HUDBA,  UMĚNÍ & KULTURA

Laco Deczi & Celula New York – Live In Sono

Pravověrným jazzmanům – a vůbec, fanouškům hudby s širokým rozhledem netřeba připomínat, kdo a čím tento svérázný chlapík je.  Mimo jiné skvělý trumpetista, který časem vyrostl v jazzovou osobnost, která je uznávaná na celém světě. Nahrál toho spoustu, a to nejen hudbu jazzovou ale i filmovou, a dokonce si ve filmu i zahrál.

Živé album bylo natočené v roce 2016 v brněnském studiu Sono. Deczimu zde zdatně sekundují další skvělí muzikanti z jeho domovské kapely Celula New York: na bicí hraje jeho syn Vaico Dezci, Michael Krasny na baskytaru – ten dokonce i velmi dobře zpívá! Po klaviatuře pak prsty mrská Jan Ales.

Co bych ze skvělého alba vypíchl?

Obecně skutečnost, že Deczi nehraje nijak složitě! Žádné kudrlinky, žádné úlety do uši rvoucích výšek! Decziho trumpeta neprudí, nerve z kabinetu výškové a středové reproduktory ale svým způsobem hladí a to dlouhými a přehlednými tóny. A právě tento styl hraní občas celkový sound kapely táhne k filmovým melodiím.

Osm minut trvající úvodní skladba „Flea je jako „brouzdání se v mělkém moři, pak se vlnky začnou pěnit, mění se na jazzový příboj. Chvíli hrají všichni unisono, aby vzápětí dostali svůj prostor klavírista Ales a basa Michalea Krasneho. A tento děj se v podstatě opakuje i ve všech ostatních skladbách.

Čtvrtá „Song For You“ je pomalá skladba s lehkým nádechem blues a s hodně zajímavým zpěvem baskytaristy Krasneho. Jo, ten chlap umí a myslím, že se od něj dočkáme ještě spousty hodně zajímavých nahrávek! Pamatujme si to jméno! Jinak mi feeling  této skladby tak trochu připomněl jinou legendu, českou kapelu Energit v období svého úsvitu.

Pátá skladba se skotačivých klavírním motivem v úvodu „Mozambique“ se veze na vlnce bossa novy, vokální halekačky Krasneho by se uživily i při nějaké stadiónové prezentaci. Navíc zde na baskytaře předvádí své úžasně rychlé prsty! Jaco Pastorius by se měl začít bát o svoji živnost!

Skladba s číslem sedm „Banany“ opět výrazně ovlivněna soundem bossa novy. A jak jinak, slyšíme vokální kreace Krasneho. Nebojí se toho. Natáčíme live ve studiu Sono, a tak rozjedeme stále se zrychlující hopsavou část, ať se publikum zahřeje, roztleská a řádně rozhýbe. Jazz nemusí být nudná prezentace do sebe zahleděných individuí. Ten úžasný bas-klavírní kvapík dokonce na vteřinku chytne (sic!) speed metalový drive!

Na celé desce jsou ke slyšení mraky detailů! Každým novým přehráním CD posluchač objevuje nové vrstvy, nová zákoutí. Je fajn, že mistr Dezci není žádný sobec, jeho kapela Celula New York zde šlape jako dobře seřízené švýcarské hodinky, kde každé kolečko má svoji úlohu. I tady mají muzikanti dost prostoru k tomu, aby předvedli svůj um.

Laco Deczi & Celula New York – Live In Sono – to je hodně šmakující nářez jazzu, jazz-rocku, bossa novy. Plus lehké úlety k blues a filmové hudbě. A hlavně: špičkové výkony muzikantů! Všichni si užívají sólových výstupů, nicméně společně, to je prostě hudba s velkým „H“, jazz s velkým „J“!

A je moc, zdůrazňuji, moc dobře, že vedle mistra vyrůstají mladí, kteří mají na to mistry se též stát, pokud jimi tedy už nejsou… a prosadit se v cizině! Když toho už nejsou schopné „buzerantské celebrity“, donekonečna přešlapující v bahně našeho tzv. popu!

A kdo je tedy Laco Deczi? Naprostý svéráz! Nejen na trubku! Co věta, to perla, bezskrupulózní trefy do černého! Poslechni si tohle! Bacha, sprosté! Tohle video jen pro dospělé! S Decziho náhledem na současnou hudbu ale musím bezvýhradně souhlasit! Viz video pod článkem!

Ještě jedna zajímavost na závěr. CD mi zapůjčila kamarádka EG a ta ho před nedávnem získala přímo na koncertě Laco Decziho a jeho kapely. I s podpisy. Jenže ať hledám jak hledám, v normálním prodeji se tato verze neobjevuje a není ani uvedena v oficiální diskografii!

Desku hodnotím: 100%

One Comment

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Zákaz kopírování - prohibiting copying