějak nesedí.

  Pokud si chcete…

… oživit vzpomínky na přelom let 60. a 70. nebo pokud máte jen tak rádi surf rock těchto let, toto album byste určitě neměli minout!

Na prosluněném pobřeží Kalifornie se totiž hraje surf rock, kytarová hudba s výraznými harmonickými vokály a jasně slyšitelnými hispánskými vlivy: The Beach Boys, The Astronauts, instrumentální kapela The Ventures a další. A právě sem patří tak trochu nedocenění Los Bravos!

Bring a Little Lovinvás bude bavit, to vám garantuji! V albu je zakleté slunce, barevné košile, písčité pláže a rock na pódiu vedle baru.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

error: Obsah blokovaný! Content blocked!