Keith Richards – Talk Is Cheap
(→→),  HUDBA,  Starší články

Keith Richards – Talk Is Cheap

Ježich mi udělal radost neb mi pod vánoční strom nadělil tuto skvělou desku. A navíc: album Keith RichardsTalk Is Cheap slavilo nedávno velké výročí, a to 30 let od vydání! A hlavně: deska byla nyní vydána v reedici, po zvukové stránce vyčištěná. V té mega luxusní verzi, na nosičích LP + CD, doplněnou ještě o raritní nahrávky, výpravný booklet či originální trsátko.

Keith si potřeboval odpočinout

Ano, to byl před třiceti lety důvod, že si Keith Richards odskočil z domovské kapely Rolling Stones a nahrál svoji první sólovou desku. Co za tím „odpočinutím“ bylo? Výrazné ochladnutí vztahů z leadrem kapely Mickem Jaggerem, který se jako první vrhl na sólovku. Psal se rok 1988. Rolling Stones si udělali volno a tak se mistr Keith spřáhl s kapelou…

X-Pensive Winos

Tu tvořili: kytarista Waddy Wachtl, klávesák Ivan Neville a bubeník Steve Jordan. Nebyli sami, lidiček se na této desce vystřídalo víc. A všichni spolem náhráli skvělé album. V době, které začala vládnout MTV. V čase kdy se draly do popředí syntetické bicí a první, počítači tvořené, samply a loopy. V této elektronicky pionýrské době se Keith Richards se svými kumpány vrátil ke kořenům rocku a blues. Nicméně došlo ke zvláštnosti. První singl z této desky, skladba „Take Is So Hard“, byla třeskutá svým garážovým zvukem ale přesto se ještě v MTV prosadila. Ano, ještě… dříve, než se mamutí hudební tv stanice zhroutila do sebe sama díky stupidním programům typu reality show atd.

X-Pensive Winos

Keith a jeho zpěv

Mnozí v té době tvrdili, že tenhle chlap je sice špičkový kytarista a mistr riffů, nicméně zpěv mu nejde a je použitelný jen a pouze pro doprovodné vokály na pozadí zvuku Rolling Stones. Chyba! V každé skladbě na této desce Keith svým lehce „zakouřeným hlasem“ dokazuje, že „koule“ má!

A na poslední sólovce Crosseyed Heart to podtrhává…

A tak se mi vinyl točí na gramofonu…

…a z repráků leze, to co je dnes neuvěřitelně vzácné zboží. Poctivě zahraný, dřevní, garážový rock, pecky, které mají tah na bránu. Jedna vedle druhé.

Could´d Stood You Up“ je šlapající fošna vytažená někdy z padesátých let minulého století. Špinavý rock´n´roll vyzdobený špičkovým mini sólem klavíru. A ten doprovodný vokál “…ááá…úvap… úvap… úvap…” Skvělá skladba.

Make No Mistake“ je volně plynoucí, značně vyklidněná skladbička, ozvláštněná výborným hlasem hvězdné zpěvačky jménem Sarah Dash. A opět, jakoby vyhrabaná někde ze šuplíku s letopočtem 1950.

V „You Don´t Move Me“ je ke slyšení Richardsova typická hra s odsekávanými kytarovými riffy.

How I Wish“ se stala další hitovou singlovkou, i když slávy té první už nedosáhla. Ostatně, dle mého názoru, jsou tu lepší skladby.

Jako třeba „Locked Away“. Baladická, nástrojově bohatá písnička s krásnou melodií, ke které hlas Keitha sedne jako prdel na hrnec.

Kdybych se zamkl
A dnes jsme to všechno ztratili
Řekněte mi upřímně, stále byste mě miloval stejně?
Kdybych vám ukázal své nedostatky
Kdybych nemohl být silný
Řekněte mi upřímně, stále byste mě miloval stejně?
Právě teď
Kdybych soudil o život, chlape, zůstal bys po mém boku?

A potom závěrečná „It Means A Lot“. Houpavý sound se dere vpřed jako tank, skvěle „ostnaté“ riffy, prostě boží věc!

Keith Richards – Talk Is Cheap. Stará deska dnes vydávaná v reedici! Měla to být tehdy jen jakási bokovka. Neměla znamenat nic! Čas tomu chtěl, že se z téhle klasiky klasik mladí učí. Nebo měli by se učit.

Neb pro dnešek zaplněný počítačovým hnusem je tohle album pohlazení po duši. Škrábe, jak ulámané nehty drhnoucí rezatý plech. Moje uší mají svátek!

Nedávno jsem recenzoval novinku tohoto starého barda, desku Crosseyed Heart a dal jsem jí TOP! Téhle dávám nastejno!

Hodnocení: 100%

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

error: Obsah blokovaný! Content blocked!