KNIHY,  UMĚNÍ & KULTURA

Lee Child spustil Jatka

Kdo je to?

Jim Grant je britský spisovatel akčních thrillerů. Známější je ovšem pod pseudonymem Lee Child. A Jatka jsou jeho prvním výtvorem. Ale hned za něj dostal jakousi cenu v kategorii Nejlepší první román.

Doprovázel mě prakticky po celou dovolenou a přiznávám, že po dlouhé době to byla konečně kniha, které mne zaujala… a v bavila až do svého finále.

Lee Child spustil Jatka, a tak bylo potřeba zjistit proč k tomu došlo – a jak to vlastně všechno dopadlo.

O co jde?

Děj se odehrává se v Americe, ve státě Georgia. Hlavním hrdinou je chlapík jménem Jack Reacher, který se jen tak toulá krajem. Ovšem náhle se ocitne v městečku Margrave. A v totálně nevhodný čas. Jako cizinec je bleskurychle obviněný z čeho? No z vraždy! Během pár hodin si vytvoří koho? No přece spoustu nepřátel, pár dobrých přátel, jako na potvoru i pár těch pokřivených – a jednu přítelkyni do postele. Není to ale žádný ňouma a tak je o zajímavou story postaráno.

Děj – neprozradím!

Nebudu ho popisovat. Lee Child spustil Jatka, vy si spusťte e-book knihu – nebo zalistujte v papírové – a myslím, že se bude líbit.

Co ale napíšu: příběh má spád, je psaný stylem, který označuji za zkratkový a tím pádem čtivý, nedá se říct, že by měl hluchá místa. LCH se nepouští se do žádných stylových veletočů.

Pár rýpanců – si neodpustím!

Přesto si neodpustím pár drobných výtek. Příběh je psaný v čistě americkém komerčním stylu, který dobře známe i z filmových hollywoodských „thriller trháků“. Tedy co nejvíce mrtvol, co nejbrutálnějším způsobem odpravených. Jednoduchý a přehledný příběh, co se týká množství postav. Nic, nad čím by musel čtenář přemýšlet. A ve finále mega totální destrukce. Literárně – uměleckou hodnotu tady člověk… hm… nenajde.

V hlavní roli je „spravedlivý rozervanec“ který musí bojovat o místo na slunci. A to tak, že se postupem času jakýmsi tajemným způsobem „vloudí“ do místního policejního týmu, je mu dovolené seznamovat se s dosud utajenými vyšetřovacími spisy, sám začne časem přebírat velení… Tohle je fakt zřejmě možné jen v zemi za velkou louží…

Také mi tak trošku nesedělo popisování akčních soubojů s gaunery. Děj, jako by si v tento okamžik spisovatel zastavil v čase, jako by si zapnul na videopřehrávači „pause“ a pak detailně celou dramatickou situaci rozpitvával.

Jako by Lee Child spustil Jatka – a pak žákům na policejní škole vysvětloval postup útoku. Či obrany. Na projekčním plátně s laserovým ukazovátkem. To je přesně o tom komerčně-bulvárním stylu…

Toto byla snad jediná místa, kde příběh, jako by poněkud ztrácel dech.

Závěrem – ocením!

Kniha je stará: Lee Child spustil Jatka už v roce 1997. A je to znát. Na rozdíl od současných „rychlokvaškových“ autorů thrillerů „o ničem“ má tento příběh přímý tah na bránu, má logiku, dobře promyšlenou kostru příběhu včetně bodu zápletky. Až na některé – nabubřelému americkému stylu poplatné – detaily. A dokonce: autorovi se až do závěrečných kapitol podařilo dobře utajovat, „vo co tady, kuwa, de?“.

Možná je to tím, že, údajně, při psaní kouří po večerech marihuanu…

Moje hodnocení: 95%

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Zákaz kopírování - prohibiting copying