HUDBA,  UMĚNÍ & KULTURA

Keith Richards – Crosseyed Heart

 

 

Kdo je ten chlap

s ksichtem zvrásněným jako kůra starého stromu doplněným šedivým střapcem vlasů na hlavě často ovázané barevným šátkem a nezbytným cigárem přilepeným na rtu? Není třeba připomínat. Legendární ikona a výsostný kytarista stále aktivních rockových dinosaurů Rolling Stenes. Hmatatelný duch, který v 72 letech (v roce 2015) pořád ještě pevně seděl – a dodnes stále sedí – za volantem rozvrzané káry zvané rock´n´roll.

 Tento rok

staříkovi bouchly saze a po dlouhých 21 letech (!) a vydal novou sólovou desku pod titulem „Crosseyed Heart“. Fofrem do prodejny! “Stouny”,jako celou bandu, zrovna moc nemusím ale sólovka tohoto staříka! To je jiný kafe!

Když jsem roztáčel černé placky – (jde o 2LP)

na svém gramofonu, říkal jsem si, co za zvuky vyplivne reproduktor? Něco naznačovaly drobky nalezené na netu, letmo jsem desku naposlouchal ze streamu… a jo! Tohle je šmirgl, syrový nářez, návrat ke kořenům. 

Jak se dalo čekat, Richards JE Rolling Stones a RS JSOU Richards! Takže slyším typické rockové pecky, které by se klidně „uživily“ na řadové desce domovské kapely. Melodické a ouškům ladící kytarové riffy, ty Keith umí. K tomu něco málo reggae, blues a ždibec country by se také našel.

Menší recenze

Když začneme těmi „nerockovými a netypickými“ skladbami, tak jedna album rovnou otevírá. Dřevní blues, jen akustická kytara a Keithův zpěv, možná lehce zakalený kdoví jakým kuřivem. Z těchto trnitých hudebních kořenů ovšem toto chlapisko kdysi vyrostlo.

Šestou skladbou v pořadí je „Love Overdure“. To je zase výlet do houpavých reggae vln. Možná tu ikona ukazuje na další prakořen své tvorby, ale tahle písnička je jedna ze dvou slabších.

Tou druhou je „Goodnight Irene“, avizovaná country skladba. Nachází se na pozici 13. Country, a je jedno, zda americké nebo české či jiné, mi prostě nikdy nesedělo. Nacukrovaný cajdák který si mohl Richards odpustit.

V podobném stylu je i „Robbed Blind“. Zde to zachraňuje alespoň hlasový projev kapelmajstra a zajímavé kytarové mini sólíčko. S tím si mohl kouzelník riffů více pohrát.

Ale jinak je to jízda! Hned druhá v pořadí, kouzelně temná a zajímavým refrénem obdařená „Heartstopper“ nebo další v pořadí „Amnesia“. To je skladba, která se asi nejvíce „přiznává“ k typickému soundu RS. Ovšem k takovému, který kapela produkovala tak před 30. lety. Což v tomto případě není vůbec ke škodě věci!

Z alba bych ještě vypíchl hodně zajímavě znějící duet s Norah Jones, skladbu „Illusion“ podmalovanou klavírem, který si, údajně, nahrál Keith sám, což je ve společnosti klavírní virtuosky Norah zajímavá skutečnost. Takže mu tady dívčina dělala alespoň sboristku…

Je tu také ke slyšení krásná pomalá „Suspicious“ nebo “Just A Gift”, kde si Keith v samém úvodu odfoukne kouř… možná jen z cigárka. V téhle skladbě zazní i smyčce, nejsou ovšem nijak násilné a pro ouško posluchače velmi mile dokreslují závěr skladby.

Blues In The Morning“, to je sakra odpíchnutá blues rocková jízda a la texaští vousáči ZZ TOP. Navíc nahrávka zní, jako z nějakého vyhuleného klubu deset pater pod zemí. Syrový a hodně povedený kousek.

Something For Nothing“ opět šlapající pecka s krásně znějící Keithovou kytarou a kratičkými vstupy nějakého sboru. Tohle je fakt na panáka dobré whisky!

Předposlední „Substantial Damage“ je rozhodně nejtvrdší vypalovačka, řádně okořeněná stylem funky. A Keith, jakoby zde na okamžik probudil… ksakru, nezdá se mi to… ducha starých a druhdy slavných jazzových The Headhunters a jejich kytarového kouzelníka DeWayne “Blackbyrd” McKnighta.

Když hodnotím dvojalbum jako celek, je tu jasně slyšitelné, že se Richards cítí moc fajn v pomalejších, lyrickými pentličkami ověnčených skladbách. Drsný rocker s cigárkem „na půl rtu“, kterému vůbec není cizí romantická poloha.

Kdo se podílel na natáčení: klávesy – Ivan Neville, bicí, produkce a spoluautorství Steve Jordan, další kytary Waddy Wachtel.

Keith Richards – Crosseyed Heart. Rozhodně to není album z kategorie zbytečných. Rocker nepotřeboval vymést pavučiny ze šuplíku a přivydělat si pár zlatek nějakým plytkým songem o ničem. Tohle je po čertech dobře propracované a chytlavé dílo.

A zaplať pánbu, že se mistr drží svého kopyta! Tam je doma. Není tu ani ždibec novátorství… a to je v tomto případě moc dobře! Pouze jistota!

Jako šmirgl škrábavý rock´n´roll – drzá hudba desetiletími ověřená. 

Takže, volume right a nechme se vézt tou károu rozvrzanou, bude to drncat, prach v očích nás bude štípat, ale pak se k nám natáhne pracka obtěžkaná prsteny s panákem whisky – lok – a na zdraví chlape s logem KR!

 

Dávám 98%  Velmi povedená deska! 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Zákaz kopírování - prohibiting copying