CESTOVÁNÍ,  CYKLISTIKA,  VÝJEZDY

Kleť

 

KleťMTB výlet Blanský les – 1. část – cesta na Kleť a něco navíc

Letos se mi díky nepříznivým okolnostem (práce, mizerné počasí) podařilo vstoupit do MTB sezóny hodně tvrdě. Bez důkladné přípravy se vydat na 1083 metrů vysokou dominantu CHKO Blanský les, kopec Kleť! Byla to neskutečná dřina! Doslova očistec! Ostatně: čísla mluví za všechno.

Délka stoupání se startem v obci Holubov – cca 15 km Nastoupané metry: cca 670

A ještě k mé tepovce. Pulsmetr Sigma mi ukázal čísla, kterým jsem ani nevěřil. Ještě se mi nestalo, abych setrvával 28% trasy v maximu tepové frekvence a 64% v tzv. fit zóně!

Jenže to ještě nebylo všechno.

Po odpočinku na vrcholu a pokochání se krásným výhledem do širého kraje z rozhledny jsme pokračovali dál.

Kleť jsme nechali kdesi vysoko nad sebou a hodně dlouhým sjezdem jsme se dostali až k rozcestí s kouzelným názvem Kokotín. Tenhle bod jsme prostě nemohli minout! Brzdy na našich kolech dostaly na frak, na rozpálených kotoučích by se dalo usmažit vajíčko… Zde jsem dosáhl také dosud historicky nejvyšší max. dosažené rychlosti na mém kole – a to 61 km/hod!

Pokračování

Další cesta už byla víceméně pohodová, následovala pěkná kořenovka po žluté kolem lomu nad obcí Plešovice.

Minivesnička

Tato zajímavost ze šuplíku lidové tvořivosti stojí za kouknutí. Nachází se kousek za obcí Plešovice a jde o zmenšený model typické jihočeské vesničky. Jak jsem se dočetl, všechny modely jsou poctivě vyrobeny z cihel, malty a štuku. Ovšem, v době stavby velkoryse pojatý mini rybník je bez vody, a asi není potřeba vysvětlovat proč.

Další část cesty…

… ta už byla těžší a těžší. Bolavé lýtkové svaly vyšťavené z výjezdu na Kleť se začaly ozývat. Protože ono se nám do dalších kilometrů opět postavilo několik kratších ale dost nepříjemných stoupání.

Dívčí Kámen

Tahle zříceninu hradu je jedna z dominant tohoto kraje – a je povinností ji navštívit. Rozkládá se v meandru řeky Vltavy nad jejím soutokem s potokem Křemžským. A to už ze 14. století. Údajně patří k nejlépe zachovalým zříceninám na našem území. Je zajímavá, ale vstupuje se tam na vlastní nebezpečí neb stále hrozí, že nějaký šutr ze zdi vypadne. A přístupná jen lidem se zdravými končetinami…

Souhrn

Celá trasa tedy byla nakonec dlouhá cca 35 km a vystoupané metry se zastavily na hodnotě 976 metrů! A připomínám, že z toho cca 670 m na prvních 15 kilometrech…

Tenhle kraj je krásný a Kleť je z dálky identifikovatelná díky 172 m vysokému televiznímu stožáru. Žádná lanovka nebo… fuj… elektrokolo! Poctivě jsme na ten zalesněný kopec vyšlapali a – kuwa – že to bolelo!

Kleť byla krásná za svítání a temná při západu slunce. Ale i pěkně hrozivá. To když se další den přímo nad ní zrodila bouře.

 

 

Druhý den

Odlehčovací trasa s cílem

1) u zříceniny kostelíka sv. Víta nedaleko obce Habří.

Postavený byl v letech 1644 -1647 na místě údajné studánky s léčivou vodou. Chromému vojákovi prý vrátila zrak… Takže se tu logicky muselo zrodit poutní místo. Byl tu postavený kostelík a vysvěcený k poctě sv. Víta. Josefínské reformy zapříčinily jeho uzavření a ten pustl a nakonec se zbořil. Dochovala se jen jižní strana, devět metrů vysoká.

2) dalším cílem měla být vesnická památková rezervace Holašovice. Měla…leč, počasí bylo proti. Při výjezdu z lesa jsme koukli nad Kleť… a sakra! Hrozivě vypadající oblačnost, televizní stožár utopený v mracích, to nevypadá dobře! A meteo radary v mobilní aplikaci to vymalovaly jasně: rodí se bouřka a s ní spojený lijavec. A tak jsme se otočili a co nejkratší cestou makali fofrem zpět. Stejně jsme to nestihli a na základnu se vrátili pěkně zmáčení…

Zlatá Koruna

Klášter cisterciáků je nejen dominanta kraje, ale dokonce je pokládán za jednu z nejcennějších staveb gotické architektury ve střední Evropě. A my tu navíc byli v den, kdy se jednou ročně „otevírají“ kostely. To jsme si nemohli nechat ujít. A i klasická prohlídka po okruhu stála za to. Jen je nutné počítat s tím, že zde moc původního vybavení nenaleznete. Historické etapy drancování zapřičinily, že tu zůstaly v podstatě holé stěny a současná výbava je z velké části zapůjčena z různých státních i soukromých institucí

A jak to tak v našich končinách bývá tradicí, historie tohoto místa je velmi pohnutá. Zde je odkaz na wikipedii.

O návštěvě Zlaté Koruny píši tento článek.

Tak to byl náš letošní MTB trip. Povedl se… až na ty bolavé nohy. Kleť odolávala, ale my ji pokořili!

VIDEO

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Zákaz kopírování - prohibiting copying