HUDBA,  NOVINKA,  UMĚNÍ & KULTURA

KUU! – Lampedusa Lullaby

 

Kuu!wa! Co to je to Kuu!?

Ku, ku! Kukačka už zakukala… ne! KUU! To je jazz top kvality!

Když se zadaří pátrání, hledání, šťourání, klikání na zajímavé odkazy a jiné šmejdivé úkony v pavoučí síti internetu, a hlavně ve streamovacích programech, lze najít poklady! A z široširých vod jazzových se dá náhle vylovit rybka zlatá. Jinak řečeno, CD nahrávka nebývalé kvality. A tou je tady jazzová smečka KUU! Jen, co ten divný název znamená? Prý by to měl být výraz pro Měsíc – ve finštině…

Jde o mezinárodní složení kolem srbské zpěvačky jménem Jelena Kuljič. Další členy tvoří baskytarista Kalle Kalima z Finska, kytarista Frank Möbus, a na bicí tluče Christian Lillinger, oba posledně jmenovaní pánové jsou z Německa.

Hodně zajímavá deska!

A čím že je tohle album tak výjimečné? Nedávno jsem se tady rozplýval nad albem Cimbalom Unlimited maďarského cimbalisty jménem Miklós Lukács. Právě pro ono vzácného spojení jazzu a tradičního lidového nástroje, které vygradovalo do top desky.

Co slyším?

V případě KUU! a desky Lampedusa Lullaby jde o vpravdě hodně netradiční až eklektické propojení jazzu, punku, rocku a popu. Ano PUNKU A JAZZU, prosím! Plus nějaká elektronika a sonické ruchy.

A v mnoha skladbách se dočkáme i zvukových výletů, které nás zavedou do končin abstrakce, free jazzu a experimentální hudby. Nevzpomínám si, že bych něco takového slyšel někde jinde.

Nejde ovšem o nějaké amatéry, kteří prostě namrskají jeden styl na druhý… a ono to nějak dopadne. Tohle je dokonale propojené dílo, nevíte, co bude následovat v další vteřině, je tu několik vrstev, které se vzájemně prolínají. Jazzové frázování zpěvačky podkreslují až art-rockové vyhrávky basy a kytary, vzápětí se to zlomí do dráždivého popového popěvku, po kterém by okamžitě skočilo každé mainstreamové rádio. Jenže po deseti vteřinách je to všechno jinak a zbystří všichni příznivci punkového pogování.

Jelena Kuljič

Klaním se před všemi aktéry. Ale tahle ženská, nejen že si napsala všechny texty, ona i naprosto perfektně zpívá. Disponuje velmi příjemným sytě znějícím, nevřískavým hlasem. A už vůbec to není žádná hruštička znenadání vyrostlá na jazzovém stromečku. V roce 2008 ukončila studium jazzového zpěvu na Berlínském jazzovém institutu, kromě zpěvu hraje na význačných evropských divadelních scénách! A i další pánové jdou se svými nástroji příkladem, jak k této hudbě přistupovat.

K čemu jde ta jejich hudba přirovnat?

Když jsem desku poslouchal potřetí, stále jsem hledal nad tím přemýšlel. Jenže v jazzovém vesmíru se nikdo podobný snad ani nenachází. A pak mě to napadlo. V rockovém světě.

Zvukoví čarodějové a experimentátoři spolčení kolem muzikanta jménem Jack Whitea s dračicí za mikrofonem Alison Mosshart v kapele DEATH WEATHER.

V jejich případě se jedná o celkem šílenou jízdu po okruhu, kde se předhánějí vozy z kategorie až brutálně syrového elektro-blues-rocku s psychedelicky svítícími světly a občasným líznutím stěračů opatřeného jazzovými gumičkami.

Malá recenze

KUU! sice nejsou žádní drsňáci, ale v určitých polohách by se průnik s DW dal v pohodě najít. Třeba ve skladbě „My Eyes Are Blind“.

Ovšem proč se pokoušet o srovnání, že? Hudba KUU! je prostě ve světě jazzu výjimečná a od standardního pojetí hodně odkloněná.

Když bych měl z alba vypíchnout zajímavé momenty. Je jich hodně, hudba je mnohovrstvá s mnoha zatáčkami a kličkami.

Tak třeba halekavý refrén ve skladbě „Impossible“ (we are impossible – you are impossible).

Následující „Lampedusa Lullaby“ zase disponuje krásně klenutě vyzpívaným refrénem. Jelena Kuljič umí! Celá skladba se odehrává spíš na pop-rockovém hřišti.

Ve skladbě „Sceram“ je dobře si povšimnout krásné souhry baskytaristy KalleKalima a kytaristy FrankaMöbuse, kteří vygenerují až rockově znějící riffy.

AboutDeath“. Zde se Kuljič na chvilku ohlédne za svými punkovými začátky. Opět boží vyhrávky kytaristy Möbuse.

My Eyes Are Blind“ Fest nervní skladba a když jsem v úvodu psal o styčných plochách s DeathWeather, tady jsou ke slyšení. Jazz, rock, blues, experiment, abstrakce, vše namíchané v jednom kotlíku.

Co se týká textů, údajně jsou dost razantně až radikálně namířené na špatnosti tohoto světa. Války a všechna její špína, politika, mezilidské vztahy…

Vydavatelství

Album vydalo německé vydavatelství ACT a podle náhledu na jejich webovou prezentaci a následnému poslechu některých ukázek mohu konstatovat, že se zřejmě jedná o velmi agilní spolek, který se nebojí experimentů v jazzovém světě. A docela mě baví i jednotná grafická úprava u většiny jimi vydávaných CD nebo LP.

Závěrem

KUU! – Lampedusa Lullaby. Bojím se dnes napsat, že je v současné hudbě obecně něco kreativní, originální a promyšlené. Tady to všechno nacházím, k mému překvapení…

Asi ne nadarmo je toto uskupení označované za mimořádně inovativnína celoevropské scéně. Zasáhne vaše nohy – budete s nimi cukat do rytmu, srdce se bude rozplývat nad krásnými melodickými plochami, na chvíli znejistíte nad některými abstraktními obrazy a určitě vás nakopnou free jazzové záseky v některých skladbách.

Takže nezbývá než si sednout, roztočit gramofon (album je vydané i na nosiči CD) a připravit se na přímý atak mixu několika hudebních stylů. Možná budete chvíli lapat po dechu, ale výsledek stojí za poslech.

Moje hodnocení 95%

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Zákaz kopírování - prohibiting copying